Home 


Acta agriculturae Slovenica, 102(december 2013)2, 83–86.

Agris category codes: L73
COBISS                    1.0
2
Jezik: angleški

Tumorji mlečne žleze pri prežvekovalcih

1, Peter DOVČ 1

1 Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Pogostost neoplazij v mlečnih žlezah je različna pri posameznih vrstah. Rak dojke je najbolj pogost tip raka pri ženskah. Vsako leto zaradi raka dojke umre približno pol milijona žensk. 58 % smrti je v deželah v razvoju. Tumorji mlečne žleze so redki pri kravah, kobilah, kozah, ovcah in svinjah, na to nakazuje malo opisov v literaturi. Pri kravah mlekaricah in kozah vime otipajo vsak dan med molzenjem in bi tako tumorje hitro odkrili. Morfološko je kravja mlečna žleza bolj podobna človeški kot glodavski, čeprav slednje pogosto uporabljajo v kancerogenih študijah. Več faktorjev vpliva na razvoj tumorjev pri ženskah oziroma preprečuje nastanek tumorjev pri prežvekovalcih. Poleg prehrane, načina življenja, reproduktivne zgodovine, stesa, imata najbrž vpliv tudi splošna fiziologija in metabolizem. Primerjalne študije večih celičnih populacij iz mlečnih žlez različnih vrst, lahko vodijo k odkritju novih terapevtskih sredstev in zmanjšanju tveganja za razvoj raka. V našem delu bomo pregledali literaturo in se osredotočili na mehanizme, ki so odgovorni za nizek pojav raka v prežvekovalskih mlečnih žlezah.

Ključne besede: mlečna žleza / tumorji / prežvekovalci / bolezni


Acta agriculturae Slovenica, 102(december 2013)2, 87–98.

Agris category codes: P10
COBISS                    1.01
Jezik: angleški

Ocena nezanesljivosti fuzzy input-output analize porabe vode v Makedoniji [*]

1, Yves SURRY

1 Swedish Univ. of Agricultural Sciences, Dept. of Economics, Johan Brauners väg 3, 756 51-Uppsala, Sweden

IZVLEČEK

Prispevek obravnava zanesljivost rezultatov input-output analize porabe vode v študiji Hristov in sod., 2012, ob upoštevanju nezanesljivosti podatkov. Nenatančnost in nezanesljivost podatkov proučujemo z uporabo »fuzzy« metodologije, ki so jo uvedli Beynon in sod. (2005) in omogoča spremembo rangov. Intenzivno strukturo porabe vode v makedonskem gospodarstvu proučujemo z uporabo metodologije Dietzenbacherjeve »eigenvektor« metodologije (1992) za porabo vode. Podobno kot v predhodni analizi Hristova in sod. (2012) smo brez spremembe rangov potrdili strukturo porabe vode v Makedoniji, ki je v glavnem osredotočena na kmetijstvo in nekatere industrijske panoge. Posledično morajo odločevalci pazljivo pretehtati spremembe v kmetijskih proizvodnih tehnologijah in proizvodnih usmeritvah v regiji, ali pa razmisliti o spremembi politike cen vode.

Ključne besede: kmetijstvo / industrija / voda / poraba vode / analize / Makedonija


[*] Prispevek je del doktorske disertacije dr. Darje Regoršek »Model delnega ravnovesja kmetijskih trgov za oceno ekonomskih učinkov integracijskih in reformnih procesov«, mentor prof. dr. Emil Erjavec


Acta agriculturae Slovenica, 102(december 2013)2, 99–106.

Agris category codes: L50, L52, L53
COBISS                    1.01
Jezik: angleški

Vpliv ocene kondicije in telesne mase na imunski sistem ter proizvodne in reprodukcijske lastnosti ovac pasme sanjabi

1, Mohammad Mahdi MOEINI

1 Islamic Azad Univ., Dept. of Animal Sciences, Saveh Branch, Saveh, Iran

IZVLEČEK

V poskus je bilo vključenih 80 sanjabi ovac s farme Mehregan v starosti 2–5 let. Ovce smo razdelili v štiri skupine glede na oceno telesne kondicije (BCS 2, 2,5, 3, 3,5 ≤). Vzorce krvi smo jemali od nebrejih ovac, takoj po paritvi, dva tedna pred pričakovano jagnitvijo in na dan jagnitve. Jancem smo jemali kri iz jugularne vene ob rojstvu in ko so bili stari 7 dni. Spremljali smo reprodukcijske parametre, kot so število jagnet na jagnitev, kg rojenih jagnet na paritev, dolžina brejosti in masa jagnet ob rojstvu. Določali smo nekatere parametre v krvi, kot npr. glukoza, skupne beljakovine, albumin in globulin. Prav tako smo spremljali število belih krvničk in diferencialno število levkocitov. Rezultati tega poskusa kažejo, da je ocena telesne kondicije (BCS = 3) značilno vplivala na k rojenih jagnet na ovco. Ovce z BCS = 3 so imele višji odstotek jagnet rojenih na paritev, medtem ko je bil delež jagnitev zmanjšan pri ovcah z BCS 3,5 ali več. BCS je statistično značilno vplival na maso jagnet ob rojstvu (p < 0,05). Prav tako je bil značilen vpliv BCS na koncentracijo FSH v plazmi pri ovcah z BCS višjim od 3, nismo ap zaznali razlik v koncentraciji metabolitov v krvi. BCS je vplival na proizvodnjo kolostruma in na maso jagnet ob rojstvu. Število belih krvničk, nevtrofilcev in limfocitov se med ovcami in jagneti ni razlikovalo. Ugotavljamo, da ima BCS značilen vpliv na kg rojenih jagnet na ovco, rojstno maso jagnet, maso jagnet ob odstavitvi in proizvodnjo kolostruma (p < 0,05). BCS 3 v času pripusta je optimalen za gospodarnost reje ovac pasme sanjabi.

Ključne besede: ovce / pasme / Sanjabi / teža / telesna kondicija / proizvodne lastnosti / reprodukcija / imunski sistem


Acta agriculturae Slovenica, 102(december 2013)2, 107–117.

Agris category codes: L01, L10
COBISS 
                  1.04
Jezik: slovenski

Prvotne, izgubljene, pretopljene pasme konj v Sloveniji

1, Metka ŽAN LOTRIČ, Klemen POTOČNIK

1 Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

O reji konj na Kranjskem je pisal že Valvasor (1689). Na več mestih v knjigi »Slava vojvodine Kranjske« piše tudi o kraškem konju. Druge pasme, ki so opisane v objavah do leta 1945, so noriški konj, lipicanskec, belgijski konj, ljutomerski kasač, medžimurski konj in drugi konji. Po odredbi kmetijskega ministrstva je bila nekdanja Dravska banovina, leta 1934 razdeljena v področje hladnokrvnih konj s tremi okoliši (medžimurski konj, srednje težki noriški konj, lahki noriški konj) in v dva pasemska okoliša toplokrvnih konj (amerikanski dirkač, lipicanec). Kraški konj je omenjen že v arhivski listini iz leta 1582. To so bili močni konji znani tudi po svoji dolgoživosti. Kraški konj je stara slovenska pasma, ki je od 16. stoletja dalje neposredno sodelovala pri nastanku lipicanca, pasma sama pa je izumrla. Bohinjski konj je bil visok, širok in močan. Pasmo prvi omenja dr. Bleiweis (1855). Nastal naj bi na začetku 18. stol. z oplemenjevanjem domačih kobil z žrebci pasme nonius (ogrskimi žrebci). Prvotni stari bohinjski konj je izginil z uvajanjem težkih noriških žrebcev. Kobariški konj je bila težka vprežna pasma konj, ki so jo redili že od nekdaj v soški dolini in na njenem obrobju. Pasma je bila zelo čislana tudi v Furlaniji. Prva svetovna vojna je povsem premešala pasemsko strukturo in o usodi kobariškega konja po letu 1928 ni podatkov. Posavinjski konj, imenovan tudi savinjski, je bil vzgojen v Savinjski dolini. Nastal je s križanjem noriške in ardenske pasme konj. To je bil srednje težak konj, ki je tudi izumrl.

Ključne besede: konji / stare pasme / Slovenija / zgodovinski viri


Acta agriculturae Slovenica, 102(december 2013)2, 119–128.

Agris category codes: L01, L10
COBISS 
                  1.04
Jezik: slovenski

Prvotne, izgubljene, pretopljene pasme prašičev v Sloveniji

1, Metka ŽAN LOTRIČ, Milena KOVAČ

1 Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Prvotni prašiči so v literaturnih virih običajno zapisani kot domači, naravni, navadni, kranjski, črni, štajerski oz. dolenjski prašiči in podobno. S pričetkom reje prašičev na Kranjskem se je razvila domača pasma prašičev. Podlaga te pasme so bili deloma domači, največ pa hrvaško-ogrski plemenski prašiči, ki so se postopoma prekrižali s prašiči žlahtnejših pasem, zlasti z veliko belo angleško pasmo. Domača pasma prašičev je bila odporna, imela je visoke noge, raven rilec in močan hrbet. Prašiči so bili skromni in neobčutljivi na mraz. Pri nastanku gorenjskega črnolisastega prašiča so verjetno sodelovale različne pasme: avtohtoni kranjski prašiči, hrvaški prašiči, heševci, angleške pasme (posebej jorkšir) in tudi krškopoljski prašiči. V kakšnem razmerju so sodelovale posamezne pasme, ni mogoče ugotoviti. Gorenjski črnolisasti prašič je bil mesnato-mastnega tipa. Bil je dobro rasten s sorazmerno veliko zmogljivostjo rasti in je imel kakovostno meso. Poudarjena je njegova odpornost in skromnost do pogojev reje. Zahteve trga po mesnatih prašičih so bile vse večje in opuščanje pasme je bilo neizbežno. O pasmah solčavski črni prašič in štajerski črni prašič so znani le skromni zapisi. Pasmi sta bili odporni in skromni ter sta bili izgubljeni.

Ključne besede: prašiči / stare pasme / Slovenija / zgodovinski viri


 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta