Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani
 Kmetijstvo. Zootehnika
76(november 2000)2


SEZNAM AVTORJEV OD LETA 1976 DO VKLJUČNO LETA 2000

a)
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

Pregled avtorjev
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Pripravili smo seznam vseh avtorjev, ki so od leta 1976 do vključno leta 2000 objavili prispevke v Zb. Biotehniške fak. Univ. v Ljubljani. Kmetijstvo. Zootehnika. Avtorji so razvrščeni po abecednem redu. Pri vsakem avtorju smo zapisali letnik, leto in številko Zbornika ter strani primarnega prispevka. Vseh avtorjev je 288. Dobrih 50% avtorjev je enkrat sodelovalo pri objavi, več kot desetkrat pa 18 avtorjev.

Ključne besede: avtorji / pregled / serijske publikacije


RAZČLENITEV PRISPEVKOV ZA 25 LET

a) in Jože STOPAR
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, prof., dr.

Pregled avtorjev
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V 25 letih izhajanja posebne številke Zbornika (Zb. Biotehniške fak. Univ. v Ljubljani. Kmetijstvo. Zootehnika) je bilo natisnjenih 390 prispevkov 288 avtorjev. Večina prispevkov, 80%, je izvirnih raziskovalnih, preglednih raziskovalnih je 9,5%; 23% avtorjev je zaposlenih na Oddelku za živinorejo, 19% je tujih avtorjev, 27% mladih (diplomanti, magistrandi, doktorandi) in 31% jih je iz drugih inštitucij, zavodov in podjetij.

Ključne besede: avtorji / prispevki / tipologija prispevkov / serijske publikacije


MLEKARSKA TEHNOLOGIJA NA PRELOMU TISOČLETJA *

a)
a)
Swiss Federal Institute of Technology, Institute of Food Science, Laboratory of Dairy Science, CH-8092 Zürich, Switzerland, Prof., Ph.D.

Pregledni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Razvoj novih tehnologij spodbujajo potrebe po vse večji varnosti izdelkov, gospodarnost proizvodnje in zaščita okolja na eni strani ter povpraševanje porabnikov in tržišča po novih mlečnih izdelkih in živilih, ki vsebujejo sestavine mleka, na drugi. Membranska tehnologija za ločevanje in koncentracijo sestavin mleka omogoča proizvodnjo že znanih, tradicionalnih mlečnih izdelkov, kot so sir, tekoči in fermentirani mlečni izdelki, poleg tega pa tudi proizvodnjo posebnih, “po meri narejenih” izdelkov. Ena od prihajajočih tehnologij je uporaba ultra visokih pritiskov, ki je zanimiva zaradi značilnega vpliva na beljakovine mleka, vključno z encimi, na lipide in mikroorganizme. Tehnologija je zelo draga, zato bo njena uporaba v mlekarski industriji najverjetneje omejena predvsem na izdelavo izdelkov s posebnimi lastnostmi. Kljub dejstvu, da so v vseh proizvodnih procesih fermentiranih mlečnih izdelkov vključene biološke operacije, pa v mlekarskih obratih vse bolj pridobivajo na pomenu nove biotehnološke metode v predelavi mleka, ki omogočajo neprekinjene fermentacijske postopke in proizvodnjo izdelkov z natančno določenimi lastnostmi. Razvoj energetsko varčnih tehnologij bo tudi v prihodnje pomembna naloga tehnologov, zaposlenih v mlekarski industriji. Mlekarska industrija se srečuje z vedno večjo konkurenco, zato je tesno sodelovanje med industrijo in ustanovami, ki se ukvarjajo s temeljnimi raziskavami, nujno potrebno.

Ključne besede: mlekarstvo / mleko / mlečni izdelki / tehnologija 

____________________
* Prispevek je bil podan na 2. slovenskem kongresu z mednarodno udeležbo Mleko in mlečni izdelki, Portorož, 14.-16. november, 1999.

SLOVENSKI JOGURTI S PROBIOTIKI

a) in
a)
University of Zagreb, Faculty of Food Technology and Biotechnology, Pierottijeva 6, HR-10000 Zagreb, Croatia, prof., dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Zamisel funkcionalne hrane in probiotikov je novost v bivšem vzhodnem bloku. Hrvaška in slovenska mlekarska industrija sta prvi v teh državah tržišču ponudili probiotični jogurt. V raziskavi smo vzorce navadnega jogurta s probiotiki slovenskih proizvajalcev skladiščili 21 dni pri treh različnih temperaturah in ugotavljali spremembe v količini acetaldehida, etanola in diacetila. Naštete snovi močno vplivajo na želeno aromo izdelkov. Obenem smo opravili tudi senzorične analize. Koncentracije acetaldehida in etanola smo določili z aldehid dehidrogenazno in alkohol dehidrogenazno metodo, diacetil pa smo merili po modificirani Hillovi kolorimetrični metodi. Senzorično analizo je opravila 5 članska komisija ocenjevalcev po točkovnem sistemu z dejavniki tehtanja in uporabo 20-točkovne skale. Koncentracija aromatičnih snovi se je med skladiščenjem spreminjala odvisno od dolžine in temperature skladišča. Med 21-dnevnim skladiščenjem je pri vseh testiranih temperaturah količina acetaldehida padala, količini diacetila in etanola pa sta naraščali. Senzorična kakovost je med skladiščenjem padala in je bila v tesni povezavi s spremembami v vsebnosti aromatičnih snovi. Spremembe vseh proučevanih parametrov so bile izrazitejše pri višjih temperaturah. Med skladiščenjem pri 4° C nismo ugotovili značilnih sprememb, medtem ko so bile razlike pred in po skladiščenju pri ostalih dveh temperaturah značilne.

Ključne besede: mleko / mlečni izdelki / probiotiki / jogurti / probiotični jogurti / senzorične lastnosti / aromatske snovi / Slovenija


POMEN PRORAČUNSKIH PODPOR ZA PRIREJO MLEKA V SLOVENIJI

a), Aleš KUHAR in Emil ERJAVEC
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, viš. pred., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Visoka tržno-cenovna zaščita prireje mleka je dejstvo evropske kmetijske politike, vendar pa ob postopnem zniževanju zaščite kmetijstva pridobivajo na pomenu različne oblike proračunskih podpor, ki nadomeščajo zmanjšanje dohodka. Zaenkrat še ni jasno določeno, ali bodo teh ukrepov v celoti deležne tudi bodoče članice Evropske unije (EU). V prispevku so ocenjeni učinki različnih ravni neposrednih plačil in strukturnih podpor na slovenski trg z mlekom. Analizirali smo dohodkovni položaj prireje ter blaginjo pridelovalcev, porabnikov in davkoplačevalcev. Z metodo PAM (“Policy Analysis Matrix”) v kombinaciji z modelom APAS (“Agricultural Policy Analysis Simulator”) smo ocenili omenjene ekonomske parametre in upoštevali različne politične scenarije. Za obdobje po pristopu smo analizirali učinke različnih scenarijev prevzema ukrepov Skupne kmetijske politike (SKP). Rezultati kažejo, da ima obseg prevzema proračunskih podpor izrazit vpliv na obravnavane ekonomske parametre, zato kaže pri pogajanjih o pristopu Slovenije k EU vztrajati pri popolnem prevzemu ukrepov SKP. Če Slovenija pristopi pred naslednjo reformo tržnega reda za mleko, bodo imele sprva večji pomen strukturne podpore, po letu 2005/06 pa bo večji učinek neposrednih plačil. Pristop Slovenije brez neposrednih plačil in strukturnih podpor lahko povzroči nazadovanje prireje mleka v Sloveniji, ki tudi ob najugodnejšem scenariju zaradi nizke konkurenčnosti nima obetavne razvojne perspektive. Ob ustrezni strategiji oblikovanja kmetijske politike v predpristopnem obdobju je zadovoljiv izid pristopnih pogajanj verjetnejši.

Ključne besede: prireja mleka / kmetijska politika / proračunske podpore / modeliranje / Slovenija / EU


OCENJEVANJE ENERGIJSKE VREDNOSTI KRME S TRAVINJA

a) in Jože VERBIČ
a)
Kmetijski inštitut Slovenije, Hacquetova 17, SI-1000 Ljubljana, Slovenija, znanstveni svetnik, dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Pri 19 vzorcih zelene krme, 5 vzorcih travne silaže in enem vzorcu sena z znano in vivo določeno prebavljivostjo smo po uradnem nemškem sistemu (DLG, 1997) ocenili vsebnost presnovljive energije (ME) in neto energije za laktacijo (NEL). Primerjalno smo energijsko vrednost in prebavljivost organske snovi (pOS) vzorcev ocenili na podlagi kemične sestave in prebavljivosti iz preglednic (DLG, 1997). Ugotovili smo, da na podlagi podatkov iz DLG preglednic podcenjujemo pOS za 2,1 ± 3,95%, vsebnost ME za 0,29 ± 0,52 MJ, vsebnost NEL pa za 0,21 ± 0,37 MJ kg-1 sušine (SS). Nekoliko manjše odstopanje od in vivo ocen smo dobili pri ocenjevanju ME (0,04 ± 0,45 MJ kg-1 SS) in NEL (0,03 ± 0,33 MJ kg-1 SS) na podlagi kemične sestave in regresijskih enačb iz literature (GfE, 1998). S hohenheimskim plinskim preskusom (in vitro) in uporabo primernih regresijskih enačb iz literature smo bistveno izboljšali točnost ocene. Razmeroma točna je bila enačba Menkeja in Steingassa (1987), po kateri smo v primerjavi z oceno in vivo podcenili vsebnost ME za 0,12 ± 0,26 MJ, vsebnost NEL pa za 0,09 ± 0,19 MJ kg-1 SS. Enačbe Aipleja in sod. (1995) so in vivo ocenjeno vsebnost ME precenile za 0,15 ± 0,24 MJ kg-1 SS, vsebnost NEL pa za 0,10 ± 0,17 MJ kg-1 SS. Pretežen del variabilnosti v vsebnosti ME je mogoče pojasniti z multiplo regresijsko enačbo na osnovi količine plina, ki nastane pri inkubaciji vzorcev z vampnim sokom in vsebnosti surovih maščob (R2 = 0,96).

Ključne besede: krma / travinje / energijska vrednost / kemična sestava / prebavljivost


VARIABILNOST V VSEBNOSTI CINKA V VZORCIH RAZLIČNIH VRST TRAV IN ČRNE DETELJE

a), Andrej LAVRENČIČ in Jože STOPAR
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, prof., dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V letu 1997 smo na različnih parcelah iste površine v štirih košnjah in v različnih razvojnih fazah rastlin zbrali po 10 vzorcev črne detelje (Trifolium pratense) in mnogocvetne ljuljke (Lolium multiflorum) ter po 8 vzorcev mačjega repa (Phleum pratense), trpežne ljuljke (Lolium perenne), travniške bilnice (Festuca pratensis), rdeče bilnice (Festuca rubra) in pasje trave (Dactylis glomerata). V vzorcu zemlje iz poskusne površine smo izmerili pH vrednost 7,2 in 75,8 mg cinka kg-1 SS. V povprečju so trave vsebovale 20,36 mg, črna detelja pa 26,43 mg cinka kg-1 SS. Najmanj cinka je bilo v suhi snovi vzorcev rdeče bilnice (16,92 mg kg-1). V trpežni ljulki ga je bilo 18,13 mg, v travniški bilnici 18,66 mg in v pasji travi 20,84 mg v kg suhe snovi. Največ cinka so v suhi snovi vsebovali vzorci mačjega repa (23,66 mg kg-1) in mnogocvetne ljuljke (23,97 mg kg-1). Razlike med travami so bile statistično značilne. V prvi košnji so rastline v fazi bilčenja vsebovale 22,44 mg, med latenjem 19,57 mg in cvetenjem 16,47 mg cinka kg-1. Razlike so statistično značilne. V koncentraciji cinka v suhi snovi vseh zbranih vzorcev prve košnje in vzorcev druge košnje ni bilo statistično značilnih razlik (19,49 mg in 20,22 mg kg-1). V vzorcih tretje košnje je bilo statistično značilno več cinka (24,29 mg kg-1 SS) v primerjavi s prvo in drugo košnjo, v vzorcih jesenske košnje pa največ (26,91 mg kg-1 SS). V vzorcih mačjega repa, trpežne ljuljke in mnogocvetne ljuljke so bile razlike v vsebnosti cinka med vzorci prve košnje in jesenske košnje zelo velike (+78,4%, +68,0% in +58,4%).

Ključne besede: trave / metuljnice / črna detelja / sestava / cink


VSEBNOST ŽVEPLA IN KLORA V VOLUMINOZNI KRMI Z DOLOČENEGA OBMOČJA

Marija RAJČEVIČ a), Anton ILC, Peter KUMP in Marijan NEČEMER
a)
Poslovni sistem Mercator, d.d., Dunajska 107, SI-1113 Ljubljana, Slovenia, znanstvena svetnica., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V letu 1999 smo naključno odvzeli 5 vzorcev pašne trave, 13 vzorcev travne silaže, 6 vzorcev mrve in 7 vzorcev koruzne silaže. Vsi vzorci so bili z določenega območja, krma pa je bila pridelana v podobnih talnih in klimatskih razmerah. Tudi botanična sestava trav je bila podobna. Pašniki in travniki so bili gnojeni s prašičjo in govejo gnojevko. Vsebnost žvepla in klora smo določili z rentgensko fluorescenčno analizo. V suhi snovi trave je bilo 2,56
± 0,70 g žvepla (KV = 27,29%) in 9,15 ± 4,18 g klora (KV = 45,49%) ,v travni silaži 2,38 ± 0,49 g žvepla (KV = 20,67%) in 7,19 ± 1,89 g klora (KV = 26,34%), v mrvi 1,93 ± 0,48 g žvepla (KV = 24,84%) in 5,72 ± 1,98 g klora (KV = 34,68%), v koruzni silaži pa 0,88 ± 0,25 g žvepla (KV = 28,14%) in 1,98 ± 0,86 g klora (KV = 43,39%). Nekatere določitve tako za žveplo kot za klor so precej odstopale od srednje vrednosti in mediane, vendar gre za manjše število analiziranih vzorcev. Priporočamo več pozornosti odvzemu in pripravi vzorcev za analizo ter določitev pepela, netopnega v klorvodikovi kislini.

Ključne besede: voluminozna krma / sestava / žveplo/ klor / vsebnost


MAŠČOBNO-KISLINSKA SESTAVA SIROV EDAMEC, EMENTALEC IN GAVDA, PROIZVEDENIH V SLOVENIJI JESENI 1997

a) in Vekoslava STIBILJ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zooteh
niko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V našem delu smo določili maščobno-kislinsko sestavo treh različnih tipov sira - edamca, ementalca in gavde, proizvedenih v Sloveniji jeseni 1997. Analizirali smo edamca in gavdo treh ter ementalca dveh različnih proizvajalcev. Vse vzorce smo kupili jeseni 1997 na slovenskem tržišču, in sicer dvakrat v času treh mesecev. Metilne estre maščobnih kislin (FAME-s) smo pripravili z metodo in situ transesterifikacije (ISTE) in sestavo določili s plinsko kromatografijo. Povprečna vsebnost skupnih nasičenih kislin (SAT) v ementalcu je bila 56,80 ut % (utežni odstotek posamezne kisline glede na skupne maščobne kisline), v edamcu 56,62% in v gavdi 57,49%. Povprečna vsebnost skupnih enkrat nenasičenih kislin (MUFA) v ementalcu je bila 34,26%, v edamcu 34,28% in v gavdi 33,45%. Povprečna vsebnost skupnih večkrat nenasičenih kislin (PUFA) v ementalcu je bila 5,30%, v edamcu 5,74% in v gavdi 5,64%. Med analiziranimi različnimi vrstami sira nismo našli bistvenih razlik glede na maščobno-kislinsko sestavo (ut. %).

Ključne besede: mlečni izdelki / siri / emadec / ementalec / gavda / sestava / maščobne kisline / Slovenija


MODELI Z NAKLJUČNO REGRESIJO *

a) in Milena KOVAČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, asist.

Pregledni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Proizvodnost plemenskih živali je pogosto merjena v zaporednih intervalih, kot so lastnosti mlečnosti, rasti, zauživanje krme in zunanjost. Meritve, zbrane ob različnem času ali na različnem mestu, so med seboj odvisne. Njihova povprečja in standardni odkloni se s časom spreminjajo in korelacije so odvisne od oddaljenosti med meritvami. Modeli z naključno regresijo (MNR), ki opisujejo proizvodne funkcije, v povezavi s kovariančnimi funkcijami, ki zajamejo časovno oz. prostorsko odvisnost komponent (ko)variance, so najprimernejši za analizo take vrste podatkov. MNR smo primerjali z modeli za laktacijske zaključke, modeli z intervali in z modeli s sistematsko regresijo po virih. Za ponazoritev smo uporabili podatke slovenske populacije črno-belih krav. MNR boljše opišejo biološko ozadje proizvodnosti živali v času in omogočajo selekcijo tako na raven kot obliko proizvodnih funkcij. Dovoljujejo gibljivejši postopek preskusa in s tem znižanje stroškov pri zbiranju podatkov. Plemenske vrednosti lahko napovemo pred koncem laktacije, kar skrajšuje generacijski interval, pogostejši izračuni pa so lahko tudi v pomoč pri vodenju reje.

Ključne besede: plemenske živali / proizvodnost / modeli / naključna regresija / MNR

____________________
* Prispevek je del doktorske disertacije, mentorica izr.prof. dr. Milena Kovač.

PLODNOST IN MLEČNOST KRAV V ČREDAH NA OBMČJUO BOHINJA *

a), Andrej OREŠNIK in Milena KOVAČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, asist.

Strokovni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Na sedemnajstih kmetijah v Bohinju smo v letu 1996 analizirali podatke o mlečnosti in plodnosti pri 193 kravah lisaste (51,4%), črno-bele (31,3%), rjave (2,5%), rdeče cikaste (2,5%) in neznane pasme (12,3%). Iz različnih vzrokov je bilo izločenih 37 krav. Povprečna mlečnost v zaključeni laktaciji je pri 156 kravah znašala 5590 (± 1988) kg, v standardni laktaciji 5178 (± 1687) kg in na krmni dan 14,2 (± 4,8) kg mleka. Poporodni premor je pri kravah trajal povprečno 113,8 (± 62,3) dni, doba med telitvama (DMT) pa 400,2 (± 69,1) dni. Uspešnost osemenitev je bila povprečno 65,2%. DMT, zaporedna laktacija in rejec so statistično značilno vplivali na mlečnost krav na krmni dan (KD). Največja mlečnost na KD je bila pri živalih z DMT od 341 do 365 dni. Podaljšana DMT je povečevala mlečnost krav v standardni laktaciji. Poporodni premor je bil statistično značilno povezan (P< 0,0001) s praktično vsemi lastnostmi plodnosti in mlečnosti. Število osemenitev in mlečnost na krmni dan sta bili negativno povezani (r = -0,1769, P< 0,0271). Analize podatkov, s katerimi ocenjujemo plodnost krav, so pokazale, da je bila uspešnost odkrivanja pojatev slaba (62,1%) in zaradi tega podaljšana servisna perioda največkrat vzrok podaljšane DMT pri kravah na obravnavanih kmetijah. Na štirih kmetijah, kjer so pravočasno odkrili vse pojatve po pregonitvi, je trajal poporodni premor povprečno trajal 83 dni, servisna perioda pa 21 dni.

Ključne besede: govedo / krave / molznice / plodnost / mlečnost / Slovenija

____________________
* Prispevek je del diplomskega dela (zagovor 14. septembra 1998), mentor prof. dr. Andrej Orešnik, somentorica izr.prof. dr.Milena Kovač.

PROIZVODNE LASTNOSTI ČRNE SLAVONSKE PASME PRAŠIČEV

Marija UREMOVIĆ a), Zvonimir UREMOVIĆ in Zoran LUKOVIĆ
a)
Faculty of Agriculture, University of Zagreb, Department for animal science, HR-10000 Zagreb, Croatia, prof., dr.

Predhodna objava
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Avtorji v delu razpravljajo o stanju ogrožene avtohtone pasme črnega slavonskega prašiča, ki je nastala v R.Hrvatski. S programom za ohranitev te pasme so pričeli v letu 1996, kar je omogočilo povečanje efektivne populacije (Ne) z 18,46 na 32,32. V delu so prikazane proizvodne lastnosti črne slavonske pasme, to je velikost gnezd in pitovne lastnosti. Dobljeni rezultati kažejo, da so proizvodne lastnosti omenjene pasme skromne. Število živorojenih pujskov v gnezdu znaša 6,89, odstavljenih je 5,76. V razmerah ekstenzivnega pitanja od začetne mase 27,20 kg do končne 106,05 kg je znašal dnevni prirast povprečno 478 g, odstotek mesa v klavnih polovicah pa je bil 42,95.

Ključne besede: prašiči / avtohtone pasme / črna slavonska pasma / proizvodne lastnosti / velikost gnezda / dnevni prirast / odstotek mesa


UPORABA MIKROSATELITOV ZA ODKRIVANJE TETRASOMNIH REGIJ V GENOMU LIPANA (Thymallus thymallus) *

Simona SUŠNIK, a), Jurij POHAR in Peter DOVČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, asist., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Proučevali smo način dedovanja 18 mikrosatelitnih lokusov v genomu lipana. Pri treh mikrosatelitnih lokusih smo v postopku tipizacije poleg dveh pričakovanih fragmentov pričakovane velikosti našli še dodatne fragmente. Na osnovi dedovanja teh treh mikrosatelitnih lokusov, ki smo ga proučevali na potomcih iz štirih križanj, smo ovrgli možnost, da bi bili ti dodatni produkti posledica nespecifičnega pomnoževanja v PCR. Nekatere regije genoma lipana torej kažajo delno tetrasomnost genoma oziroma podvojitve nekaterih kromosomskih regij.

Ključne besede: ribe / lipan / molekularna genetika / genom / mikrosateliti / tetraploidnost 

____________________
* Prispevek je del doktorske disertacije, mentor izr.prof. dr. Peter Dovč.

PRIPRAVA S PEROKSIDAZO KONJUGIRANIH MONOKLONSKIH PROTITELES PROTI KOKOŠJIM IMUNOGLOBULINOM RAZREDA G (IgY) *

Mateja REJC, a), Dušan BENČINA in Franc HABE
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Grob
lje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, doc., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V intenzivni perutninski proizvodnji so okužbe s patogenimi mikroorganizmi relativno pogoste in lahko povzročajo veliko gospodarsko škodo. Večino okužb z bakterijami in virusi je mogoče ugotoviti posredno z dokazom specifičnih protiteles. Največ se uporabljajo posredni imunoencimski preskusi, v katerih se v serumu dokazujejo specifična protitelesa iz razreda imunoglobulinov Y (IgY), ki so ptičji homolog sesalskemu razredu G (IgG). V takih preskusih so poleg specifičnih antigenov potrebna tudi z encimom označena protitelesa, ki se vežejo na IgY. Iz rumenjaka kokošjega jajca smo izolirali IgY, z njimi imunizirali miš BALB/c in pripravili monoklonska protitelesa (mAb) proti kokošjim IgY ter jih označili kot mAb M2. Mab M2 so reagirala s kokošjimi, puranjimi, fazanjimi in pavjimi IgY. Determinanta, ki jo prepoznavajo mAb M2, je na težki verigi IgY molekule in verjetno ni glikozilirana. Pridobljenim mAb M2 smo določili optimalno pH vrednost, optimalno delovno koncentracijo v neposrednem imunoencimskem preskusu in ocenili afiniteto vezave. MAb M2 smo konjugirali s hrenovo peroksidazo in preizkusili delovanje konjugata, imenovanega M2-p. M2-p se je vezal na kokošje IgY v pH območju 3-11, kar kaže na visoko afiniteto vezanja. Dosedanji rezultati kažejo, da je M2-p primeren za imunoencimske preskuse s katerimi dokazujejo specifična protiteles razreda IgY pri kokoših, puranih, fazanih in pavih.

Ključne besede: perutnina / imunologija / imunoglobulini Y / monoklonska protitelesa / konjugacija / peroksidaza / konjugirana protitelesa

____________________
* Prispevek je del diplomske naloge (zagovor 22. junija 1999), mentor prof. dr. Franc Habe, somentorica doc. dr. Mojca Narat.

OSAMITEV DNK IZ KONJSKIH IZTREBKOV

Martina WEISS, Katarina TEPŠIČ in a)
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Preučili smo postopke vzorčenja in osamitve DNK iz konjskih iztrebkov za potrebe nadaljnjih molekulsko bioloških poskusov kot npr. namnoževanje genov z reakcijo PCR. Enajst poskusnih konjev pasme lipicanec smo razdelili v dve starostni skupini in zbirali njihove iztrebke v čim krajšem času po iztrebljanju. Iz vzorcev smo osamili DNK takoj po prihodu v laboratorij. Iz vzorcev iztrebkov iz skupine mlajših konjev smo v povprečju osamili 3-4-krat več DNK kot iz vzorcev iz skupine starejših konjev. Variabilnost izplena DNK iz vzorcev iztrebkov istega konja, ki so bili odvzeti v zaporednih dneh, je odstopala le za 15% od poprečnega izplena. Izplen DNK, ki je bila osamljena iz istega vzorca v zaporednih dneh, se je povečal od 4,61 na 7,96 μg g-1 iztrebkov 48 ur po iztrebljanju in se je potem le rahlo znižal na 7,51 μg g-1 v naslednjih štirih dneh. Rezultati nakazujejo intenzivno mikrobno rast v fekalnih iztrebkih vsaj v prvih dneh po iztrebljanju. Zato je nadvse pomembno pravilno in čim hitrejše vzorčenje po iztrebljanju, če nameravamo preučevati strukturo mikrobne populacije debelega črevesa in iztrebkov pri konjih.

Ključne besede: konji / molekularna genetika / DNK / iztrebki / osamitev / izplen


HORIZONTALNI PRENOS GENOV MED BAKTERIJAMI: EKOLOŠKI IN EVOLUCIJSKI VIDIKI

Matjaž PETERKA, Tomaž ACCETTO in a)
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof., dr., mag.

Pregledni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Molekulsko genetske analize in analize genomov so v zadnjh letih priskrbele številne dokaze o horizontalnem prenosu genov kot osnovnem mehanizmu prilagajanja bakterij na nova oziroma spremenjena okolja in mehanizmu ločevanja bakterij na nove filogenetske linije. Pri mikroorganizmih poznamo tri načine genskega prenosa: transformacijo, konjugacijo in transdukcijo, vendar je znanje o horizontalnem prenosu genov v okolju še zmeraj skromno. Prebavila živali in še posebno vamp sodijo med najbolj kompleksne mikrobne ekosisteme. Razmere v vampu so teoretično ugodne za horizontalni prenos genov s konjugacijo in transdukcijo, glede na obsežno, raznoliko in gosto populacijo bakterij in fagov, vendar je dokazov o prenosu genov zelo malo. V pričujočem prispevku predstavljamo kratek pregled tematike s poudarkom na dostopnih podatkih in pogledih na te procese v vampu.

Ključne besede: mikrobiologija / bakterije / molekularna genetika / horizontalni prenos genov / evolucija / transformacija / konjugacija / transdukcija


IZOLACIJA TIOESTERAZNEGA GENA (btsT) Bacillus Licheniformis IN PRIPRAVA VEKTORJA ZA NJEGOVO INSERCIJSKO MUTAGENEZO *

a)
a)
KRKA, tovarna zdravil, d.d., Novo mesto, Šmarješka cesta 6, SI-8000 Novo mesto, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V bližini skoraj vseh prokariontskih operonov, ki kodirajo peptidne sintetaze, so geni, katerih zaporedje je zelo podobno tioesterazam. Mehanizem delovanja in funkcija tioesteraz v sintezi peptidnih antibiotikov še nista znani. Bakterija Bacillus licheniformis sintetizira antibiotik bacitracin na multiencimskih kompleksih, ki so sestavljeni iz treh peptidnih sintetaz (BA1, BA2, BA3). Geni, ki kodirajo peptidne sintetaze, so združeni v operonu bac, pred katerim je gen btsT, ki kodira tioesterazo. Da bi lahko proučevali vpliv tioesteraze na biosintezo bacitracina, smo z verižno reakcijo s polimerazo DNK iz kromosomske DNK B. licheniformis izolirali odsek v velikosti 1,2 kb. Ta odsek je vključeval skoraj celoten gen btsT in promotorsko regijo operona bac. Odsek 1,2 kb smo hibridizirali s kromosomsko DNK bakterije B. licheniformis BA1. V gen btsT na odseku 1,2 kb smo vstavili tudi gen za odpornost proti tetraciklinu (tetM) in tako sestavili vektor za insercijsko mutagenezo gena btsT.

Ključne besede: mikrobiologija / bakterije / Bacillus licheniformis / peptidni antibiotiki / sinteza / encimi / bacitracinske peptidne sintetaze / tioesteraza / molekularna genetika / vektor za insercijsko mutagenezo 

____________________
* Prispevek je del diplomske naloge (zagovor 02. novembra 1999), mentorica doc.dr. Blagajana Herzog Velikonja.

OSAMITEV IN OPIS VAMPNIH SPIROHET

Marija TRKOV, Tomaž ACCETTO in a)
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Iz vzorca vampne vsebine smo osamili tri seve vampnih spirohet. Morfologijo osamljenih sevov smo opazovali s fazno kontrastno in epifluorescentno mikroskopijo ter jih opisali s hitrimi biokemijskimi preskusi (API 50CH) in molekulsko biološkimi preiskavami. Rezultati preiskav so pokazali, da sta si seva SM1 in SM3 zelo podobna in značilno različna od seva SM2. Vsi osamljeni sevi so bili Gram negativni. Celice sevov SM1 in SM3 so bile manjše od celic seva SM2, pri sevih SM1 in SM3 je bila krajša tudi amplituda in valovna dolžina posameznega zavoja. Od 49 ogljikovih hidratov so vsi osamljeni sevi razkrajali sedem ogljikovih hidratov, sev SM2 pa je razkrajal še dodatnih 14. Primerjava literaturnih podatkov razkroja ogljikovih hidratov tipskih sevov T. bryantii in T. saccharophilum je pokazala, da se seva spirohet SM1 in SM3 razlikujeta od opisanih vrst, sev SM2 pa je podoben tipskemu sevu T. saccharophilum. Veliko raznolikost med preiskovanimi sevi pa smo ugotovili s teoretično in eksperimentalno preiskavo RFLP, pri čemer smo gen za 16S rRNK sevov T. bryantii, T. saccharophilum, SM1, SM3 in SM2 razrezali z različnimi restrikcijskimi encimi.

Ključne besede: mikrobiologija / spirohete / osamitev / opis / vamp


OSAMITEV IN OPIS BAKTERIOFAGOV VAMPNE BAKTERIJE Prevotella bryantii TC1-1

Darja FERME, Jerneja AMBROŽIČ, Miklavž GRABNAR, Maja RAVNIKAR in a)
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pripravili in opisali smo postopke vzorčenja, okužbe in ekstrakcije za osamitev bakteriofagov iz kravjega vampnega soka. Za indikatorske organizme smo uporabili več sevov iz štirih vrst vampnega bakterijskega rodu Prevotella ter seve vrst Escherichia coli, Salmonella sp. in Yersinia enterocolitica. Z vzorcem filtrsko steriliziranega vampnega soka, ki je vseboval vampne bakteriofage, smo uspešno okužili le en indikatorski sev, to je P.bryantii TC1-1. Opazili smo dve morfološki obliki plakov, obe motni in dokaj majhni. Začetni pregledi bakteriofagov s presevno elektronsko mikroskopijo so pokazali, da so vsi pregledani bakteriofagi najverjetneje ikozaedrično simetrični. Z bakteriofagi, izoliranimi iz seva P.bryantii TC1-1, smo uspešno okužili tudi tipski sev iste vrste in tipski sev vrste P.brevis. Preskusi okužbe drugih sevov iz rodu Prevotella ter ostalih indikatorskih organizmov so bili neuspešni. Pripravili smo postopke čiščenja in shranjevanja vampnih bakteriofagov.

Ključne besede: mikrobiologija / bakteriofagi / bakterije / osamitev / opis / TEM / vamp


VPLIV KONCENTRACIJE SUBSTRATA IN FAZE RASTI NA IZRAŽANJE ENDOKSILANAZ PRI Butyrivibrio sp. Mz5

a), Romana MARINŠEK LOGAR, Tadej ČEPELJNIK in Franc V. NEKREP
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-
1230 Domžale, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Butirivibriji so med najpogosteje izoliranimi bakterijami iz vampa različnih prežvekovalcev. Sev Butyrivibrio sp. Mz5 je bil prvotno izoliran iz vampa črno-bele frizijske krave in ima zelo močno izraženo ksilanolitično aktivnost, vsaj 1,65-krat višjo kot ostale preskušane bakterije, kar dokazujejo predhodne raziskave. V tem delu smo preskušali inducibilnost ksilanaz s substratom ter vpliv koncentracije substrata in faze rasti na izražanje ksilanaz tega seva. Dokazali smo inducibilnost ksilanaz Butyrivibrio sp. Mz5, pri čemer je bila aktivnost celic, gojenih na ksilanu, 34-krat večja od celic, gojenih na topnih ogljikovih virih. 51 kDa- in 145 kDa-endoksilanazi sta konstitutivni. Največjo ksilanolitično aktivnost smo določili po 16 urah rasti in pri 0,5% koncentraciji ksilana v gojišču.Večina ksilanaz je bila celično vezana. Nižje koncentracije ksilana v gojišču so pospešile sproščanje ksilanolitičnih encimov v gojišče. 26,7 kDa-endoksilanaza je bila odporna proti nizki pH vrednosti. Pridobljeni podatki bodo pomagali pri izražanju največje ksilanolitične aktivnosti za potrebe izolacije encimov.

Ključne besede: mikrobiologija / anaerobne bakterije / Butyrivibrio sp. Mz5 / encimi / ksilanaze / izražanje encimov



  ABECEDNO KAZALO AVTORJEV

Št.

Avtor

Stran primarnega prispevka

1.

ACCETTO Tomaž

163-173, 181-190

2.

AMBROŽIČ Jerneja

191-197

3.

AVGUŠTIN Gorazd

153-161, 163-173, 181-190, 191-197

4.

BABNIK Drago

61-74

5.

BENČINA Dušan

143-151

6.

ČEPELJNIK Tadej

199-206

7.

DOVČ Peter

135-142

8.

ERJAVEC Emil

47-60

9.

FERME Darja

191-197

10.

GRABNAR Miklavž

191-197

11.

HABE Franc

143-151

12.

HRUŠKAR Mirjana

41-46

13.

ILC Anton

87-94

14.

KAVČIČ Stane

47-60

15.

KOMAN RAJŠP Mojca

95-101

16.

KOVAČ Milena

103-117, 119-130

17.

KUHAR Aleš

47-60

18.

KUMP Peter

87-94

19.

LAVRENČIČ Andrej

75-85

20.

LOGAR Alojz

119-130

21.

LUKOVIĆ Zoran

131-134

22.

MALOVRH Špela

103-117

23.

MARINŠEK LOGAR Romana

199-206

24.

NARAT Mojca

143-151

25.

NEČEMER Marijan

87-94

26.

NEKREP Franc V.

199-206

27.

OREŠNIK Andrej

75-85, 119-130

28.

PETERKA Matjaž

163-173

29.

POHAR Jurij

135-142

30.

PUHAN Zdenko

31-40

31.

RAJČEVIČ Marija

87-94

32.

RAVNIKAR Maja

191-197

33.

REJC Mateja

143-151

34.

SLADIČ Gordan

175-180

35.

SNOJ Aleš

135-142

36.

STEKAR Jasna M. A.

7 (9), 27-30, 207

37.

STIBILJ Vekoslava

95-101

38.

STOPAR Jože

11-25, 27-30, 75-85

39.

SUŠNIK Simona

135-142

40.

TEPŠIČ Katarina

153-161

41.

TRKOV Marija

181-190

42.

UREMOVIĆ Marija

131-134

43.

UREMOVIĆ Zvonimir

131-134

44.

VAHČIĆ Nada

41-46

45.

VERBIČ Jože

61-74

46.

WEISS Martina

153-161

47.

ZOREC Maša

199-206


 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta