Home 


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 115–128.

POMEN NEPOSREDNIH PLAČIL OB PRISTOPU K EU ZA DOHODKOVNI POLOŽAJ SLOVENSKEGA KMETIJSTVA

a), Stane KAVČIČ, Miroslav REDNAK in Tina VOLK
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof., dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V prispevku s pomočjo izračunov bruto dodane vrednosti (BDV) z razširjenim modelom ekonomskega računa za kmetijstvo (ERK) in modelom parcialnega ravnotežja (APAS-PAM) skušamo odgovoriti na vprašanje pomena neposrednih plačil po pristopu k EU za dohodkovni položaj slovenskega kmetijstva. V ta namen smo izdelali več scenarijev hipotetičnega pristopa v letu 2004, z različnimi ravnmi doplačevanja plačil za proizvode, za katere je mogoče v okviru Skupne kmetijske politike (SKP) uveljavljati podpore neposrednih plačil. Modelne rezultate smo primerjali z dohodkovnim položajem kmetijstva v letu 2000 kot reprezentativnim letom predpristopnega obdobja. Rezultati ekonomskega položaja v letu 2004 se močno razlikujejo v odvisnosti od pristopnega scenarija, kažejo pa pri obeh modelih istosmerne spremembe. V primeru, da bi bili slovenski proizvajalci deležni zgolj 25 % vrednosti neposrednih plačil z dopolnjevanem teh plačil do ravni, izplačanih v letu 2001, lahko pričakujemo izrazito poslabšanje agregatnega ekonomskega položaja v kmetijstvu – po modelnih rezultatih ERK za okoli 15 % v primerjavi z izhodiščnim letom 2000, po APAS-PAM napovedi pa zaradi negativnih učinkov na obseg proizvodnje zaradi nižje ravni odkupnih cen celo za več kot 25 %. Dopolnjevanje plačil iz nacionalnih sredstev do ravni, ki so ga po trenutnem pravnem redu SKP deležne sedanje članice EU, ne prinaša izrazitega izboljšanja ekonomskega položaja. Ocene bruto dodane vrednosti so odvisne od rezultata pristopnih pogajanj pri kvotah in referenčnih količinah. V primeru uveljavitve rešitev, ki jih trenutno predlaga EU, bi nazadovale dejavnosti, ki so v izhodiščnem letu (in skozi celotno predpristopno obdobje) deležne razmeroma visoke cenovne ravni (prašičereja, perutninarstvo). Položaj pa bi se izboljšal pri tistih dejavnostih, ki so deležne podpor SKP in katerih ekonomski položaj je bil izrazito neugoden v predpristopnem obdobju (govedo, krmna žita). Polna vključitev v neposredna plačila SKP bi drastično spremenila hierarhijo podpor kmetijskih proizvodov v Sloveniji, medtem ko bi se na agregatni ravni pozitivni in negativni učinki skoraj docela izravnali.

Ključne besede: kmetijstvo / politika / ekonomika / neposredna plačila / dohodki / Slovenija / EU


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 129–145.

PONUDBA DELA IN ODLOČANJE O ZAPOSLOVANJU NA KMEČKIH GOSPODARSTVIH V SLOVENIJI *

a)
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, asist., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V prispevku skušamo z uporabo modela kmečkih gospodarstev kvantificirati vpliv dejavnikov, na odločanje o zaposlitvi na kmečkih gospodarstvih v Sloveniji. V raziskavi smo uporabili izvorne podatke o kmečkih gospodarstvih iz popisa kmetijstva 2000, pri čemer se omejujemo na zaposlitveno odločanje nosilcev kmečkih gospodarstev in njihovih partnerjev. Rezultati modela potrjujejo dejstvo, da je vložek dela na kmečkih gospodarstvih v pretežni meri sestavljen iz dela oseb, ki jim kmetijstvo predstavlja dopolnilni vir zaposlitve, in oseb, ki presegajo upokojitveno starost. Zaposlitvene odločitve referenčnih oseb so najpogosteje povezane z zaposlitvijo izven kmetije. V večini primerov je zaradi omejene ekonomske velikosti mogoča zaposlitev največ ene osebe na kmetiji. V večini primerov so to nosilci kmetij. Njihov status zaposlitve je odvisen od značilnosti kmečkega gospodarstva in posameznikovih individualnih značilnosti. Ugodne razmere na trgu dela (‘demand-pull’ dejavniki) zvišujejo verjetnost nekmetijske zaposlitve. Zaposlitvene alternative njihovih partnerjev (in verjetno tudi drugih članov gospodinjstva) so v večini primerov zožene na različne vrste nekmetijskih zaposlitev. Verjetnost njihove zaposlitve na kmetiji narašča z ekonomsko velikostjo in morebitnim obstojem dopolnilne dejavnosti na kmečkem gospodarstvu. Prispevek zaključujemo z diskusijo o agrarnopolitičnem pomenu rezultatov. Agrarnopolitične cilje, ki se nanašajo na trg dela v kmetijstvu, primerjamo z rezultati raziskave in na njihovi osnovi utemeljujemo potrebo po bolj ciljno usmerjenih ukrepih kmetijske politike ne tem področju.

Ključne besede: kmetijstvo / kmečka gospodarstva / zaposlovanje / trg dela / modeli / Slovenija

____________________
* V prispevku je povzet del rezultatov iz doktorske disertacije z naslovom 'Model odločanja o zaposlovanju na kmečkih gospodarstvih v Sloveniji', ki jo je avtor izdelal pod mentorstvom izr. prof. dr. Emila Erjavca.

Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 147–155.

PRIPRAVA KVANTITATIVNE MOLEKULARNO BIOLOŠKE METODE ZA UGOTAVLJANJE ŠTEVILA CELIC VRSTE Salmonella enterica

Marija TRKOV in a)
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. Za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof.,dr.,mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Pripravili smo molekularno biološko metodo za hitro štetje bakterijskih celic iz vrste Salmonella enterica, ki temelji na kompetitivni različici verižne reakcije s polimerazo (c-PCR). Uporabili smo začetna oligonukleotida MINF in MINR-Hex, ki sta zagotavljala specifičnost metode. Notranji standard DNK smo pripravili z encimskim razrezom in lepljenjem stranskih fragmentov pomnožka gena za 16S rRNK seva S. Agona (U92197). Notranji standard DNK je imel isti prepoznavni mesti za začetna oligonukleotida kot tarčna DNK, bil pa je za 27 bp krajši. Pomnožke c-PCR smo ločevali s kapilarno elektroforezo in rezultate obdelali z regresijsko analizo. Z opisano metodo in 5 × 10–5 redčenim notranjim standardom smo lahko učinkovito ugotavljali število celic vrste S. enterica v bujonski kulturi v območju med 1,2 × 104 in 6 × 105 celic na reakcijsko mešanico. Z metodo smo v preliminarnem poskusu ugotavljali število celic seva S. Livingstone v bujonski kulturi in rezultate primerjali z rezultati indirektne števne metode. Rezultati opisane metode c-PCR so bili 2,9 krat višji od rezultatov indirektnega štetja kolonij, vendar je glede na številne prednosti opisana metoda kljub temu uporabna za hitro, specifično in dovolj natančno ugotavljanje števila celic vrste S.enterica v naravnih mikrobioloških vzorcih.

Ključne besede: mikrobiologija / bakterije / Salmonella enterica / molekularna genetika / metode / c-PCR / kapilarna elektroforeza


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 157–167.

ANALIZA SEKVENC GENOV ZA 16S rRNA IZOLATOV BIFIDOBAKTERIJ IZ TANKEGA ČREVESA PODGAN *

a), Franc Viktor NEKREP in Gorazd AVGUŠTIN
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Pri šestih izbranih izolatih bifidobakterij iz tankega črevesa podgan smo sekvencirali prvi del gena za manjšo ribosomsko podenoto (16S rRNA) in sekvence primerjali z že znanimi sekvencami drugih bifidobakterij in bakterij sorodnih rodov. S filogenetsko analizo smo ugotovili, da izolati tvorijo svojo skupino z dvema podskupinama in da so najbolj sorodni vrsti B. pseudolongum. Skupaj z njo in še nekaterimi drugimi bifidobakterijami se uvrščajo v širšo skupino B. lactis. Stopnja podobnosti med sekvencami 16S rRNA izolatov se giblje med
91,4–95,8 odstotki, kar kaže na precejšnjo genetsko raznolikost znotraj skupine. Stopnja podobnosti do najbližje opisane vrste B. pseudolongum pa je med 94 in 97 odstotki. Rezultati predhodnih fenotipskih in genotipskih študij ter filogenetske ugotovitve na osnovi analiz sekvenc 16S rRNA predstavljajo osnovo za nadaljne raziskave, ki bi lahko potrdile, da opisani izolati predstavljajo eno ali več novih bifidobakterijskih vrst.

Ključne besede: mikrobiologija / bakterije / Bifidobacterium / molekularna genetika / 16S rDNK / sekvence / filogenija / taksonomija / podgane / tanko črevo

____________________
* Prispevek je del doktorske disertacije Lijane Fanedl 'Osamitev in molekularna identifikacija bifidobakterij iz tankega črevesa podgan, krmljenih s surovim fižolom (Phaseolus vulgaris L.)', mentor prof. dr. Franc V. Nekrep, somentor izr. prof., dr. Gorazd Avguštin.

Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 169–180.

VLOGA HIPOTALAMUSA PRI URAVNAVANJU ENERGETSKEGA RAVNOVESJA IN MIŠJI MODELI ZA PROUČEVANJE DEBELOSTI *

a) in Simon HORVAT
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, mag.

Pregledni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Debelost je kompleksna lastnost, ki jo določa delovanje genetskih dejavnikov in dejavnikov okolja. Genetski dejavniki debelosti so geni, ki imajo vlogo pri vzpostavljanju energetskega ravnovesja, razgrajevanju hranilnih snovi, metabolizmu maščob ter pri različnih vedenjskih lastnostih. Na energetsko ravnovesje in telesno maso organizma vpliva centralni živčni sistem. Ključna regija za uravnavanje metabolizma in porabe energije je hipotalamus, ki sproži nevro-humoralni odgovor na zaznane senzorične informacije. Pri tem sodelujejo različni hormoni, nevropeptidi in nevrotransmiterji. Genetska osnova za debelost je v večini primerov večgenska, kar pomeni, da razvoj debelosti nadzoruje več kromosomskih regij, imenovanih kvantitativni lokusi. Za razumevanje genetske in fiziološke osnove debelosti so pomembni številni in raznoliki modeli glodalcev za debelost. Znanih je veliko enogenskih mišjih modelov, s katerimi lahko proučujemo vpliv mutacij v enem genu na razvoj debelosti. Za raziskovanje večgenske osnove debelosti pa so zelo primerni večgenski mišji modeli, ki so rezultat dolgoročne selekcije različnih lastnosti, povezanih z debelostjo.

Ključne besede: debelost / energetsko ravnovesje / centralni živčni sistem / hipotalamus / leptin / nevropeptidi / nevrotransmiterji / enogenski mišji modeli / večgenski mišji modeli / miši

____________________
* Del tega prispevka izhaja iz magistrskega dela Uršule Lodge (roj. Knuplež) z naslovom 'Iskanje različno izraženih genov v mišjih linijah (Mus musculus), ki se razlikujejo v kvantitativnem lokusu za debelost', mentor doc.dr. Simon Horvat.

Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 181–191.

OPREDELITEV POPULACIJ KRANJSKE ČEBELE (Apis mellifera carnica Pollman) NA OSNOVI ANALIZE MITOHONDRIJSKE DNK *

Peter KOZMUS a), Simona SUŠNIK, Janez POKLUKAR in Vladimir MEGLIČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Kranjska čebela (Apis mellifera carnica Pollman 1879) je glede na morfologijo uvrščena v jugovzhodno evropsko skupino čebel in je druga najbolj razširjena podvrsta čebel na svetu. Glede na morfologijo pa tudi glede na razlike v mitohondrijski DNK (mtDNK), so čebelje podvrste razdeljene v tri glavne filogenetske linije. Filogenetska linija C, kamor sodi tudi A. m. carnica, je genetsko slabše proučena, zato smo želeli okarakterizirati kranjsko čebelo na podlagi mtDNK. Pregledali smo 56 vzorcev čebel iz Slovenije in 55 vzorcev čebel iz Hrvaške, Češke in nekaterih selekcioniranih linij. Variabilno regijo med citokrom oksidazo I (COI) in citokrom oksidazo II (COII) v mtDNK smo pomnožili s polimerazno verižno reakcijo (PCR). Variabilnost nukleotidnega zaporedja smo proučevali z restrikcijsko analizo regije COI-COII in s sekvenciranjem nukleotidnega zaporedja med tRNKleu in COII geni. Določili smo pet različnih haplotipov, od katerih vsi razen enega pripadajo filogenetski liniji C. Za kranjsko čebelo je bil značilen specifičen haplotip C2C. Na podlagi rezultatov lahko sklepamo, da razen pri selekcioniranih linijah pri ostalih analiziranih populacijah ni prišlo do vnosa čebeljih matic drugih filogenetskih linij.

Ključne besede: čebele / kranjska čebela / Apis mellifera carnica / molekularna genetika / mitohondrijska DNK / COI-II. regija / Slovenija

____________________
* Prispevek je del diplomskega dela Petra Kozmusa 'Molekularna karakterizacija populacij kranjske čebele (Apis mellifera carnica Pollman) na osnovi analize mitohondrijske DNA', mentor doc. dr. Janez Poklukar, somentorica dr. Simona Sušnik.

Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 193–201.

GENETSKE RAZLIKE MED ISTRSKO PRAMENKO, BOVŠKO OVCO IN JEZERSKO-SOLČAVSKO OVCO

a), Drago KOMPAN in Peter DOVČ
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Z namenom, da bi ocenili genetsko sorodnost med tremi slovenskimi avtohtonimi pasmami ovc smo proučevali razlike na mikrosatelitnih lokusih: MAF214, OarCP49, OarFCB11, MAF65, McM42, TGLA53, McM527 in OarAE119. Genotipizacija 95 istrskih pramenk (ISP), 272 bovških ovc (B) in 42 jezersko-solčavskih ovc (JS) je pokazala, da so za vse tri pasme večinoma značilni enaki aleli, oz. še več, 12 alelov je pogostih (> 10 %) v vseh treh pasmah. Na vsakem od lokusov smo našli tudi 1–5 privatnih alelov. Osem alelov je bilo specifičnih za ISP, 8 za B in 3 za JS. Korespondenčna analiza in analiza uvrščanja genotipov osebkov v ustrezno pasmo kažeta, da se večina osebkov pasme ISP uvršča v svojo skupino, medtem ko se porazdelitvi B in JS, zaradi več zelo podobnih genotipov v obeh pasmah, delno prekrivata. Ocene genetskih razdalj potrjujejo višjo sorodnost med B in JS (FST = 0,044) kot med ISP in B (FST = 0,064) ali med ISP in JS (FST = 0,075). Okrog 6 % delež variance, ki izhaja iz razlik med pasmami (FST vrednost), kaže, da razlike med pasmami niso prav velike. Menimo, da so rezultati v skladu s hipotezo o skupnem nastanku B in JS iz domače primitivne bele ovce, oz. nastanku ISP iz nekoliko bolj oddaljene pramenke »Zackel« ovce. Šele nadaljnje analize pa bodo lahko osvetlile vplive padovanske in bergamaške ovce, ki sta verjetno sodelovali pri nastanku JS, pa tudi vplive drugih sojev pramenk na ISP.

Ključne besede: ovce / avtohtone pasme / molekularna genetika / mikrosatelitni lokusi / genetske razlike / Slovenija


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Zooteh., 80(december 2002)2, 203–211.

IZOLACIJA MIKROSATELITNIH MARKERJEV Z METODO FIASCO

Miha LAVRIČ in a)
a)
Nacionalni inštitut za biologijo, Večna pot 111, SI-1000 Ljubljana, Slovenija, dr.

Predhodna objava
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Metoda FIASCO (Fast Isolation by AFLP of Sequences Containing Repeats) omogoča razmeroma hitro izolacijo mikrosatelitnih markerjev. Primerna je za vse organizme, ne glede na to, kako pogosti so mikrosatelitni lokusi v genomu. Z metodo FIASCO smo izolirali mikrosatelitne markerje iz ribona (Pagellus erythrinus). Za restrikcijo DNK smo uporabili endonukleazo MseI. Razrezano DNK smo ligirali z oligonukleotidnima adapterjema MseIU in MseID. Fragmente DNK z adapterji smo pomnožili s PCR, v kateri smo uporabili degeneriran začetni oligonukleotid MseI-N. Ugotovili smo najugodnejše pogoje za PCR. Pomnožene fragmente DNK smo hibridizirali z biotinilirano sondo (AC)12. Kompleks sonda-DNK smo ujeli na magnetnih kroglicah, prekritih s streptavidinom, in z mikrosateliti obogateno frakcijo pomnožili s PCR. Obogateno mikrosatelitno DNK smo klonirali v plazmid pCR® 2.1-TOPO in z njim transformirali celice Escherichia coli TOP10. Pridobili smo 2436 belih transformant. Nukleotidna zaporedja smo določili 18 transformantam. Ugotovili smo, da 88,8 odstotkov transformant vsebuje dinukleotidne mikrosatelitne ponovitve. Našli smo tudi eno tetranukleotidno ponovitev.

Ključne besede: ribe / kostnice / riboni / Pagellus erythrinus / molekularna genetika / mikrosateliti / metode / FIASCO

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta