Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
30


SMERNICE ZA ZAŠČITO ŽIVALI IN OKOLJA V ŽIVINOREJI

E. von BORELLa)
a) Martin-Luther-Univ. Halle-Wittenberg, Institute of Animal Breeding and Husbandry with Veterinary Clinic, Adam-Kuckhoff-Str. 35, D-06108 Halle, Germany

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Razen evropskih konvencij in direktiv, ne obstajajo drugi mednarodni standardi o zaščiti živali in okoljevarstveni standardi v živinoreji. Vsaka država naj bi v tem pogledu vodila svojo politiko, vendar pa lahko mednarodna trgovina z živimi živalmi in njihovimi proizvodi pripelje do spremembe konkurenčne sposobnosti različnih držav, ki imajo različne standarde. Po novih GATT/WTO določilih ni nobenih omejitev, ki bi preprečile uvoz v EU iz držav, ki proizvajajo pod manj strogimi standardi s področja zaščite živali in okolja. Zato evropska prizadevanja za izboljšanje standardov s področja zaščite živali in okolja ne bodo omejena na Evropo. V povezavi z zaščito živali v času transporta in laboratorijskih živali so sedanja prizadevanja usmerjana v mednarodni sporazume, s katerimi bodo izboljšali zaščito živali, ki so predmet trgovanja in bodo določili enotne standarde in meritve za zmanjšanje uporabe poskusnih laboratorijskih živali.

Ključne besede: zaščita živali, okolje, živinoreja, zakonodaja, EU


PRIZADEVANJA ZA SONARAVNO ŽIVINOREJO V SLOVENIJI

J. OSTERCa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Zavedanje o odgovornosti ljudi do okolja se krepi tudi v Sloveniji. Sonaravne oblike kmetovanja in vse kakovostnejši kmetijski proizvodi so tudi zahteve porabnikov. Živinoreja je v Sloveniji najpomembnejša kmetijska dejavnost. V sestavku je razložen pojem in pojasnjen pomen sonaravne živinoreje. Poskusi sonaravne pašne reje govedi in ovac potekajo v Sloveniji že 20 let. Leta 1995 je država uvedla finančne spodbude za rejo dojilj, ovac, koz in kobil. Zanimanje je veliko. V treh letih se je število živali, za katere prejemajo kmetje spodbude, podvojilo. V letu 1997 je prejelo spodbude blizu 50 % krav, ki niso vključene v prirejo mleka za trg (17 % od vseh krav) in preko 50 % plemenskih koz in ovac. Višina spodbud zavisi od kakovosti zemljišča in je bila v letu 1997 v povprečju 22.000 SIT po dojilji, 2.200 SIT po plemenski ovci ali kozi in 8.200 SIT po kobili.

Ključne besede: sonaravno kmetijstvo, živinoreja, Slovenija


VPLIV RAZLIČNIH KOLIČIN GOVEJEGA GNOJA NA TALNE MIKROORGANIZME Z OZIROM NA VARSTVO OKOLJA V BLIŽINI FARM

Zlata MILAKOVIĆa), Ž. BUKVIĆ, Suzana BRKIĆ, R. ZIMMER in R. EMERT
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Z natančnim rastlinskim poskusom smo leta 1997 spremljali vpliv različnih gnojevk, obogatenih s tehnološkimi tekočimi odpadki, na prevladujočo mikrobiološko združbo v zemlji tipa aluvialnega gleja na farmi v vzhodnem delu Hrvaške. Rastlinski poskus je bil sestavljen iz sledečih spremenljivk: 1. gnojevka z razkužili s sledečimi odmerki: 1 l/m2 (30 kg N/ha), 1,5 l/m2 (45 kg N/ha), 2 l/m2 (60 kg N/ha), 6,5 l/m2 (195 kg N/ha); 2. NPK (180:110:160 kg/ha); 3. Kontrola – negnojena tla. Količina gnojevke, obogatene z razkužili in zadelana v obdelano zemljo, je visoko značilno vplivala na stanje in delovanje fizioloških skupin mikroorganizmov. Majhne količine (1-3 l/m2) so povzročile nižje in relativno kratkotrajajoče zmanjšanje aminoheterotrofnih, aminoaVtotrofnih in asimbiotičnih dušikovih vezalcev (A. chroococcum). Višji odmerki (6,5 l/m2) povzročajo močnejše in dolgoročnejše zmanjšanje fizioloških skupin mikroorganizmov.

Ključne besede: mikroorganizmi, okolje, gnojevka, živinoreja, zemlja


SILAŽNI SOK IN ONESNAŽENJE VODA

Jasna M. A. STEKARa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V Veliki Britaniji in Nemčiji so že kmalu po letu 1950 spoznali, da silažni sok zastruplja vode in podtalnico, če prodre do njih. V Nemčiji so z leta 1957 sprejetim zakonom o vodnem gospodarstvu prepovedali vnos silažnega soka v vode in tla. Silosi morajo biti vodotesni, zbiralniki za sok odporni proti kislinam. V Veliki Britaniji že dolgo spremljajo onesnaženje rek in vodijo statistiko o primerih in virih onesnaženja. Ugotovili so, da je število primerov onesnaženja rek s silažnim sokom povezano z množino pridelane silaže. Do enakih zaključkov so prišli na Irskem. Iz razčlembe primerov onesnaževanja s sokom izhaja, da silosi in zbiralniki dostikrat niso vodotesni, večkrat je posredi malomarnost. V Veliki Britaniji so leta 1991 sprejeli zakon o varovanju voda, v katerem je način siliranja, gradnja silosov, zbiranje in skladiščenje soka in silaž v balah natančno opredeljeno. Brez strokovne in denarne pomoči kmetom ne bo šlo.

Ključne besede: silažni sok, ekologija, voda, onesnaženje, živinoreja


ZAKONODAJA NA PODROČJU OSKRBE IN ZAŠČITE ŽIVALI

Gabriella BARACSa)
a) Debrecen Agricultural Univ., College of Agriculture, Dept. of Environmental and Social Sciences, Andrássy út 15, H-6800 Hódmezovásárhely, Hungary

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Živali so vedno služile človeku kot vir hrane in delovne sile, zato imajo velik gospodarski pomen. Zaščito živali je potrebno urediti z etičnega, organizacijskega in pravnega vidika. V članku so predstavljeni sporazumi Evropske unije in madžarski zakon za zaščito živali. Za vključitev v Evropsko unijo je nujno potrebno urediti zaščito živali. Nova zakonodaja to omogoča.

Ključne besede: pravice živali, zaščita, oskrba, organizacije, EU, sporazumi


INTERAKCIJE MED OKOLJEM IN PRAŠIČI PRI EKSTENZIVNI REJI NA PROSTEM

Z. HÁZASa), A. HORN in S. KÖRMENDI
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Raziskovalna notica
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pri reji prašičev na prostem smo proučevali medsebojno delovanje ter povezane vplive med rejo prašičev, ki so sicer namenjeni za intenzivno prirejo mesa na farmah, in okoljem. Opazovanja so pokazala, da prašiči vplivajo na strukturo tal in sestavo ruše. Prašiči so zmanjšali delež njim priljubljenih rastlin, namesto njih pa so se razrastle rastline, ki jih prašiči niso zauživali zaradi vsebnosti škodljivih alkaloidov. Raziskave vode potoka, ki je služil kot vir pitne vode, so pokazale na merljive učinke prašičev, vendar so bili daleč pod mejo, ki bi pomenila škodo za okolje. Svež zrak, možnost prostega gibanja in naravni viri krme so ugodno vplivali na zdravstveno stanje živali, njihovo reprodukcijsko aktivnost in kakovost mesa. Reja na prostem je imela ugoden vpliv na reprodukcijske lastnosti: delež obrejenih živali (nad 85 %) je bil večji kot pa pri reji živali na farmah. Tudi reprodukcijske lastnosti niso bile slabše, smrtnost v času vzreje pa je bila na dveh proučevanih lokacijah različna.

Ključne besede: prašičereja, reja na prostem, ekstenzivna reja, okolje


OBNAŠANJE GOSI V INTENZIVNIH POGOJIH REJE

M. MOLNÁRa), T. MOLNÁR in F. BOGENFÜRST
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Predhodno poročilo
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevanje obnašanja gosi ima velik pomen za razvoj tehnologij reje in valjenja v intenzivnih pogojih. Izmed komfortnega obnašanja smo izbrali hranjenje, pitje, počivanje, čiščenje, igranje in socialno obnašanje. Če primerjamo naše rezultate z literaturo, lahko ugotovimo, da je obnašanje gosi v prvih sedmih tednih podobno pekinškim ter muškatnim racam in križancem. Opazili smo razlike v pogostnosti pojavljanja nekaterih oblik obnašanja. Zmanjšana pogostnost hranjenja, pitja in igranja ter povečana pogostnost počivanja kaže na nižjo aktivnost gosi v prvih tednih reje v primerjavi z racami. Visoka korelacija med pitjem in hranjenem kaže na velik pomen nemotene oskrbe s pitno vodo za doseganje zahtevanega prirasta. Srednje visoke korelacije med pitjem in igranjem ter med hranjenjem in igranjem lahko razložijo višji raztros hrane in vode.

Ključne besed: gosi, etologija, obnašanje


POVEZANOST KONVERZIJE KRME S PRIRASTOM IN SMRTNOSTJO PIŠČANCEV

D. BODAKOŠa), Ž. BUKVIĆ, I. BOGUT in Zlata MILAKOVIĆ
a) Croatia Chamber of Commerce, Country Osijek, Evropske avenije 13, CRO-31000 Osijek, Croatia

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Stroški krme predstavljajo več kot 50 % cene kilograma pitanega piščanca. Več dejavnikov vpliva na stroške pitanja. Zmanjšanje zauživanje krme je zato zelo pomembno z gospodarskega vidika. Smrtnost kot eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na konverzijo krme je različna znotraj istega področja. V našem poskusu znašajo razlike od 5,62  % (sektor I) do 7,40 % (sektor II). Izračunani korelacijski koeficienti so pokazali, da obstaja povezava med končno fazo pitanja in smrtnostjo piščancev na vseh področjih in na farmi kot celoti. Vsak kilogram prirasta telesne mase piščancev je dražji z večjo porabo krme. Vsak kilogram piščanca je dražji za 0,048 kg pri 5,61 % smrtnosti, medtem ko povečanje mase za 0,065 kg pri 7,40 % smrtnosti povzroča večjo zaužitje krme in s tem gospodarsko manj ugodno pitanje.

Ključne besede: kokoši, piščanci, prehrana živali, konverzija, prirasti, umrljivost


SPREMEMBE V MAGNETNO RESONANČNEM RELAKSACIJSKEM ČASU MIŠIČJA BROJLERJEV

Z. PETRÁSIa), R. ROMVÁRI, I. TAKÁCS, Z. SÜTŐ in I. REPA
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Predhodno poročilo
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V času poskusa smo vzeli dva vzorca iz prsne mišice brojlerjev obeh spolov, ki smo jih proučevali v osmih določenih starostih (ob izvalitvi ter v starosti 1, 2, 3, 4, 5, 6 in 7 tednov). Vzorce smo pregledali z NMR protonsko spektroskopijo. Postopek je vključeval spremljanje T1 in T2 relaksacijskega časa (točno ob jemanju vzorca in po 1., 3., 6. in 9. uri). Zaradi kvantitativne raziskave vodnih frakcij so bile opravljene tudi multieksponentne analize krivulj T2. Dobljeni rezultati, ki so pravzaprav preliminarne narave, kažejo na tri stopnje, ki jih razločimo v spremembah vodnih frakcij prsnega mišičja brojlerjev. V prvem tednu življenja se relaksacijski čas niža paralelno z nižanjem vsebnosti vode v tkivu. Med drugim in petim tednom nismo opazili nobenih sprememb v času T1, T2 čas pa se je nenehno povečeval, delež počasnih komponent pa se je znižal od 54 % pri starosti enega dne do 35 %. Končno pa sta se oba, T1 in T2 relaksacijski čas, znižala v zadnjem tednu poskusa, med tem ko se je delež počasnih komponent ponovno približal 50 %.

Ključne besede: brojlerji, mišice, relaksacijski čas, spektroskopija


VPLIV OMEJEVANJA KRME V ČASU NESNOSTI NA REPRODUKCIJSKE LASTNOSTI GOSI V INTENZIVNIH POGOJIH REJE

F. BOGENFÜRSTa)
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400-Kaposvár, Hungary

 

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevali smo vpliv restrikcije krme in dodatka metionina v 2 x 2 faktorialnem poskusu (po volji [1], po volji + dodatek metionina [2], 220g omejevanje krme na dan [3], 220g omejevanje krme na dan + dodatek metionina [4]) na 108 goseh in 36 gosakih v času nesnosti. Krma je vsebovala 11,5 MJ ME/kg, 15,5 % surovih beljakovin, 0,6 % metionina + cisteina ter 0,35 metionina. Dodatek metionina je povečal koncentracijo metionina ter metionina + cisteina za 0,2 %. Prireja jajc se je z omejevanjem krme zmanjšala (65,6 jajc v času nesnosti v skupini [3] v primerjavi z 71,7 v skupini [1]. Z dodatkom metionina smo uspeli nadomestiti zmanjšanje števila znešenih jajc (70 jajc v času nesnosti [4]). Rezultati so pokazali ugoden vpliv omejevanja na oplojenost jajc (91,6 % v skupini [3] v primerjavi z 88,3 % v skupini [1]). Omejevani krmljene gosi so dosegle manjši dnevni prirast. Omejevanje krme se zdi primerna metoda za izboljšanje reprodukcijskih lastnosti, vendar pa so potrebne še nadaljnje raziskave.

Ključne besede: gosi, prehrana živali, krma, restrikcija, krmni dodatki, metionin, reprodukcija


VPLIV SPREMLJANJA TEMPERATURE INKUBATORJA IN VPLIV TEMPERATURE INKUBATORJA NA VALILNOST GOSJIH JAJC

Krisztina DANDÉa) in F. BOGENFÜRST
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V poskusu smo proučevali vpliv nizke (37o C) oziroma visoke (39o C) temperature na valilnost gosjih jajc in intenzivnost inkubacije ter temperaturne spremembe v inkubatorju v prvih treh dneh valjenja. Za merjenje temperature v inkubatorju smo uporabili računalniško programirana umetna jajca. Najboljša valilnost je bila dosežena pri temperaturi 37,8o C, čeprav rezultati valilnosti pri temperaturi 39o C niso bili bistveno slabši. Najslabši rezultati valilnosti so bili doseženi pri temperaturi 37o C. Ti rezultati potrjujejo boljšo toleranco gosjih jajc na visoko temperaturo kot pa na nizko. Nizka začetna temperatura je povzročila večjo smrtnost v lupini in podaljšano valjenje. V preostalem času valjenja embriji niso bili sposobni nadomestiti zaostanka prvih treh dni valjenja. Uporaba umetnih jajc je omogočila zanesljivo spremljanje temperature pred in med valjenjem in tako izključitev škodljivega vpliva neprimerne (previsoke ali prenizke) temperature.

Ključne besede: gosi, jajca, valilnost, temperatura, inkubatorji


VPLIV POGOSTNOSTI PREDGRETJA NA VALILNOST DALJŠI ČAS SKLADIŠČENIH GOSJIH JAJC

Monika PANDURa) in F. BOGENFÜRST
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Poslabšanje valilnosti zaradi daljšega skladiščenja jajc je dobro poznano rejcem perutnine. Žal je včasih edina možnost skladiščenje krajši oziroma daljši čas. Izkušnje kažejo na zmanjšanje valilnosti že 3-4 dni skladiščenih jajc. Z izbiro primernih pogojev skladiščenja lahko zmanjšamo poslabšanje valilnosti kot posledice prekinitve embrionalnega razvoja. Nujen pogoj za to je nizka temperatura (pod 20o C) skladiščenja. S podaljševanjem skladiščenja se po navedbah v literaturi znižuje priporočena temperatura skladiščenja (Tretjakov, Krok 1968; Bogenfürst 1994). Avtorji se strinjajo, da mora biti skladiščna temperatura pod 20o C, ki je tako imenovana ničelna embrionalna temperatura.

Ključne besede: gosi, jajca, temperatura, valilnost, skladiščenje


VPLIV REŽIMA KRMLJENJA S PETIMI STOPNJAMI VSEBNOSTI BELJAKOVIN NA REPRODUKCIJSKE LASTNOSTI GOSPODARSKIH GOLOBOV*

I. MELEGa), P. HORN, K. DUBLECZ in L. VINCZE
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučili so vpliv režima krmljenja z različnimi vsebnostmi beljakovin (12, 14, 16, 18 in 20 %) na reprodukcijske lastnosti gospodarskih golobov. V vsak režim krmljenja je bilo vključenih 30 parov. Naseljeni so bili v posebej za ta namen izdelan sistem kletk v treh nadstropjih v prostor brez oken z 12-urno dnevno osvetlitvijo skozi vse leto. Krmljenje z različno vsebnostjo beljakovin ni vplivalo na ciklus nesnosti in maso jajc. Z naraščanjem vsebnosti surovih beljakovin v krmi pa se je zmanjšala umrljivost in povečala odstavitvena masa mladičev. Povečala sta se tudi velikost gnezda in zauživanje krme pri starših. Kljub povečanem zauživanju krme pri starših, se je konverzija krme pri mladičih zmanjšala z naraščanjem vsebnosti beljakovin v krmi.

Ključne besede: golobi, prehrana živali, beljakovine, reprodukcija

____________________
* Projekt je financiral OTKA F/022788

UČINKI KRMNEGA DODATKA “KANNE FERMENTGETREIDE TROCKEN” NA PROIZVODNE KAZALCE V VZREJI KUNCEV

Ajda KERMAUNERa) in M. ŠTRUKLEC
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Predhodno poročilo
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pri 48 samicah pasme beli novozelandec očetovske linije SIKA smo opazovali tri zaporedna gnezda pri dodatku probiotskega krmnega dodatka “Kanne fermentgetreide trocken” (fermentirani žitni proivzod, suh). Kontrolna skupina je dobivala krmo brez dodatka, poskusna pa krmo z 2 % pripravka Kanne, ki ga pridobivajo iz patentiranega fermentacijskega procesa biološko pridelane žitne mešanice (pšenica, rž, oves) in lešnikov (Kanne Brottrunk, Lünen, Nemčija). Opazovali in merili smo plodnostne kazalnike pri samicah v času od kotitive do odstavitve (na 32. dan). Plodnost je bila v poskusni skupini manjša (kontrola 10,3 živorojenih mladičev v gnezdu, Kanne 9,0, p < =
0,05), po standardizaciji na 8 mladičev pa je bil pogin v poskusni skupini manjši (ob odstavitvi je bilo v gnezdu kontrolne skupine 6,0 mladičev, pri Kanne pa 6,7 mladičev, NS). Masa gnezda ob odstavitvi je bila pri dodatku Kanne večja (kontrola 5529,2 g, Kanne 6279,0 g, p < = 0,05), tudi celoten prirast gnezda v času laktacije je bil večji pri poskusni skupini (kontrola 4997,1 g, Kanne 5730,2 g, p < = 0,05). Zauživanje krme (skupaj samica in gnezdo) se v obdobju laktacije ni razlikovalo med skupinama, zaradi boljšega prirasta gnezda pa je bilo izkoriščanje krme pri dodatku Kanne močno izboljšano, predvsem v zadnji dekadi laktacije, pa tudi v celotnem obdobju laktacije (kontrola 3,4, Kanne 2,6 kg krme za kg prirasta, p < = 0,05). Delež samic, ki niso ostale breje, je bil v kontrolni skupini večji, delež samic, ki so v času poskusa poginile, pa je bil večji v Kanne skupini, vendar razlike niso bile statistično značilne.

Ključne besede: prehrana živali, kunci, krmni dodatki, probiotiki, Kanne Fermentgetreide, reprodukcija


VPLIV SUHEGA IN TEKOČEGA KRUHOVEGA FERMENTACIJSKEGA PRODUKTA NA IZKORISTLJIVOST HRANIL PRI PRAŠIČIH

M. ŠTRUKLECa) in J. SALOBIR
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na 12 kastratih, težkih v povprečju 75,5 kg, smo po načelu latinskega kvadrata v bilančnem poskusu ugotavljali učinkovitost dveh produktov fermentacije posebnega polnovrednega kruha, in sicer “Fermentgetreide-trocken” (fermentiran suh krušni produkt) in “Fermetgetreide-flüßig” (fermentiran tekoč krušni produkt) na navidezno prebavljivost in bilanco suhe snovi, organske snovi, surovih beljakovin, surovega pepela in fosforja v krmni mešanici za prašiče. Dodatek suhega fermentiranega produkta je statistično značilno izboljšal navidezno prebavljivost suhe snovi (+1,3 %), navidezno prebavljivost organske snovi (+1 %) in navidezno prebavljivost surovih beljakovin (+2,6 %). Dodatek tekočega fermentiranega produkta pa ni vplival na omenjene parametre.

Ključne besede: prašiči, prehrana živali, hranilne snovi, prebavljivost, krmni dodatki, fermentirani produkti, biotehnološki produkti


PROUČEVANJE PERINATALNE ZASTRUPITVE Z MIKOTOKSINOM FUMONIZIN B1 PRI NOVOROJENIH PUJSKIH

A. TÓTHa), G. TORNYOS, Melinda KOVÁCS-ZOMBORSZKY in F. VETÉSI
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Sciences, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Trem brejim svinjam smo dodajali krmo z glivično kulturo Fusarium moniliforme od 107 dneva brejosti dalje. Dve svinji sta dobivali 300mg toksina fumonizin B1 na dan še 7 dni po prasitvi, torej skupaj 14 do 16 dni, ena svinja pa samo do prasitve, to je 7 dni. Takoj po prasitvi, pred prvim sesanjem, smo zaklali dva pujska od vsake svinje. Dva pujska na svinjo, ki sta imela dostop do kolostruma, smo zaklali 24 ur po prasitvi in nato še dva pujska 7 dni po prasitvi. Dobljeni rezultati potrjujejo, da toksin fumonizin B1, prisoten v kulturi F. moniliforme, krmljen svinjam v pozni brejosti, lahko poškoduje zarodek še v maternici. Od značilnih poškodb, ki jih povzroča toksin, smo opazili pljučni edem pri pujskih, zaklanih takoj po rojstvu, preden so lahko sesali. Te poškodbe smo opazili še pri pujskih zaklanih 24 ur in 7 dni po rojstvu. Nobenih sprememb, ki bi nakazovale pljučne edeme, nismo opazili v pljučih pujskov svinje, ki je dobivala fumonizin B1 samo do prasitve.

Ključne besede: pujski, pljuča, zastrupitve, mikotoksini, fumonizin B1


VSEBNOST ENERGIJE IN SUROVIH BELJAKOVIN V PRVI KOŠNJI RAZLIČNIH SORT LUCERNE

I. LAKIa) in A. MÁTHÉ
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Predhodno poročilo
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Rezultatov ne moremo posplošiti. Za sprejemljivo oceno bi bilo potrebno vključiti celoletne podatke in podatke še za eno leto. Jasno pa je razvidno, da je potrebno pridelke ovrednotiti tudi glede na prehransko vrednost in ne samo na odpornost, kot je bila praksa do sedaj. S prehranskega stališča ni dovolj, da poznamo kemično sestavo pridelka ali prehransko vrednost 1 kg suhe snovi, temveč se praktično vrednost lahko oceni z izračunom pridelane biomase na hektar, ki se direktno porabi za proizvodnjo živalskega proizvoda. Rezultati tudi kažejo, da načina ovrednotenja pridelkov na podlagi količine zelene mase ni smiselno več uporabljati. Z metabolnimi poskusi lahko dobimo podatke o kakovosti določenega pridelka. Če pri vrednotenju pridelka upoštevamo prehransko vrednost (produkt prehranske vrednosti 1 kg krmila in pridelka suhe snovi na hektar), je ocena prehranske vrednosti veliko bolj objektivna.

Ključne besede: prehrana živali, lucerna, energija, surove beljakovine

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta