Home 


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 277–286.

STANJE IN VIZIJA SELEKCIJE DOMAČIH ŽIVALI

Milena KOVAČ a) in Špela MALOVRH
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof., dr., mag.

Pregledni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Selekcijski cilji in meritve so se s časom pogosto spreminjale. V preteklosti so bile spremembe posledica dogajanj na trgu, izboljšane opreme na testnih postajah in razvoja statističnih metod. Dandanes mora selekcija upoštevati zahteve porabnika glede zaščite okolja, dobrobiti živali in zdravja ljudi. Gospodarska teža ni več edino vodilo pri želenih genetskih trendih. Kar nekaj lastnosti je bilo potrebno na novo opredeliti, medtem pa so bile povsem nove lastnosti vključene v izračun genetske vrednosti živali. Podajamo kratek pregled stanja in predvidevanj za selekcijo na pitovne in klavne lastnosti, plodnost, odpornost in preživitveno sposobnost kot tudi za kakovostne lastnosti. Napovedovanje genetskih vrednosti zahteva posebno programsko opremo in podporo učinkovitega informacijskega sistema. V selekciji pričakujemo vse več mednarodnega sodelovanja.

Ključne besede: živinoreja / selekcija / selekcijski cilji / kriteriji selekcije / informacijski sistemi / genetsko vrednotenje


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 287–291.

FENOTIPSKI TRENDI ZA LASTNOSTI TELESNA MASA, VIŠINA VIHRA IN PRSNA GLOBINA PRI ENOLETNIH BIKIH LISASTE PASME, VKLJUČENIH V DIREKTNI TEST V OBDOBJU 1975–1995

a), Ino ČURIK, Krešimir KUTEROVAC in Nikola STIPIĆ
a) Univ. of Zagreb, Fac. of Agriculture, Animal Science Department, Svetošimunska 25, HR-10 000 Zagreb, Croatia, prof., dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Od prvega hrvaškega govedorejskega progama za lisasto pasmo iz l. 1973 (Jurić in sod., 1973) lastnosti rasti testiramo z direktnim testom (postaja v Varaždinu). Kljub temu da obstaja veliko raziskav, vezanih na lastnosti rasti in velikost telesa, pa ni bila v zadnjih 28 letih opravljena nobena sistematična analiza na realiziran genetski napredek, niti ni bil ovrednoten selekcijski program. V zadnjih desetletjih so bile gospodarske razmere bolj naklonjene mesnemu tipu, selekcionirani biki (večinoma uvoženi) pa so bili bolj mlečnega tipa. Namen te raziskave je bil, da na podlagi fenotipskih trendov za lastnosti masa, višina vihra in prsna globina ocenimo, h kateremu tipu goveda (mesni oz. mlečni tip) se je v obdobju 21 let (od 1975 do 1995) nagibalo hrvaško lisasto govedo. V analizo je bilo vključenih pribl. 1000 enoletnih bikov s postaje za direktni test v Varaždinu. Za lastnost masa je bil linearni regresijski koeficient negativen in statistično značilen (b = –0,928, R2 = 0,026), podobno smo ugotovili za lastnost prsna globina (b = –0,091, R2 = 0,078). Za lastnost višina vihra pa je bil regresijski koeficient pozitiven in statistično značilen (b = 0,064, R2 = 0,078). Ti rezultati izhajajo iz modela, v katerega je bila sezona vključena kot sistematski vpliv. Zelo podobne ocene smo dobili iz modelov, v katere sezona ni bila vključena kot sistematski vpliv. Ocene so pokazale, da se je lisasto govedo nagibalo bolj k mlečnemu tipu. Potrebno pa je upoštevati, da je bil delež pojasnjene variance nizek in da bi bilo za potrditev omenjenih trendov potrebno uporabiti modele, ki vključujejo genetske dejavnike.

Ključne besede: govedo / biki / pasme / lisasta pasma / fenotip


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 293–300.

RAZVOJ MODELA PRI ALTERNIRAJOČI (AT) KONTROLI PRIREJE ZA NAPOVED DNEVNE KOLIČINE MLEKA

Marija KLOPČIČ a), Špela MALOVRH, Gregor GORJANC, Milena KOVAČ in Jože OSTERC
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, as., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na 12 kmetijah na Gorenjskem smo v obdobju od oktobra 1998 do decembra 2000 proučevali možnost uvedbe AT kontrole proizvodnosti. V okviru kontrole proizvodnosti smo dodatno spremljali količino mleka pri večerni (PM) in jutranji (AM) molži. Iz zbranih 4070 podatkov smo izračunali korelacije med AM, PM in dnevno (DMY) količino mleka ter preizkusili enačbo za ocenitev DMY. Pri izboru modela smo upoštevali koeficient determinacije in zmanjšanje srednjega kvadrata za ostanek. Vse obravnavane fenotipske korelacije za količino mleka so bile visoko statistično značilne in so se gibale med 0,901 (PM-AM) in 0,976 (DMY-PM). Pri modelih, ki so vključevali AM/PM, interval med molžama in stadij laktacije, so koeficienti determinacije gibali med 95,16 pri modelu 0 in 96,76 pri modelu Z.

Ključne besede: govedo / mleko / kontrola / molža / interval / alternirajoča kontrola / dnevna količina mleka / korekcijski faktorji


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 301–307.

SISTEMATSKI VPLIVI ZA LASTNOSTI MLEČNOSTI V STANDARDNI LAKTACIJI PRI GOVEDU

Gregor GORJANC a), Špela MALOVRH, Betka LOGAR in Milena KOVAČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Preučevali smo sistematski del modela za napovedovanje plemenskih vrednosti za količino mleka (MY), maščobe (FY) in beljakovin (PY), pa tudi za vsebnost maščob (FC) in beljakovin (PC) pri govedu. V analizo MY, FY in FC smo vključili 786 551 zapisov 243 634 krav črno-bele (B&W), rjave (BR) in lisaste pasme (SI) iz 13
 077 čred v Sloveniji, ki so telile med leti 1975 in 2000, za PY in PC pa 479 456 zapisov 173 069 krav med leti 1990 in 2000. Analizo smo opravili ločeno po pasmah. Osmo in višje zaporedne laktacije (ZL) smo združili. Model za količine je vseboval sistematske vplive sezone telitve in ZL ter starost ob telitvi znotraj ZL in dolžino laktacije kot kvadratni regresiji. Model za vsebnosti je vključeval le sezono telitve in linearno regresijo za starost ob telitvi. Starost ob telitvi je kot kvadratna regresija znotraj ZL kazala značilne trende. Rezultate raziskave bomo uporabili v analizi naključnih vplivov modela za napovedovanje plemenskih vrednosti za lastnosti mlečnosti v Sloveniji.

Ključne besede: govedo / mlečnost / laktacijski zaključki / modeli / sezona / zaporedna laktacija / starost ob telitvi / dolžina laktacije


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 309–315.

OPTIMALNI NAČRT POSKUSA ZA NAPOVED DELEŽA MESA Z DVOJNO REGRESIJO PRI PRAŠIČIH V SLOVENIJI

Špela MALOVRH a), Milena KOVAČ in Marjeta ČANDEK POTOKAR
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, as.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Sedanjo enačbo za ocenjevanje deleža mesa na podlagi ročne dvotočkovne DM5 metode uporabljamo v Sloveniji že šest let. Da bi preverili in določili enačbo za aparativno metodo, smo izvedli razsek 61 prašičjih trupov po novi referenčni metodi Evropske zveze (EZ). Potrebno velikost vzorca (N) za delen razsek v shemi dvojnega vzorčenja (n, N) smo izračunali na podlagi podvzorca (n) glede na pričakovano točnost in stroške poskusa. Pri enorazsežni dvojni regresiji in razseku samo stegna bi bil optimalni načrt vzorčenja (73, 197) pri dvotočkovni DM5 metodi in (58, 254) pri metodi Hennessey Grading Probe (HGP). Potrebno število se zmanjša na (51, 180) in (51, 148) pri razseku štirih večvrednih kosov in uporabi večrazsežne dvojne regresije.

Ključne besede: prašiči / meso / mesnatost / ocenjevanje / dvojna regresija / preskusni stroški


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 317–321.

GENETSKI TRENDI ZA ODSTOTEK PUSTEGA MESA PRI POPULACIJI MADŽARSKE LANDRACE

István NAGY a), László CSATÓ, János FARKAS in László RADNÓCZI
a)
Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Sciences, Guba Sándor street 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, dr.

Predhodna objava
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Avtorji so analizirali odstotek pustega mesa pri 6081 prašičih madžarske landrace pasme iz 18. matičnih čred v času od maja 1997 do maja 1999. Merjasci so imeli nekoliko višji odstotek pustega mesa kot svinjke (0,33 %). Razlika med sezonami je bila malenkostna (1,63 %), največje vrednosti so ugotovili jeseni, najmanjše poleti. Za obravnavan parameter so bile vrednosti za h2 in c2 0,14 oziroma 0,14. Genetski trend je bil praktično nič. Avtorji zaključujejo, da bi bilo za primerno genetsko oceno potrebno zbrati večje število podatkov.

Ključne besede: prašiči / pasme / madžarski landrace / meso / sestava / genetski trendi / Madžarska


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 323–327.

RAZPOLOŽLJIVE METODE UMETNE INTELIGENCE V PRIREJI MESA IN MLEKA

Gyöngyi BÁNKUTI a)
a)
Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Sciences, Dept. of Physics and Mathematics, Guba Sándor street 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, dr.

Predhodna objava
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V delu je podan pregled metod moderne umetne inteligence (UI): sistemi in izkopavanje podatkov (datamining). Sistemi znanja se lahko uporabljajo na katerikoli stopnji prireje mesa in mleka. Z zbiranjem strokovnih informacij, pravil, dogodkov, običajev in uporabo predstavljenih metod (programov) lahko naredimo izvedeniški svetovalni sistem. Izkopavanje podatkov je zelo mlado posebno področje UI. “Izkopava” lahko nove, nepoznane vsebine iz velikih baz podatkov brez predhodne znanstvene domneve. V pregledu virov niso podani samo naslovi knjig ampak tudi internetni naslovi in razpoložljive revije.

Ključne besede: umetna inteligenca / izkopavanje podatkov / sistemi znanja


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 329–336.

SKUPNA PODATKOVNA STRUKTURA INFORMACIJSKIH SISTEMOV V ŽIVINOREJI

Aleksandra JUG a), Milena KOVAČ in Andrej BRODNIK
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, as.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Opisan projekt prikazuje uporabljene postopke sistemske analize, ki jih uporabljamo pri načrtovanju računalniško podprtega informacijskega sistema (IS) za potrebe živinoreje. Preučili smo obstoječe slovenske IS za govedo, prašiče, konje in kunce kot tudi tržno usmerjeno programsko opremo. Na podlagi dobljenih podatkov smo izdelali entitetno-relacijske diagrame (ERD), ki smo jih prevedli v podatkovni slovar in v model podatkovne baze. Vse prilastke smo poimenovali, jim določili domeno, jih opisali ter vključili poslovna pravila za preverjanje njihove ustreznosti. Informacijske sisteme smo razdelili v dvanajst modulov, kjer smo podrobneje opisali skupna modula. Modul Identification and registration vključuje podatke o izvoru, poreklu in premikih iz črede v čredo posamezno označenih živali. Drugi izbrani modul Database zajema podatke o vodenju in upravljanju podatkovne baze, pa tudi pomožne tabele za vzdrževanje šifranta, partnerjev, njihovih vlog in naslovov. Skupna procesa smo dopolnili kot ekranski sliki za vnos in iskanje podatkov o partnerjih in obstoječih kodah.

Ključne besede: živinoreja / informacijski sistemi / sistemska analiza / baze podatkov


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 337–345.

APIIS – SKUPINSKO SPREMLJANJE ŽIVALI

Špela MALOVRH a), Janja URANKAR in Milena KOVAČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, as.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V reji domačih živali zaseda pitanje pomembno mesto zaradi svojega obsega in gospodarskega učinka. Da lahko rejec doseže primerne rejske rezultate, mora živali v čredi vseskozi spremljati in nadzorovati. Podatkov za živali v pitanju navadno ne ugotavljamo individualno, posebno ne pri manjših vrstah domačih živali, temveč po skupinah. Metodologijo APIIS (Adaptable Platform Independent Information System / Računalniškemu okolju prilagodljiv neodvisni informacijski sistem) smo uporabili pri razvoju prilagodljivega modula za skupinsko spremljanje različnih vrst domačih živali, ki ima poenoteno podatkovno strukturo. Pri tem smo primerjali pitanje pri prašičih in kuncih. Proučili smo tokove podatkov in procese, izdelali entitetno relacijski diagram in podatkovni slovar ter zgradili podatkovno strukturo. Predstavljamo dva ekranska vnosna obrazca za meritve na liniji klanja in izgube v času pitanja. Razlike med vrstami niso tako velike, da jih prilagodljiva podatkovna struktura APIIS ne bi mogla pokriti, prav tako ne rušijo jedra podatkovne strukture.

Ključne besede: živinoreja / informacijski sistemi / sistemska analiza / zajemanje podatkov / pitanje / kontrola / APIIS


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 347–355.

APIIS – INDIVIDUALNO SPREMLJANJE ŽIVALI

Darja ČOP a), Aleksandra JUG in Milena KOVAČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Da bi razvili splošno podatkovno strukturo, smo zbrali tokove podatkov za slovenske populacije goveda, prašičev, konj in kuncev. Dodatne podatke smo pridobili z analizo obstoječih programskih paketov, ki so v prodaji. Podatkovna struktura je bila izpeljana s pomočjo logičnih diagramov dogodkov in entitetno relacijskih diagramov. Slednje smo prevedli v relacijske tabele, ki smo jih predstavili v obliki podatkovnega slovarja. Relacijske tabele tako vsebujejo poleg skupnih prilastkov še tip podatka, opis ter poslovna pravila, ki jih upoštevamo pri vnosih in pri preverjanju integritete podatkov. Podatkovni slovar je zapisan tudi v opisni datoteki za omenjene štiri vrste domačih živali, iz katerih so bile izpeljane specifične podatkovne zbirke, kot priporočajo metode APIIS-a (Adaptable Platform Independent Information System). Za vnos in iskanje podatkov smo izdelali ekranske slike. Za prikaz postopka izgradnje informacijskega sistema smo se osredotočili na podatke v modulih Reprodukcija in Prireja mleka.

Ključne besede: živinoreja / informacijski sistemi / sistemska analiza / zajemanje podatkov / reprodukcija / mleko / prireja / kontrola / APIIS

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta