Home 


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 3–9.

Agris category codes: Q01
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

KARAKTERIZACIJA MLEČNOKISLINSKIH BAKTERIJ V AVTOHTONEM KMEČKEM ITALIJANSKEM SIRU

Giuseppe ZEPPA a), Maria Grazia FORTINA, Paola DOLCI, Anna ACQUATI, Annibale GANDINI in Pier Luigi MANACHINI

a) DI.VA.P.R.A., Settore Microbiologia e Industrie agrarie, Università degli Studi di Torino, Via L. da Vinci, 44, 10095, Grugliasco, Italy.

IZVLEČEK

Preučevali smo naravne populacije mlečnokislinskih bakterij v avtohtonem kmečkem italijanskem siru “Toma piemontese POD” iz Piemonta v severozahodni Italiji, da bi pridobili nove seve, ki bi jih lahko uporabljali v industrijski proizvodnji. Izolate, ki smo jih osamili iz sirnine in zrelega avtohtonega sira smo identificirali s pomočjo kombinirane uporabe različnih metod in sicer analizo vmesne regije 16S-23S rDNA z verižno reakcijo s polimerazo, uporabo vrstno specifičnih začetnikov in sekvenciranjem 16S rDNA. Lactococci so predstavljali 67 % vseh izoliranih kokov. Enterokoke smo izolirali skupaj s sevi vrst Streptococcus macedonicus in S. thermophilus. Laktobacile smo odkrili samo v treh vzorcih sirnine. Za vsak izolat smo ugotavljali tudi proteolitično aktivnost, acidifikacijsko sposobnost in proizvodnjo arome. Na osnovi rezultatov smo izbrali nekatere isolate in jih kot starterske kulture uporabili v poskusih izdelave sira in sicer iz surovega in pasteriziranega mleka. Sire smo senzorično ocenili in dva med njimi sta imela za “Toma piemontese» značilen okus in vonj. Naši rezultati nakazujejo možnost izboljšanja kakovosti proizvodov z uporabo teh novih starterskih kultur v sirarski industriji in v kmečki avtohtoni proizvodnji sirov.

Ključne besede: mlečni izdelki / avtohtoni sir / sir Toma piemontese / mikrobiologija / mlečnokislinske bakterije / sevi / starterske kulture / Italija


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 11–15.

Agris category codes: Q01
COBISS Code           1.04
Jezik: angleški

TRADICIONALNA IZDELAVA TRDEGA SIRA KAČKAVALJ NA STARI PLANINI

Zora MIJAČEVIĆ a) in Snežana BULAJIĆ b)

a) Univ. of Belgrade, Fac. of veterinary medicine, Dept. of hygiene and technology of food products of animal origin, Bulevar JA 18, 11000 Belgrade, Serbia, Prof., Ph.D.

IZVLEČEK

Tradicija proizvodnje sira kačkavalj na Stari Planini izvira od nomadskih pastirjev iz Grčije, ki so jo tja prinesli pred več kot 100 leti. Na začetku so kačkavalj izdelovali izključno iz ovčjega mleka v pašnem obdobju. Kačkavalj so izdelovali v mlekarnah – “bačijah”, poleg sira pa sta bila tipična stranska proizvoda še malso in “urda”. Po zgodovinskih podatkih so leta 1903 izvozili 160 vagonov kačkavalja s Stare Planine na Dunaj in v Budimpešto. S spremembo pogojev v živinoreji in s povečanjem staleža govedi, se je število ovac na Stari Planini bistveno zmanjšalo, zato je tudi proizvodnja kačkavalja skoraj zamrla. Danes še obstoja nekaj mlekarn –“bačij” na področju Stare Planine, ki še vedno proizvajajo kačkavalj po tradicionalnem postopku. Kačkavalj, izdelan na tradicionalen način, vsebuje 60,79±3,37 % suhe snovi, 29,50±2,25 % maščobe, 48,52±2,41 % maščobe v suhi snovi, 24,99±1,60 % beljakovin, 3,8±2,57 % NaCl, in ima pH vrednost 5,62±0,09. Tradicionalna oblika kačkavalja je sploščen cilinder, ki tehta 6–7 kilogramov, ima svetlo rumeno skorjo, in čvrsto testo. Tradicionalna izdelava kačkavalja temelji na ročni pripravi pasta filata sira (kuhan sir), za končni izdelek pa je značilen pikanten in slan okus. Oživljanje tradicije izdelave kačkavalja na področju Stare Planine je pomembno tudi zaradi ohranjanja kulturne identitete te regije.

Ključne besede: mlečni izdelki / sir / kačkavalj / Stara Planina / tradicionalna izdelava sira / Srbija


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 17–23.

Agris category codes: Q01
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

UPORABA MONO- IN SESKVITERPENOV ZA KARAKTERIZACIJO SIROV S PLANIN

Giuseppe ZEPPA a), Manuela GIORDANO, Marta BERTOLINO in Vincenzo GERBI

a) University of Turin, Department of Exploitation and Protection of the Agricultural and Forestry Resources – Laboratory of Food Technology, Via L. da Vinci 44, 10095, Grugliasco (TO), Italy.

IZVLEČEK

Terpeni so hlapne snovi izključno rastlinskega izvora, ki jih lahko najdemo v mlečnih izdelkih. Opravljene so bile študije, v katerih so terpene uporabljali za sledenje in ugotavljanje geografskega porekla krme, ki so jo zaužile živali. Razlike v vegetaciji na planinskih pašnikih se odražajo tudi v krmi. V tej raziskavi smo želeli proučiti možnost, če na osnovi profila terpenov lahko ugotovimo ali so se krave pasle na planinskem pašniku. Poleti smo s SPME-GC-MS ugotavljali mono- in seskviterpene v vzorcih sira “ricotta” s treh planinskih farm. Vzorce sira “ricotta”, ki so ga izdelovali iz kravjega in ovčjega mleka smo zbirali vsak tretji dan in opravili analize. Čeprav rezultati kažejo, da se vsebnost proučevanih snovi v vzorcih, zaradi razlik v razvojni fazi rastlin, zelo razlikuje, smo lahko ločevali vzorce z različnih farm. Mono- in seskviterpene lahko uporabimo za ločevanja med siri, ki so bili izdelani med pašno sezono in izven nje pa tudi kot markerje za posamezne planinske pašnike.

Ključne besede: mlečni izdelki / sir / ricotta / karakterizacija / terpeni / seskviterpeni / markerji


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 25–30.

Agris category codes: Q01
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

ENTEROKOKI V SIRIH – FENOTOPIZACIJA IN REZISTENCA PROTI ANTIBIOTIKOM

Snežana BULAJIĆ a) in Zora MIJAČEVIĆ

a) Univ. of Belgrade, Fac. of veterinary medicine, Dept. of hygiene and technology of food products of animal origin, Bulevar JA 18, 11000 Belgrade, Serbia, M.Sc.

IZVLEČEK

V raziskavi smo proučevali vzorce svežih in zorenih sirov, izdelanih iz surovega ali toplotno obdelanega mleka s potopkom encimske ali kislinske koagulacije. Začetno izolacijo enterokokov smo opravili na kanamicin-eskulin-azidnem agarju pri temperaturi 37 °C in 42 °C in 24-urni inkubaciji. Izolirali smo 42 sevov enterokokov. Za ugotavljanje rezistence oziroma občutljivosti izoliranih sevov proti antibiotikom smo uporabili difuzni test z diski, na Muller-Huntonovem agarju. Število enterokokov, ki so jih ugotovili v vzorcih sirov, je bilo odvisno od tehnološkega postopka izdelave sira. V svežih sirih, narejenih z encimsko koagulacijo surovega in toplotno obdelanega mleka, se je število enterokokov gibalo med 8,0×104 in 9,0×106 cfu g–1 ter 4,0×107 in 4,4×107 cfu g–1. Pri zorenih sirih, narejenih s kislinsko koagulacijo, se je število enterokovov gibalo od < 102–5,0×104 cfu g–1 v sirih iz surovega mleka in od 2,5×104 do 1,5×105 cfu 
g–1 v sirih iz toplotno obdelanega mleka. Sveži siri, narejeni s kislinsko koagulacijo surovega in toplotno obdelanega mleka so vsebovali med 2,4×105 in 2,12×107 cfu g–1, ter med 5×104 in 6×104 cfu g–1. Fenotipsko smo izolirane seve opisali na osnovi morfologije celic, katalaznega testa, rasti pri 10 °C in 45 °C, rasti v mleku z 0,1 % metilenskega modrila in pri pH 9,6, rasti v bujonu s 6,5 % NaCl, rezistence ob izpostavitvi temperaturi 60 °C za 15 in 30 minut, Voges-Proskauerjeve reakcije in fermentacije riboze. Izolirani sevi enterokokov so bili v 65,82 % primerov odporni proti penicilinu, 62,02 % sevov je bilo odpornih proti tetraciklinu, 68,35 % proti linkomicinu in 27,84 % proti gentamicinu. Odpornost proti neomicinu je bila prisotna pri 31,64 % proučevanih sevov, proti eritromicinu pri 31,64 % in proti kloramfenikolu pri 65,82 % sevov.

Ključne besede: mlečni izdelki / sir / mikrobiologija / enterokoki / fenotipizacija / antibiotiki / rezistenca


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 31–36.

Agris category codes: Q01
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

ŠTETJE, IZOLACIJA IN IDENTIFIKACIJA BIFIDOBAKTERIJ V MLEČNIH IZDELKIH

Eva VLKOVÁ a), Vojtěch RADA in Iva TROJANOVÁ

a) Department of Microbiology and Biotechnology, Czech University of Agriculture Prague, Kamýcká 129, 165 21 Prague 6, Czech Republic.

IZVLEČEK

Testirali smo šest mlečnih izdelkov. Štetje bifidobakterij in izolacijo smo izvedli na TPY agarju, ki smo mu dodali muriprocin (100 mg l–1). Izolate smo identificirali na ravni rodu z detekcijo fruktoza-6-fosfat fosfoketolaze (F6PPK) in z metodo FISH. Bifidobakterije smo opisali s hitrima testoma API 50 CHL in API ID 32. Preverili smo tudi rast pri 46 °C. Nato smo vse isolate identificirali na ravni vrst z računalniškim programom Bacter. Dodatno smo izvedli identifikacijo z metodo PCR ob uporabi za posamezen rod, oziroma vrsto specifičnih začetnih oligonukleotidov.
Število bifidobakterij v izdelkih je variralo med 2,37 in 7,17 log ke/ml. Opazili smo visoko selektivnost modificiranega TPY agarja, na katerem smo izolirali izključno bifidobakterije. Kljub temu, da smo večino izolatov z računalniškim programom Bacter identificirali kot B. animalis, smo DNA nekaterih izolatov lahko pomnožili z začetnimi oligonukleotidi, specifičnimi za B. lactis. Izolat iz jogurta Rajo smo s programom Bacter in vrstno specifično PCR identificirali kot B. longum, vendar je bilo število celic zelo nizko. Naši rezultati kažejo, da bi bila lahko večina sevov bifidobakterij, ki so v uporabi prehranski industriji, živalskega izvora.

Ključne besede: mlečni izdelki / mikrobiologija / bifidobakterije / štetje / identifikacija / izolacija


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 37–42.

Agris category codes: Q03
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

DIAGNOSTIČNA UPORABA PREVERJANJA USPOSOBLJENOSTI MLEKARSKIH LABORATORIJEV

Oto Hanuš a), Václava Genčurová, Pavel Hering, Miloš Klimeš
in Radoslava Jedelská

a) Research Institute for Cattle Breeding, Ltd., Rapotin, Vyzkumniku 267, 788 13 Vikyrovice, Czech Republic, Ph.D.

IZVLEČEK

Sestava surovega mleka (SM) je pomembna za kontrolo proizvodnje, selekcijo, plačevanje in vrednotenje kakovosti mleka. Zanesljivost rutinskih metod je ključnega pomena, ker bi napake ogrozile verodostojnost rezultatov. Mlekarski laboratoriji vpeljujejo sisteme za zagotavljanje kakovosti analitskih postopkov. Preverjanje usposobljenosti se izvaja navadno na 10 vzorcih SM z različno vsebnostjo osnovnih sestavin. Za preverjanje zanesljivosti analitskih rezultatov se pogosto uporablja sistem Evklidskih distanc (Re=(2+sd2)0,5). Na osnovi Re sta bili zasnovani dve modifikaciji modela diagnostičnih grafov. Prvi tip diagramov poteka za analizo SM temelji na Shewhart ovem diagramu za parameter Re (sistem za določitev rezultata pred in po kalibraciji). Drugi tip temelji na primerjavi serij rezultatov pred in po kalibraciji z uporabo Re. Primerjava omogoča diagnozo in korekcije v primeru neskladja rezultatov. Od razvoja diagnostičnega grafičnega sistema si obetamo izboljšano določitev virov in narave neskladnosti analitskih rezultatov rutinske kontrole sestave SM, izboljšanje in korekcij rezultatov in instrumentov ter izboljšanje zanesljivosti rutinski rezultatov analize SM na splošno.

Ključne besede: mlekarstvo / laboratoriji / usposobljenost / preverjanje / mleko / kakovost


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 43–61.

Agris category codes: Q03
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

MIKROBIOLOŠKA KAKOVOST NA NEKATERIH KRITIČNIH KONTROLNIH TOČKAH PROIZVODNJE SIRA PRI POSAMEZNIH SLOVENSKIH SIRARJIH

a) in Slavica GOLC TEGER

a) Univ. of Ljubljana, Biotechnical Fac., Zootechnical Dept., Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenia, Ph.D., M.Sc., Consultant.

IZVLEČEK

Proučevali smo mikrobiološko kakovost 98 vzorcev, odvzetih na nekaterih kritičnih kontrolnih točkah molže in proizvodnje 14-poltrdih sirov iz surovega mleka pri posameznih slovenskih sirarjih. Jemali smo vzorce brisov površine vimena krav molznic, notranjih površin molznih strojev pred in po molži, surovega mleka takoj po molži, mešanega mleka iz sirarskega kotla pred sirjenjem, sirotke takoj po koagulaciji, slanice, sirov po enomesečnem zorenju in vakumsko pakiranih sirov po nadaljnjem enomesečnem skladiščenju pri 6 °C. Visoko število mikroorganizmov na površini opranih molznih strojev pred molžo kaže na neučinkovito čiščenje (pranje) pri okrog 60 % sirarjev. Sezonskih razlik v številu mikroorganizmov nismo zasledili, razen nekoliko povišanega števila koliformnih mikroorganizmov v spomladanskem obdobju. Skupno število mikroorganizmov je bilo 4,9·105 kolonijskih enot ke/ml v surovem mleku in 5,5·106 ke/ml v mešanem mleku iz sirarskega kotla (sveže pomolženo surovo mleko primešano mleku, hranjenem 18–24 ur pri sobni temperaturi) in ni statistično značilno naraščalo med sirjenjem. Število koliformnih mikroorganizmov v surovem in mešanem mleku se je gibalo v območju okrog 3,4·105 ke/ml in se znižalo do vrednosti 5,4·104 ke/ml v sirotki. Povprečno število enterokokov, aerobnih sporotvornih mikroorganizmov, kvasovk in plesni, lactobacilov, laktokokov, proteolitičnih in lipolitičnih mikroorganizmov je bilo v mleku in sirotki v enakem logaritemskem območju 2,2·104, 310, 3,5, 31,2·104, 2,1·106, 6,2·103 in 1,7·104 ke/ml vzorca za vsako skupino mikroorganizmov. Listeria sp. je bila izolirana v 5,3 % vzorcev (vimena, molzni stroji, mleko, sirotka), medtem ko v nobenem od preiskanih vzorcev nismo zasledili bakterij vrst Salmonella spp. in Campylobacter spp. Proteus je bil prisoten v 7 (7 %) vzorcih mleka in sirotke. Sulfid-reducirajoči klostridiji so bili ugotovljeni v 10 (10 %) vzorcih (brisi, surovo mleko, sirotka). E. coli je bila izolirana iz 12 (12 %) vzorcev brisov, surovega in mešanega mleka, sirotke in slanice. Po enomesečnem zorenju je bilo povprečno število aerobnih mezofilnih mikroorganizmov okrog 9,2·107 ke g–1 sira, od teh je bilo 6,8·107 kislinotvornih in 2,2·107 nekislinotvornih mikroorganizmov. Povprečno število koliformnih mikroorganizmov, enterokokov, aerobnih sporoformnih mikroorganizmov, kvasovk in plesni, laktokokov, laktobacilov, proteolitičnih in lipolitičnih mikroorganizmov je bilo 2,0·105, 6,3·106, 280, 960, 2,5·107, 9,8·107, 450 in 9,8·104 ke g–1 sira. Bakterij vrst Salmonella spp., Listeria spp., Proteus in Campylobacter spp. nismo zasledili v nobenem od vzorcev sirov. E. coli smo našli v 4 (30 %) vzorcih, medtem ko so bili koagulaza pozitivni stafilokoki prisotni v 9 (64 %) vzorcih sirov. Ugotovili smo tudi visoko število enterokokov (od najmanj 3.103 do največ 15.107 ke g–1) in koliformnih mikroorganizmov (od najmanj 10 do največ 19.105 ke g–1). Po enomesečnem skladiščenju vakumsko pakiranih vzorcev sirov pri 6 °C se število mikroorganizmov ni statistično značilno zvišalo, le število kvasovk in plesni je poraslo do 3,6·104 ke g–1 sira. Zaradi neustrezne higiene molže in postopka sirjenja trije (21 %) vzorci sirov niso ustrezali kriterijem mikrobiološke kakovosti po veljavnih predpisih.

Ključne besede: sirarstvo / kritične kontrolne točke / mikrobiološka kakovost / Slovenija


Acta agriculturae Slovenica, 84(december 2004)1, 63–80.

Agris category codes: E20
COBISS Code           1.02
Jezik: angleški

The consequences of changing conditions of the European dairy sector for the strategies of dairy companies

a)

a) Technical Univ. of Munich, Professor for Dairy and Food Industry Management, Weihenstephaner Berg 1, D-85350 Freising, Prof., Ph.D.

IZVLEČEK

Prispevek analizira posledice spremenjenih pogojev, v katerih deluje evropsko mlekarstvo. Obravnava pomemben vpliv odločitev srednjeročnega poročila o Skupni kmetijski politiki, širitev Evropske Skupnosti z vključitvijo držav Srednje in Vzhodne Evrope ter koncentracijo in globalizacijo trgovine. Upoštevaje te spremembe mora mlekarska industrija prilagoditi svoje strategije. Velikega pomena za konkurenčnost v prihodnosti je velikost mlekarskih firm in obratov, ker imajo ob dobrem upravljanju veliki obrati in podjetja številne prednosti. Podan je pregled pomembnih alternativnih strategij, kot so strategija cene vodenja, strategija diferenciacije, strategija fokusiranja in strategija internacionalizacije ter diskusija možnega doprinosa teh strategij k večji konkurenčnosti mlekarskih podjetij. Podana je napoved, da se bo stanje v evropski mlekarski industriji v naslednjih desetih letih močno spremenilo. Preživela bodo samo tista podjetja, ki bodo aktivno in pravočasno uveljavila strategije, ki pomenijo ustrezen odgovor na spremenjene pogoje.

Ključne besede: mlekarstvo / pogoji / širitev EU / globalizacija / strategije / konkurenčnost

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta