Home 


Acta agriculturae Slovenica, 88(december 2006)2, 65–73.

Agris category codes: /
COBISS Code           1.02
Jezik: angleški

PRVO DESETLETJE RESTRIKCIJSKEGA POLIMORFIZMA DOLŽINE KONČNIH FRAGMENTOV (T-RFLP) V MIKROBNI EKOLOGIJI

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a)

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Oddelek za živilstvo, Večna pot 111, SI-1000 Ljubljana, Slovenija, dr., mag.

IZVLEČEK

Proučevanje restrikcijskega polimorfizma dolžine končnih fragmentov (T-RFLP) tarčnih genov se na področju mikrobne ekologije pričelo šele pred desetletjem. Metoda je hitro postala zelo priljubljena zaradi svoje filogenetske ločljivosti in enostavne analize velikega števila vzorcev. Razvoj priprave vzorcev, zajemanja podatkov, obdelave in standardizacije metod analize so v veliki meri obkrožale silovite razprave. Raziskovalci so tako na vsaki stopnji kritično preizkusili veliko število različnih pristopov. Danes kombinacija tehnik, kot so prag variabilnih deležev, koeficient Bray-Curtis v ne-merskem večdimenzionalnem umerjanju predstavlja ravnotežje med odstranjevanjem šuma in zadrževanjem informacij. Tako je nastalo zelo uporabno orodje z relativno enostavno interpretacijo za proučevanje tipizacijskih profilov T-RFLP mikrobnih združb. Njegova trenutna stopnja dovršenosti in predvidene razvojne izpopolnitve v prihodnosti kažejo na velik potencial tega orodja na področju mikrobne ekologije. Hkrati pa bo potrebno uveljaviti tudi bolj standardizirane in bolje kontrolirane izvedbe posameznih stopenj tipizacije mikrobnih združb s T-RFLP.

Ključne besede: mikrobiologija / mikrobna ekologija / molekularna genetika / T-RFLP
Acta agriculturae Slovenica, 88(december 2006)2, 75–81.

Agris category codes: L51
COBISS Code           1.01
Jezik: slovenski

SPOSOBNOST BIOHIDROGENACIJe LINOLNE KISLINE pri vampni bakteriji Pseudobutyrivibrio xylanivorans Mz5T

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a) in Estelle DEVILLARD

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, asist., dr.

IZVLEČEK

Konjugirane linolne kisline (CLA) so skupina pozicijskih in geometrijskih izomer oktadekadienojske kisline (18:2) in imajo vrsto ugodnih učinkov pri ljudeh in živalih. Glavni tvorci CLA so vampne bakterije, predvsem iz rodu Butyrivibrio. Vse več je raziskav, s katerimi se preiskušajo načini za povečanje vsebnosti CLA v prehranskih proizvodih živalskega izvora, kar bi lahko dosegli z uporabo primernih probiotičnih sevov bakterij. Eden izmed njih je tudi Pseudobutyrivibrio xylanivorans Mz5T. Ta sev je sposoben rasti v gojišču, kjer je prisotna linolna kislina (LA, to je prekurzor CLA) vsaj do koncentracije 200 μg ml–1. Pri takih pogojih se rast sicer upočasni, a bakterije še vedno ohranijo svojo aktivnost. Po 24 urah gojenja v gojišču z LA proučevani sev izvede biohidrogenacijo LA do trans-vakcenske kisline, ki jo tkivni encim Δ9-desaturaza, prisoten v tkivu živali, lahko pretvori nazaj do CLA. Z uporabo seva Mz5T kot probiotika v prehrani živali bi tako lahko povečali kakovost končnih živil živalskega izvora.

Ključne besede: mikrobiologija / anaerobne bakterije / Pseudobutyrivibrio xylanivorans / konjugirana linolna kislina / biohidrogenacija / vamp
Acta agriculturae Slovenica, 88(december 2006)2, 83–89.

Agris category codes: L10
COBISS Code           1.01
Jezik:
angleški

KAPPA CASEIN GEN (CSN3) IN HORSE: GENETIC VARIABILITY IN EXON 1 AND 4

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), Tanja KUNEJ, Tina LENASI in Peter DOVČ

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

IZVLEČEK

Kapa kazein (κ-CN) je mlečni protein, ki določa velikost in specifično funkcijo kazeinskih micel, njegova razgradnja s kimozinom pa je odgovorna za koagulacijo mleka. Sprememba v promotorju ali kodirajočem področju gena lahko vpliva na njegovo izražanje, oziroma spremeni aminokislinsko zaporedje, s tem pa vpliva na funkcionalnost proteina. Zrel κ-CN protein je deloma kodiran z eksonom 3 in s celotnim eksonom 4. Zaporedje eksona 1 smo vključili v raziskavo, ker je možno, da ima regulatorno vlogo. Ker je ekson 3 dolg 33 baznih parov, ekson 4 pa ima 497 baznih parov, je pretežni del proteina kodiran z eksonom 4. V tej študiji smo izvedli genetsko analizo dveh nukleotidnih zamenjav v eksonu 1 in dveh v eksonu 4 v genu za kapa kazein (CSN3) pri konju in jih genotipizirali pri treh pasmah. Ker ti polimorfizmi še nikoli niso bili analizirani, smo za genetsko molekularno analizo omenjenih polimorfizmov, uporabili referenčno metodo (RFLP) ali vsaj dve drugi dopolnjujoči metodi (Bi-PASA/PIRA in ASA-PCR/PIRA). Največja raznolikost genotipov je bila prisotna pri Slovenski hladnokrvni pasmi. Nukleotidni zamenjavi v eksonu 4 povzročita zamenjavo aminokislin v končnem produktu, kar pa lahko spremeni kemične/fukcionalne lastnosti proteina. Analiza posledic sprememb aminokislinske sekvence, s programi na internetu, je potrdila našo hipotezo.

Ključne besede: konji / molekularna genetika / kapa kazein / CSN3 / nukleotidi / polimorfizem / genetska variabilnost / aminokisline / zaporedje
Acta agriculturae Slovenica, 88(december 2006)2, 91–100.

Agris category codes: E73
COBISS Code           1.01
Jezik:
slovenski

odzivnost ponudbe v prašičereji

Janez JENKO a) in Emil ERJAVEC

a) Poljanska cesta 41, SI-4224 Gorenja vas, Slovenija.

IZVLEČEK

Analizirali smo dejavnike ponudbe prašičev v Sloveniji v obdobju med januarjem 1995 in decembrom 2005. Razvili smo dva sklopa modelov, ki pojasnjujeta tržne količine prodane žive mase prašičev. Prvi sklop pojasnjuje odzivnost ponudbe prašičev z realnimi cenami, drugi sklop pa na podlagi doseženih pokritij. Uporabili smo standardno Cobb-Douglasovo obliko profitne funkcije. Modeli so razviti na podlagi metode navadnih najmanjših kvadratov in ustreznih testov. S testiranjem različnih oblik modelov in znotraj njih različnih odlogov eksogenih spremenljivk smo razvili dva modela. Modela pojasnjujeta najvišji delež variabilnosti količinskega odkupa žive mase prašičev v Sloveniji ob upoštevanju statistične značilnosti parametrov in celotnega modela. Rezultati so pokazali, da ima največji vpliv na ponudbo prašičev cena žive mase prašičev oziroma doseženo pokritje v prašičerejski proizvodnji in cena koruze, ki tudi v Sloveniji predstavlja glavni vložek v reji prašičev. Med drugimi statistično značilnimi vplivi omenimo še vpliv sezone in nekaterih nepredvidljivih vplivov, kot sta vpliv prisotnosti pojava bolezni BSE ter vpliv krize na trgu s prašičjim mesom. Vrednosti koeficientov lastne cenovne elastičnosti so bile pričakovano nizke in so znašale okoli 0,3 ter tako potrdile tezo o neelastičnosti ponudbe prašičev. Dobljene vrednosti lahko razložimo z neprilagoditvami tržnim razmeram in prisotnostjo kvazi-fiksnih stroškov v prašičereji.

Ključne besede: prašiči / živa masa / ponudba / odzivnost ponudbe / Slovenija

Acta agriculturae Slovenica, 88(december 2006)2, 101–116.

Agris category codes: E50
COBISS Code           1.01
Jezik: slovenski

kMEČKA DRUŽINA na prehodu od tradicionalnosti k post-modernosti [1]

 Lucija PINTERIČ a), Majda ČERNIČ-ISTENIČ in Jernej VRTAČNIK

a) Flandrova ulica 9, SI-1210 Ljubljana – Šentvid, Slovenija.

IZVLEČEK

Slovenska kmečka družina se spreminja. V določenih segmentih še ohranja svoje tradicionalne značilnosti, vendar vedno bolj prevzema tudi značilnosti moderne, mestoma celo post-moderne družine. Tudi struktura kmečkega gospodinjstva se spreminja, večinoma ga tvori le družinsko jedro. Vendar je v kmečki družini še ohranjena medgeneracijska solidarnost. Starejša generacija pomaga mlajši zlasti pri varstvu otrok. Kmečka družina ima danes manj otrok, čeprav kmečko prebivalstvo kot edina poklicna skupina še vedno ohranja svojo rodnost na ravni samoobnavljanja prebivalstva. Mladi so še vedno pripravljeni skrbeti za svoje starše, toda le v mejah ohranjanja svoje zasebnosti. Predaja kmetije mladim je nezanesljiva in čas predaje pogosto nedoločen.

Ključne besede: ruralna sociologija / kmetijstvo / kmečka družina / kmečko gospodinjstvo / medgeneracijski odnosi / odnosi med spoloma / nasledstvo / Slovenija
 

[1] Prispevek je del diplomske naloge (zagovor 28. oktober, 2005), mentorica doc. dr. Majda Černič-Istenič, recenzent doc. dr. Luka Juvančič.


Acta agriculturae Slovenica, 88(december 2006)2, 117–131.

Agris category codes: Q54
COBISS Code           1.02
Jezik: slovenski

Nova spoznanja o krmni vrednosti krmil iz ogrščice in njihova uporaba pri krmljenju domačih živali

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a) in

a) Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg, Institut für Ernährungswissenschaften, D-06099 Halle (Saale), prof., dr. dr. h.c.

IZVLEČEK

V prispevku je podan pregled krmne vrednosti in uporabe stranskih proizvodov predelave ogrščičnega semena, kot so ogrščične tropine in pogače, v prehrani domačih živali. Podana so spoznanja o vsebnosti in delovanju nekaterih prehransko-fiziološko pomembnih, predvsem antinutritivnih snoveh, ki jih najdemo v ogrščičnem semenu in njegovih stranskih proizvodih, predvsem snovi celične stene, glukozinolati, sinapin in fitinska kislina. Navedeni so podatki o pridelavi ogrščičnih tropin in pogač, o vplivih na njuno kakovost, o hranilni in krmni vrednosti ter uporabi za krmljenje goved, prašičev in perutnine.

Ključne besede: prehrana živali / prežvekovalci / prašiči / perutnina / krma / ogrščične tropine / ogrščične pogače

Acta agriculturae Slovenica, 88(december 2006)2, 133–140.

Agris category codes: L02
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

UČINEK KONJUGIRANE LINOLENSKE KISLINE NA RAST ODSTAVLJENIH PUJSKOV

Miran KASTELIC a) in Drago KOMPAN

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje3, SI-1230 Domžale, Slovenija, dr.

IZVLEČEK

Proučevali smo učinek konjugirane linolenske kisline (CLA) na rast šestnajstih pujskov, razdeljenih v dve skupini. Poskus se je začel pri starosti 29 dni. Do 39. dne starosti so bili pujski krmljeni restriktivno z enako količino krme neodvisno od telesne teže. V naslednjem obdobju poskusa od 40 do 75 dne starosti so pujski dobivali krmo, ki je imela 1,8 kratno individualno določeno vzdrževalno energijo. Težo živali smo ugotavljali vsak teden. Poskusna skupina je dobivala dodatno 1.5 % CLA s 80 % čistostjo. Živali kontrolne skupine so dodatno dobivale enako količino sončničnega olja. V zadnjem ali tretjem obdobju poskusa med 76 in 123 dnevi starosti smo živali krmili po volji s krmo brez dodatka CLA ali sončničnega olja. Dodatek CLA je zmanjšal povprečno težo in porabo krme. Vse razlike med skupinama so nastale šele v tretjem obdobju poskusa, ko živali niso več dobivale CLA ali sončničnega olja.

Ključne besede: prašiči / odstavljeni pujski / rast / prehrana živali / krma / krmni dodatki / konjugirana linolenska kislina / CLA

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta