Home 


Acta agriculturae Slovenica, 100(december 2012)2, 89–95.

Agris category codes: L10
COBISS                    1.0
2
Jezik: angleški

PLURIPOTENTNE MATIČNE CELICE IN REPROGRAMIRANJE PRI ČLOVEKU IN DOMAČIH ŽIVALIH

1, Peter DOVČ

1 Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Pomen pluripotentnih celic, ki se lahko diferencirajo v katerokoli celično linijo in omogočajo nastanek celotnega organizma, je bistven za razumevanje razvojne biologije in pojava številnih bolezni ter predstavlja velik aplikativni potencial za medicino in biotehnologijo. Molekularni mehanizmi, pomembni za procese diferenciacije in de-diferenciacije (reprogramiranja), ostajajo v veliki meri nepojasnjeni. Do nedavno je bilo pluripotentne celice mogoče pridobiti le iz embrijev v zgodnjih stopnjah razvoja (embrionalne matične celice – EMC) ali z uporabo dokaj neučinkovite in tehnično zahtevne metode prenosa jedra somatskih celic (PJSC), ki zahteva uporabo jajčnih celic (oocitov). Obe metodi sprožata številne etične pomisleke, še posebej pri uporabi humanega biološkega materiala. Nasprotno pa lahko inducirane pluripotentne matične celice (iPMC) pridobimo z direktnim reprogramiranjem diferenciranih odraslih somatskih celic. Po svojih lastnostih so iPMC podobne EMC in predstavljajo etično sprejemljiv in tako rekoč neomejen vir pluripotentnih celic, ki so po svojem genotipu skladne s posameznikovim. iPMC so še posebej pomembne za razvoj regenerativne medicine, modeliranje bolezni, razvoj in testiranje zdravil, bazične raziskave, pripravo transgenskih živali in ohranjanje ogroženih vrst. Preden bo mogoče docela izkoristiti njihov potencial, je potrebno podrobno pojasniti in razumeti procese reprogramiranja in razviti varne metode reprogramiranja, ki bodo omogočale pridobivanje genetsko in epigenetsko stabilnih celic brez tumorigenega potenciala. Članek ponuja širši pregled področja, z nekaterimi najnovejšimi dosežki na področju pridobivanja iPMC in njihovimi možnimi aplikacijami pri človeku in domačih živalih.

Ključne besede: molekularna genetika / reprogramiranje / iPS celice / pluripotentnost / matične celice / človek / domače živali


Acta agriculturae Slovenica, 100(december 2012)2, 97–106.

Agris category codes: /
COBISS                    1.01
Jezik: angleški

Primerjava metod za relativno kvantifikacijo genskega izražanja s PCR v realnem času

Luka BOLHA 1, Daliborka DUŠANIĆ, Mojca NARAT, Irena OVEN

1 Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Metoda kvantitativne verižne reakcije s polimerazo v realnem času (qPCR) je postala najpogosteje uporabljen način analize izražanja genov. Razvitih je bilo več metod za relativno kvantifikacijo genske ekspresije, ki omogočajo hitro in zanesljivo detekcijo ter kvantifikacijo specifičnih nukleinskih kislin. Mednje spadajo: metoda z umeritveno krivuljo, metoda z upoštevanjem učinkovitosti pomnoževanja in metoda po enačbi 2−ΔΔCq. V tej študiji smo z analizirajem izražanja gena MS53_0284, ki kodira nukleazo pri bakteriji Mycoplasma synoviae WVU 1853, po okužbi celic CEC-32 in vitro s qPCR preverili primerljivost rezultatov, dobljenih z uporabo omenjenih metod. Pokazali smo, da z upoštevanjem potrebnih pogojev z omenjenimi metodami pridobimo primerljive rezultate ter da sta metoda z umeritveno krivuljo in metoda z upoštevanjem učinkovitosti pomnoževanja primernejši za ugotavljanje majhnih razlik v izražanju genov kot metoda po enačbi 2−ΔΔCq.

Ključne besede: molekularna genetika / geni / gensko izražanje / kvantitativni PCR v realnem času / metode


Acta agriculturae Slovenica, 100(december 2012)2, 107–115.

Agris category codes: L10
COBISS                    1.01
Jezik: angleški

Ocena komponent variance za lastnosti zunanjosti pri slovenski rjavi pasmi goveda

Marija ŠPEHAR 1, Miran ŠTEPEC, Klemen POTOČNIK

1 Croatian Agricultural Agency, Ilica 101, 10000 Zagreb, Hrvaška

IZVLEČEK

Cilj študije je bil oceniti genetske parametre za 39 (26 rutinskih in 13 novo definiranih) lastnosti zunanjosti pri slovenski populaciji rjavega goveda. Podatki zajemajo rezultate ocenjevanja zunanjosti 35 386 prvesnic, ocenjenih med letoma 2000 in 2011 po sistemu 97. Proučevane lastnosti zunanjosti so bile ocenjene na skali od 1 do 9 (29 lastnosti), merjene s palico in trakom (5 lastnosti) ali ocenjene na skali od 60 do 90 (5 lastnosti). Za oceno parametrov disperzije so bili uporabljeni trije različni več lastnostni modeli. Sistematski del prvega modela vključuje vplive: ocenjevalec in leto ocenjevanja, sezono telitve in dobo med telitvijo in ocenjevanjem. Drugi model vključuje poleg vplivov v prvem modelu še vpliv linearne regresije kondicije, tretji model pa sistematski vpliv časa od zadnje molže do ocenjevanja. Naključni del modelov v vseh primerih vključuje vpliv črede in aditivni vpliv živali. Dednostni deleži za okvir so ocenjeni z vrednostmi med 0,13 in 0,46 in za oblike med 0,03 in 0,22. Za lastnosti vimena se ocenjeni dednostni deleži gibljejo med 0,10 in 0,25. Majhni dednostni deleži so ocenjeni za lastnosti nog, in sicer med 0,04 in 0,13. Velike razlike v deležu fenotipske variance, le ta se giblje med 0,02 in 0,26, so pojasnjene s čredo. Genetske korelacije med lastnostmi zunanjosti se gibljejo med −0,41 (kot skočnega sklepa in skupna ocena za noge) in 0,99 med oceno in meritvijo za višino križa. Visoke genetske korelacije so bile ocenjene med naslednjimi pari lastnosti: ocenjena in merjena širina križa (0,92); nova in stara definicija centralne vezi (0,97); ocenjena in merjena globina telesa (0,86). Fenotipske korelacije so v primerjavi z genetskimi nekoliko nižje na absolutni skali. Glede na visoke korelacije je smiselno, da novo definirane ocenjevane lastnosti nadomestijo ustrezne merjene lastnosti. Na ta način bo selekcija primerljivo učinkovita, za ocenjevanje posamezne živali pa bo potrebno manj časa.

Ključne besede: govedo / pasme / rjava pasma / lastnosti zunanjosti / dednostni delež / genetske korelacije


Acta agriculturae Slovenica, 100(december 2012)2, 117–121.

Agris category codes: S40, Q04
COBISS 
                  1.01
Jezik: angleški

Variabilnost podatkov o zaužitih hranilih posameznika kot posledica natančnosti obdelave prehranskih dnevnikov: pilotna študija

1, Ksenija PODGRAJŠEK , Marjan SIMČIČ

1 Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za živilstvo, Jamnikarjeva 101, SI-1000 Ljubljana, Slovenija

IZVLEČEK

Pridobivanje podatkov o vnosu hranil pri posamezniku predstavlja enega od bistvenih izzivov v prehrani. Obdelava prehranskih dnevnikov je kompleksen proces, poleg primernih računalniških programov potrebujemo tudi primerno usposobljen strokovni kader. Naš namen raziskave je bil določiti variabilnost pridobljene informacije o zaužitih hranilih enega posameznika, ki je po metodi tehtanja dosledno izpolnil pet dnevni prehranski dnevnik. Le-tega smo dali v obdelavo petim študentkam Biotehniške fakultete druge stopnje bolonjskega študija Prehrane kot del njihovega magistrskega dela. Za obdelavo smo uporabljali računalniški program Prodi 5.7 Expert Plus in IBM SPSS Statistics 20. Rezultati pilotne študije kažejo, da je variabilnost izračunanih podatkov, ki so jih posredovali različni obdelovalci prehranskih dnevnikov, sprejemljiva. Na tedenski ravni podatki za makrohranila odstopajo med 5 in 15 %, medtem ko variabilnost podatkov o zaužiti energiji ne presega 6 %. Največja odstopanja smo opazili pri obrokih s kompleksnejšo sestavo ter nevsakdanjimi živili. Zaključimo lahko, da je eden najpomembnejših vzrokov za nastanek napak pri obdelavi prehranskih dnevnikov nenatančnost ter neustrezna zamenjava nepoznanih živil.

Ključne besede: prehrana ljudi / prehranski dnevnik / energija / makrohranila / živila / vnos / napake


Acta agriculturae Slovenica, 100(december 2012)2, 123–129.

Agris category codes: L51
COBISS 
                  1.01
Jezik: angleški

Vpliv dodajanja selena in vitamina E med pozno brejostjo na koncentracijo selena, bakra, cinka in železa v kolostrumu in v plazmi pri debelorepih Sanjabi ovcah in njihovih jagnjetih

M.T. JALILIAN, 1, K. KARKODI

1 Univ. of Razi, Dept. of Animal Sciences Kermanshah, Iran

IZVLEČEK

Sedemindvajset debelorepih Sanjabi ovac smo razdelili v tri poskusne skupine. Štiri in dva tedna pred pričakovano jagnitvijo smo ovcam intramuskularno vbrizgali 0 ml (C) 5 ml (T1), 10 ml (T2) selena in vitamina E. Vzorce krvi smo ovcam vzeli štiri tedne pred pričakovano jagnitvijo in na dan jagnitve. Jagnjetom smo kri vzeli iz jugularne vene ob rojstvu in po sedmih dnevih. Koncentracije selena, bakra, cinka in železa v plazmi in kolostrumu smo merili po ICP-OES metodi. Koncentracija selena v plazmi jagnjet je bila pri skupini T2 značilno višja kot pri kontrolni skupini po sedmih dnevih (p < 0,05). Koncentracija Se in Cu v kolostrumu in plazmi je bila značilno povišana pri ovcah, ki so dobile dodatek selena in pri njihovih jagnjetih (p < 0,05). Koncentracija Zn v plazmi ob porodu in v kolostrumu je bila značilno znižana pri skupini T2 v primerjavi s kontrolami. Koncentracija Zn pri jagnjetih ovac iz skupine T2 je bila značilno znižana v primerjavi z drugimi skupinami 7 dni po porodu (p < 0,05). Koncentracija Cu v serumu ovac, ki so bile tretirane s Se in vitaminom E, je bila povišana, kar je skladno z znižano koncentracijo Zn v serumu in kolostrumu. Povišana koncentracija Cu ob koncu brejosti pri ovcah, ki so prejele dodatek selena, lahko poruši razmerje med cinkom in bakrom, kar vodi do zmanjšanja koncentracije cinka. Korelacija med serumsko koncentracijo Se in koncentracijama Cu in Fe je bila pri ovcah, ki so bile tretirane s Se in vitaminom E, pozitivna, med koncentracijo Se in Zn pa negativna.

Ključne besede: ovce / pasme / Sanjabi / prehrana živali / selen / vitamin E / brejost / kolostrum / kri /sestava


Acta agriculturae Slovenica, 100(december 2012)2, 131–137.

Agris category codes: Q01, Q04
COBISS                    1.01
Jezik: angleški

Vpliv tehnologije proizvodnje na kakovost sudanskega belega sira v majhnih proizvodnih enotah na območju Halfe

I.A.E. ELKHIDER, 1, A.A. BASHEIR

1 Univ. of Khartoum, Fac. of Animal Production, Dept. of Dairy Production, P. O. Box 32, Postal code 13314, Khartoum North, Sudan

IZVLEČEK

Namen študije je bil primerjati proizvodnjo in vpliv tehnologije proizvodnje belega sudanskega sira na kakovost sira v majhnih proizvodnih enotah. Zajeli smo 10 malih proizvajalcev na območju Halfe (vzhodni Sudan) v obdobju med februarjem in julijem 2008. Proizvodnja poteka večinoma pri privatnih proizvajalcih (70 %), medtem ko je 30 % proizvodnih enot v državni lasti. Večino svežega kravjega mleka za proizvodnjo odkupijo od nomadov (90 %), le 10 % ga proizvedejo na farmah krav molznic. Šestdeset odstotkov proizvajalcev sira je imela srednješolsko, 40 % pa visokošolsko izobrazbo. Večina proizvajalcev je bila stara med 35 in 50 leti. Rezultati kažejo, da med večino proizvodnih enot na območju New Halfa ni razlik v tehnologiji proizvodnje, saj večina proizvajalcev uporablja dodatek 7–10 % soli in 2–3 tablete sirišča na 220 litrov mleka. Večinoma kot embalažo uporabljajo plastične posode (80 %), samo 20 % proizvajalcev uporablja polietilenske vrečke. Dvajset odstotkov proizvajalcev sir prodaja kar v proizvodni enoti, 80 % pa izven nje. Nadzor kakovosti inšpekcija izvaja v 80 % proizvodnih enot. Statistično značilne razlike (p < 0,05) smo našli pri vsebnosti maščobe in masti, neznačilne pa pri vsebnosti beljakovin in kislosti sudanskega belega sira, kar je tudi posledica razlik v izobrazbi, izkušnjah, lastništvu, toplotni obdelavi in načinu trženja. Pri proizvajalcih, ki so lastniki proizvodnega obrata, smo našli v siru statistično značilno (p < 0,05) več bakterij, kvasovk, plesni in koliformnih bakterij. Usposabljanja proizvajalcev in redne inšpekcije izboljšujejo higiensko kakovost. Ugotavljamo, da nadzor in izobraževanje proizvajalcev izboljšuje kakovost sudanskega belega sir na območju New Halfa area in da je potrebno spodbujati tradicionalne metode predelave viškov mleka v ruralnih območjih.

Ključne besede: mlečni izdelki / siri / sudanski beli sir / izdelava / sestava / mali proizvajalci / Sudan


Acta agriculturae Slovenica, 100(december 2012)2, 139–148.

Agris category codes: L01
COBISS                    1.01
Jezik: angleški

Geografija pasme cikastega goveda [*]

1, Andrej ŠALEHAR , Drago KOMPAN

1 Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Geografijo slovenske avtohtone pasme cikasto govedo smo proučevali v 140 letnem obdobju njenega razvoja. Prvo najdeno gradivo s tega področja izvira iz leta 1872, ko je Schollmayr (1873) raziskoval »goveja plemena« na Kranjskem. V drugi polovici 19. stoletja govedo na Kranjskem večinoma ni imelo imen za pasme in zanj je bila značilna velika fenotipska heterogenost. Za poimenovanje so največkrat uporabljali splošen izraz »kranjsko govedo«, živali pa so združevali v skupine po barvi. Povše (1893) piše, da je bilo rdeče pisano gorenjsko govedo v največjem obsegu razširjeno na območju, ki danes spada v Gorenjsko statistično regijo. V Bohinju se je pod vplivom specifičnih klimatskih in rejskih razmer oblikoval najmanjši in relativno najbolj mlečni tip cikastega goveda, ki so ga imenovali bohinjsko govedo in je izvorna oblika cikastega goveda. Reja cikastega goveda se je na območju, kjer so vsaj od druge polovice 19. stoletja naprej redili rdeče govedo, v podobnem geografskem obsegu ohranjala do 60. let 20. stoletja. Leta 1964 je v Kranju potekal simpozij, kjer so sprejeli sklep o pretopitvi cikaste pasme z lisasto. Danes je reja cikastega goveda geografsko razpršena po večjem območju republike Slovenije, številčno pa je najmočneje zastopana v severnem delu Osrednjeslovenske statistične regije (območje Kamnika) in v Gorenjski statistični regiji, zlasti v jugovzhodnem delu Julijskih Alp (območje Bohinja). Na teh dveh območjih je reja cikastega goveda najbolj zgoščena.

Ključne besede: govedo / avtohtone pasme / cikasto govedo / geografija /izvorno območje/ Slovenija


[*] Prispevek je del doktorske disertacije dr. Metke Žan Lotrič »Razvoj pasme cikastega goveda in planšarstva«, mentor prof. dr. Drago Kompan


 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta