Home 


Acta agriculturae Slovenica, 88(november 2006)1, 3–10.

Agris category codes: L53
COBISS Code           1.01
Jezik: slovenski

Absolutna in relativna plodnost, masa iker ter vpliv mase iker na maso larv in zaroda pri kalifornijski postrvi (Onchorynchus mykiss) v prvi in drugi drsti

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a)

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, izr.prof., dr., mag.

IZVLEČEK

Od kalifornijskih postrvi iste plemenske jate smo pridobili ikre v prvi in drugi drsti. Za vsako samico smo pri vsaki od drsti določili maso telesa (MPlm) ter absolutno plodnost (PAbs). Na podlagi teh podatkov smo izračunali relativno plodnost (PRel). Od vsake plemenke smo individualno stehtali 50 iker v fazi iker z očmi, ter tri vzorce po 50 potomcev v različnih fazah rasti. Potomce smo tehtali 11 dni po izvalitvi (T1), nato pa še 6 tednov (T2) ter 10 tednov po izvalitvi (T3). Na ta način smo dobili podatke o povprečni masi iker (MIker) ter podatke o masah potomcev pri tehtanju T1, T2 in T3 (MRib1, MRib2 in MRib3). Na podlagi teh podatkov smo s statističnim modelom parcialne regresije, ki je kot neodvisni spremenljivki vključeval relativno plodnost in povprečno maso iker, ocenili vpliv MIker na MRib1, MRib2 in MRib3. Rezultati kažejo, da se iz težjih iker izvalijo težje larve. Vpliv MIker je relativno kratek, saj parcialni regresijski koeficient MIker na MRib3 ni statistično značilen ne pri ikrah iz prve ne pri ikrah iz druge drsti. Rezultati kažejo, da je za produkcijo smiselno uporabljati tudi ikre iz prvi drsti, čeprav so majhne. Deset tednov po izvalitvi se povprečna masa rib, izvaljenih iz majhnih iker, pridobljenih pri prvi drsti, ne razlikuje bistveno od povprečne mase rib, izvaljenih iz večjih iker, pridobljenih v drugi drsti.

Ključne besede: akvakultura / ribe / postrvi / kalifornijska postrv / Onchorynchus  mykiss / reprodukcija / ikre / larve / masa
Acta agriculturae Slovenica, 88(november 2006)1, 11–18.

Agris category codes: L10
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

POVEZAVA GENA PPARGC-1 Z DEBELINO HRBTNE SLANINE [1]

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), , in

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Gen za PPARGC-1 je kandidatni gen z velikim učinkom na zamaščenost in kvaliteto mesa. V prispevku smo preučevali frekvence točkovnih mutacij A → T na mestu 1378 v 8. eksonu gena za PPARGC-1 pri merjascih štirih različnih linij dveh pasem. Frekvence genotipov in alel smo primerjali med merjasci s tanjšo (skupina A) ter merjasci z debelejšo hrbtno slanino (DHS), (skupina B). Razlike v frekvencah genotipov so bile značilne med skupinama merjascev pri maternalni liniji pasme slovenska landrace (SL11) ter pri terminalni liniji pasme large white (LW66). Alela A je bila pogostejša pri živalih z debelejšo DHS pri SL11 (71,05 %), LW66 (58 %) ter pri terminalni liniji pasme slovenska landrace (67,65 %). Razlike v frekvencah alel so bile značilne v populaciji SL11. Genotip je značilno vplival na DHS v populacijah LW11 in LW66, kjer so imeli debelejšo slanino homozigoti TT in tanjšo heterozigoti. V populacijah SL11 in SL55 so imeli najdebelejšo slanino genotipi AA in najtanjšo slanino homozigoti TT. Nasprotujoči rezultati so lahko posledica genetskega ozadja alel, epistaze in intenzivnosti selekcije.

Ključne besede: prašiči / debelina hrbtne slanine / genetika / gen PPARGC-1 / polimorfizem
 

[1] Prispevek je del diplomskega dela Tine Flisar z naslovom ´Vpliv polimorfizma T1378A v genu za PPARGC-1 na pitovne lastnosti pri prašičih´, mentor prof. dr. Peter Dovč.


Acta agriculturae Slovenica, 88(november 2006)1, 19–27.

Agris category codes: L01, Q04
COBISS Code           1.01
Jezik:
slovenski

VPLIV SESTAVE KRME IN SPOLA PRAŠIČEV NA KAKOVOST SUŠENIH VRATIN [1]

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), Tomaž POLAK, Lea GAŠPERLIN, Sergeja VIDAKOVIČ in
Božidar ŽLENDER

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

IZVLEČEK

Namen članka je predstaviti vpliv spremenjene sestave krme in spola prašičev na senzorične in instrumentalne lastnosti sušenih vratin. V raziskavo je bilo vključenih 12 kastratov in 12 svinjk. Razdelili smo jih v štiri skupine glede na različne dodatke h krmi (laneno seme, ogrščično seme, ogrščično seme+vit. E in kontrolna mešanica). V vseh 24 vzorcih sušenih vratin smo določili skupno količino maščob, jih senzorično ocenili ter instrumentalno določili barvo (CIE -L, -a, -b) in teksturo (strižna trdnost Kramerjeva celica). Rezultati so pokazali, da različni dodatki h krmi ne vplivajo na skupno vsebnost maščob, medtem ko ima spol statistično značilen vpliv. Priokusi se pojavijo pri skupinah, krmljenih z dodatkom lanu in ogrščice. Dodatek vitamina E poslabša senzorične lastnosti (vonj, aroma, tekstura) in da mesu najsvetlejšo barvo. Tekstura je najčvrstejša pri krmljenju z dodatkom ogrščice. Sušena vratina kastratov je temnejše barve in čvrstejše teksture kot vratina svinjk.

Ključne besede: prašiči / prehrana živali / krma / krmi dodatki / spol / meso / sušena vratina / kakovost / senzorične lastnosti / instrumentalne lastnosti
 

[1] Prispevek je del diplomskega dela Marjete Furman z naslovom ´Vpliv sestave krme prašičev na kakovost sušenih vratin´, mentor prof. dr. Božidar Žlender.


Acta agriculturae Slovenica, 88(november 2006)1, 29–36.

Agris category codes: L50
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

MHS – STATUS IN KONCENTRACIJA KORTIZOLA V SLINI PRI INDIVIDUALNO UHLEVLJENIH PRAŠIČIH [1]

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), in Ivan ŠTUHEC

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje3, SI-1230 Domžale, Slovenija, dr, mag.

IZVLEČEK

Kortizol v slini je bil ovrednoten kot pokazatelj stresa pri prašičih dveh MH – genotipov (NN in Nn) v dveh individualnih uhlevitvah (metabolne kletke in prostorni boksi z nastilom). V vsaki od treh ponovitev je bilo 8 kastratov pasme nemška landrace. Štiri živali (2 NN, 2 Nn) so bile uhlevljene v bokse, štiri (2 NN, 2 Nn) pa v metabolne kletke. Skupno je bilo v raziskavo vključenih 24 živali. Vzorci sline so bili odvzeti istočasno od vseh živali, vsakih 15 minut med 8. in 11. uro, in sicer 8., 22. in 36. dan poskusa. Živali v bolj stresnem okolju (metabolne kletke) so imele višjo koncentracijo kortizola v slini kot živali v boksih, kar nakazuje, da je kortizol v slini primeren pokazatelj stresa pri prašičih. Višje koncentracije kortizola pri živalih NN – genotipa v primerjavi z genotipom Nn kažejo na močnejši odziv na stresne razmere pri genotipu NN.

Ključne besede: prašiči / fiziologija živali / endokrinologija / maligna hipertermija / slina / plazma / kortizol
 

[1] V prispevku je predstavljen del rezultatov doktorske disertacije Nataše Siard ´Ocenjevanje stopnje stresa pri prašičih z določanjem koncentracije kortizola v krvni plazmi, urinu in slini´, mentor prof. dr. Ivan Štuhec.


Acta agriculturae Slovenica, 88(november 2006)1, 37–51.

Agris category codes: Q03
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

PRISOTNOST NEKATERIH PATOGENIH MIKROORGANIZMOV, KVASOVK IN PLESNI V VZORCIH SIRA, PROIZVEDENIH V MALIH MLEKARSKO-PREDELOVALNIH OBRATIH

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a) in Slavica GOLC TEGER

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje3, SI-1230 Domžale, Slovenija, doc.dr., mag.

IZVLEČEK

Proučevali smo prisotnost patogenih in nekaterih indikatorskih mikroorganizmov v 40 vzorcih sira, od tega v 14 vzorcih skute, 13 vzorcih soljenega ali nesoljenega svežega (mehkega) sira in 13 vzorcih poltrdega tipa sira, proizvedenih v petih malih mlekarsko-predelovalnih obratih. Povprečno število koagulaza-pozitivnih stafilokokov v vseh vzorcih je znašalo 2,5 × 104 KE[1] g1, medtem ko je bilo število bakterij vrste E. coli 1,4 × 106 KE g1. Izmed 40 vzorcev je v 20.0 % število koagulaza- pozitivnih stafilokokov presegalo slovenske veljavne normative, posebno v vzorcih mehkega sira (12,5 %) in skute (7,5 %). Okrog 17,5 % vzorcev je bilo okuženo z bakterijami E. coli v višjih koncentracijah, kot to dovoljujejo slovenski veljavni predpisi. Število bakterij E. coli je bilo previsoko v vzorcih mehkega sira (12,5 %) in skute (5,0 %). En vzorec poltrdega sira je vseboval sulfid-reducirajoče klostridije. Vrste rodu Proteus smo ugotovili v 3 (7,5 %) in L. grayi v 1 (2,5 %) vzorcev. Salmonella in L. monocytogenes nista bili ugotovljeni v nobenem izmed preiskanih vzorcev. Izmed 40 preiskanih vzorcev jih 9 (22,5 %) ni ustrezalo veljavnim slovenskim normativom glede njihove mikrobiološke kakovosti. Tako kvasovke kot plesni so bile izolirane iz 60 % preiskanih vzorcev. Povprečno število kvasovk je bilo 5,8 × 104 KE g1 in plesni 2,0 × 104 KE g1 vzorca. Najpogosteje so bile izolirane plesni iz rodov Geotrichum (91,9 %), Moniliella (5,4 %) in Aspergillus (2,7 %). Sev iz rodu Aspergillus ni pripadal vrstama A. flavus /parasiticus in tudi ni tvoril aflatoksinov.

Ključne besede: mlečni izdelki / siri / mikrobiologija / patogeni mikroorganizmi / kvasovke / plesni / aflatoksini
 

[1] KE: kolonijske enote


 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta