Home 


Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 103–109.

Agris category codes: L01, Q04
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

KLAVNA KAKOVOST AVTOHTONEGA CIKASTEGA GOVEDA

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), Marko ČEPON in Silvester ŽGUR

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Cika je edina avtohtona pasma govedi v Sloveniji, katere populacija je v letu 2007 štela okoli 1600 živali. Rejski cilj za cikasto govedo je kombinirana usmeritev s poudarkom na prireji mleka. Kljub temu, cikasto govedo redijo v večini primerov v sistemu krava-tele. V manjši meri pa pasmo še vedno uporabljajo za prirejo mleka v tradicionalnih regijah za planšarstvo. Glavni namen raziskave je bil dobiti vpogled v klavno kakovost cikastega goveda, kakor je bila ovrednotena na klavni liniji. Podatki uporabljeni v raziskavi so bili zbrani v klavnicah v letih od 2005 do 2007. Cikasto govedo je v letu 2007 predstavljalo le 0,24 % vsega zaklanega goveda v Sloveniji. Zaklano govedo po kategorijah je bilo zelo heterogeno (raznoliko) v masi klavnih polovic, kar je vidno v precej velikih standardnih odklonih. Povprečna masa klavnega trupa kategorije A (biki do starosti 24 mesecev) je bila 260,3 kg. Večina bikov starih do 24 mesecev in telet je bila razvrščena v O razred za mesnatost (57,1 % in 47,8 %), medtem ko so bili biki starejši od 24 mesecev večinoma razvrščeni v R razred za mesnatost. Večina telet (88,1 %), bikov starih do 24 mesecev (55,8 %) in bikov starih nad 24 mesecev (49,5 %) je bilo razvrščeno v razred 2 za zamaščenost. Cikasto govedo večinoma redijo ekstenzivno na majhnih kmetijah, pogosto na planinskih pašnikih brez dodajanja močnih krmil. To bi lahko bila priložnost za rejce cikastega goveda za promocijo govedine cikaste pasme na tržišču z namenom povečanja dohodka. Avtohtona cika je zelo prilagojena na okolje in pomaga ohraniti biodiverziteto in sonaravno kmetijsko proizvodnjo, še posebno na marginalnih območjih.

Ključne besede: govedo / avtohtone pasme / cika / klavna kakovost / Slovenija
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 111–117.

Agris category codes: L10
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

GENETSKI PARAMETRI ZA RAST PRI TELETIH ŠAROLE PASME

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), Mojca SIMČIČ in Špela MALOVRH

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, mag., višji predavatelj

IZVLEČEK

Ocenjeni so bili genetski parametri za rojstno maso (BW), telesno maso na začetku (WB), sredini (WM) in na koncu pašne sezone (WE) ter ob starosti enega leta (WY). Podatki so bili zbrani na 319 teletih šarole pasme. Skupno število zapisov vključno s podatki o poreklu (starši in stari starši) je bilo 377 živali. Komponente varianc in kovarianc so bile ocenjene z metodo REML in uporabo VCE-5 paketa. Vplivi spola, zaporedne telitve in leta rojstva so bili vključeni v modele za vse proučevane lastnosti. Starost telet na začetku paše je bila kot linearna regresija vključena v modele za vse lastnosti razen v model za rojstno maso. Starost telet na sredini in na koncu paše ter starost ob približno enem letu pa je bila kot linearna regresija vključena v modele za pripadajoče telesne mase. Direktni aditivni genetski vpliv je bil vključen v modele za vse lastnosti kot naključni vpliv. Ocenjene heritabilitete za BW, WB, WM, WE in WY so bile 0,62 ± 0,06; 0,23 ± 0,09; 0,35 ± 0,08; 0,29 ± 0,07 in 0,23 ± 0,07.

Ključne besede: govedo / teleta / pasme / šarole / genetski parametri / telesna masa / varianca / heritabiliteta / genetska korelacija
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 119–130.

Agris category codes: L10
COBISS Code           1.01
Jezik:
angleški

IZRAČUN VERJETNOSTI GENOTIPOV PrP IN SKUPIN NSP PRI OVCAH V SLOVENIJI

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), Marko PLOHL in Drago KOMPAN

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje3, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

Izračunali smo verjetnosti genotipov PrP za negenotipizirane ovce v Sloveniji. V analizo smo zajeli 36 083 ovc in ovnov različnih pasem. Genotip PrP je bil znan za 10 504 živalih. V podatkih je bilo prisotnih pet različnih alelov PrP. Struktura porekla in podatkov o genotipu PrP se je med pasmami razlikovala. Z metodo alelnega lupljenja in modelom nepopolne penetrance, smo na podlagi genotipa sorodnikov iterativno izračunali verjetnosti genotipov PrP za vse živali. Analize smo opravili za vsako pasmo posebej. Iz verjetnosti genotipov smo preračunali verjetnosti za skupine NSP (National Scrapie Plan) ter iz teh povprečno vrednost NSP. Rezultate smo predstavili le na živih živalih. Prav nobeni živali nismo uspeli z gotovostjo dodatno določiti genotipa PrP ali skupine NSP. Za 0,0 do 5,7 % živali različnih pasem smo lahko dodatno določili genotip PrP s 95 % verjetnostjo, medtem ko smo lahko z enako verjetnostjo dodatno določili skupino NSP za 0,0 do 34,9 % živali različnih pasem. Menimo, da so vzroki za majhno število dodatnih določitev genotipa PrP sledeči: veliko število alelov, intermediarne frekvence alelov, struktura podatkov, uniformna apriorna verjetnost in uporaba modela nepopolne penetrance. Dodatne določitve genotipa PrP in skupine NSP predstavljajo prihranek za rejski program. Zaradi majhnega števila dodatnih določitev metoda ni uporabna za selekcijo celotnih populacij na odpornost proti praskavcu. V ta namen lahko uporabimo povprečno vrednost NSP, saj ta parameter združuje vse verjetnosti genotipov PrP in ga lahko izračunamo za vse živali.

Ključne besede: ovce / verjetnosti genotipov / genotip PrP / skupina NSP / praskavec / Slovenija
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 131–138.

Agris category codes: L10
COBISS Code           1.01
Jezik: angleški

REZULTATI POSKUSOV IZ DVOSMERNE SELEKCIJE NA TELESNO MASO PIŠČANCEV PRI 8. TEDNIH STAROSTI

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a) in Antonija HOLCMAN

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje3, SI-1230 Domžale, Slovenija, dr.

IZVLEČEK

Z namenom ocenjevanja učinkov dolgotrajne selekcije na genetske parametre, selekcionirane in korelirane lastnosti ter za potrebe izvajanja raziskav s področij fiziologije, biokemije in molekularne genetike je bil na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani izpeljan obsežen dvosmerni selekcijski poskus na telesno maso piščancev. Enaintrideset generacij smo odbirali piščance na večjo (D+ linija) in manjšo (D– linija) telesno maso pri osmih tednih starosti, ki je bila vseskozi edini selekcijski kriterij. V posameznih generacijah smo proučevali direktne (telesna masa) in korelirane učinke selekcije (klavne lastnosti, izkoriščanje krme, kakovost jajc in mesa, reprodukcijske lastnosti, lastnosti mišičnih vlaken, prehranske in fiziološke lastnosti). V članku so zbrani najpomembnejši rezultati omenjenih raziskav.

Ključne besede: perutnina / piščanci / dvosmerna selekcija / rast / korelirane lastnosti
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 139–149.

Agris category codes: L10
COBISS Code           1.01
Jezik: slovenski

UGOTAVLJANJE PRISOTNOSTI EKOTIPOV KRANJSKE ČEBELE
(Apis mellifera carnica Pollman) V SLOVENIJI NA PODLAGI
RAZLIK V OŽILJENOSTI PREDNJIH KRIL

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a)

a) Kmetijski inštitut Slovenije, Hacquetova 17, SI-1000 Ljubljana, Slovenija, dr.

IZVLEČEK

Kranjska čebela (Apis mellifera carnica Pollman 1879) v Sloveniji, je bila v preteklosti na podlagi morfoloških kriterijev razdeljena na več skupin oz. ekotipov, česar pa genetska analiza ni potrdila. Zaradi neenotnih rezultatov smo populacijo kranjske čebele v Sloveniji še enkrat preučili, tokrat na podlagi ožiljenosti kril. Pregledali smo 273 vzorcev čebel iz Slovenije, za primerjavo pa smo uporabili še 68 vzorcev čebel iz Hrvaške, Češke, Grčije in nekaterih selekcioniranih linij. Na vsakem krilu smo označili 19 točk, na osnovi katerih smo izmerili in izračunali 37 značilnosti. Analizirali smo slovensko populacijoin jo primerjali z vzorci čebel iz tujine. Razlike med slovenskimi in ostalimi skupinami vzorcev so bile statistično značilne, razlike znotraj populacije v Sloveniji pa ne. Med skupinami vzorcev smo ugotovili razlike na podlagi diskriminantne analize, analize glavnih komponent in analize variance. Tudi meritve kubitalnega indeksa so nakazovale razlike med skupinami. Enak pristopi pri analizi populacije čebel v Sloveniji ni podprl teze o obstoju različnih ekotipov. Na podlagi rezultatov sklepamo, da je populacija čebel v Sloveniji homogena in kot taka ne nudi dodatne variabilnosti, ki bi jo bilo mogoče uporabiti za selekcijske ali ohranitvene namene.

Ključne besede: čebele / kranjska čebela / Apis mellifera carnica / ekotipi / ožiljenost / krila / Slovenija
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 151–162.

Agris category codes: /
COBISS Code           1.01
Jezik: slovenski

Učinkovito Kodiranje zaporedij DNA

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a) in Blaž STRES

a) Univ. v Ljubljani, Fak. za elektrotehniko, Lab. za računalniško integracijo proizvodnje, Tržaška cesta 25, SI-1000 Ljubljana, Slovenija, doc. dr.

IZVLEČEK

V zadnjem obdobju smo priča znatnemu naraščanju uporabe mikroračunalnikov pri raziskavah in analizah zaporedij DNA. Molekule DNA so računalnikom najpogosteje predstavljene v obliki zapisov v formatu FASTA , ki kodirajo sekvence DNA v obliki ASCII niza štirih nukleotidnih oznak A, G, C in T, katerim se po potrebi pridružijo še degenerativne kode in znak za presledek, ko gre za množice med seboj poravnanih zaporedij DNA. Zapis FASTA je dojemljiv za biologa in enostaven za programerja, ki razvija računalniški program, saj si pri razvoju lahko pomaga z bogatim naborom obstoječih knjižnic za delo z znakovnimi polji. Kljub omenjenim prednostim ima zapis FASTA določene slabosti, kot je manj učinkovito iskanje zaporedij nukleotidov, še posebej ob prisotnosti degenerativnih kod. Druga slabost izvira iz dejstva, da vsak posamezni znak FASTA za presledek zasede po en zlog računalniškega pomnilnika, kar je ob prisotnosti velikega števila presledkov neučinkovito in tudi dodatno manjša hitrost iskanja nukleotidnih zaporedij. Zaradi omenjenih slabosti predstavljamo alternativni zapis zaporedij DNA, ki omogoča hitrejše iskanje nukleotidnih zaporedij in učinkovitejše shranjevanje informacij o poravnavi, kar vodi v hitrejše delovanje programov in odpira možnost shranjevanja večjega števila zapisov DNA v delovni pomnilnik računalnika.

Ključne besede: molekularna genetika / bioinformatika / DNK / kodiranje zaporedij
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 163–171.

Agris category codes: D50
COBISS Code           1.04
Jezik: slovenski

Smernice na področju poskusov na živalih

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a)

a) Univ. v Ljubljani, Medicinska fak., Inštitut za patologijo, Medicinski eksperimentalni center, Zaloška 4, SI-1000 Ljubljana, Slovenija

IZVLEČEK

V juniju 2007 je v Italiji potekalo skupno srečanje FELASA (Federation of European Laboratory Animal Science Associations) in ICLAS (International Council for Laboratory Animal Science), katerega se je udeležilo preko 1100 strokovnjakov iz vseh kontinentov. Na simpoziju je bil predstavljen obsežen pregled najnovejših znanstvenih dognanj in tehnologije s področja znanosti o laboratorijskih živalih, ki je potekal v znamenju predstavitev, konzultacij ter pripravljanja smernic za prihodnost. Na srečanju predstavljene teme se nanašajo predvsem na izboljšave in inovativno tehnologijo eksperimentalnih postopkov, oskrbo in uporabo živali v poskusih, zakonodajo, usposabljanje osebja ter etike in so v prispevku podrobneje opisane. V prispevku namenjamo nekaj poudarka tudi evropski zakonodaji, ki je v procesu dopolnjevanja in spreminjanja. Vse v EU sprejete spremembe bodo namreč vplivale tudi na predpise v Sloveniji.

Ključne besede: zakonodaja / etika / poskusi na živalih / izobraževanje / usposabljanje / izboljšave
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 173–183.

Agris category codes: L51
COBISS Code           1.01
Jezik: slovenski

UGOTAVLJANJE ŠTEVILA PROBIOTIČNIH MIKROORGANIZMOV V KRMNIH MEŠANICAH

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), Bojana BOGOVIČ-MATIJAŠIĆ in Irena ROGELJ

a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška Fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija

IZVLEČEK

V prehrani živali se uporablja širok spekter probiotičnih mikroorganizmov, ki pripadajo mlečnokislinskim bakterijam, kvasovkam ali rodu Bacillus. V raziskavi smo ugotavljali število mikroorganizmov oziroma njihovih spor v različnih krmnih mešanicah in premiksih, ki so vsebovali komercialne probiotične pripravke Bioplus 2b, Vebac ali Biosaf. Pri bakterijskih sevih Bacillus subtilis in Bacillus licheniformis, ki smo ju osamili iz pripravka Bioplus 2b, smo ugotavljali občutljivost za antibiotike, protimikrobno aktivnost ter sposobnost preživetja v simuliranem želodčnem in črevesnem soku. Ugotovili smo, da je bilo v vseh testiranih proizvodih število probiotičnih mikroorganizmov oziroma spor manjše od deklariranega. Razlika med deklariranim in ugotovljenim številom je bila največja pri proizvodih z dodatkom pripravkov Vebac in Biosaf. Izolata B. subtilis in B. licheniformis sta občutljiva za vse izbrane antibiotike razen metronidazola. Test preživetja je pokazal, da simulirana želodčni oz. črevesni sok nimata večjega vpliva na preživetje spor, vegetativne celice obeh sevov Bacillus pa so zelo občutljive za nizke vrednosti pH in žolčne soli. B. licheniformis je inhibiral rast predvsem po Gramu pozitivnih bakterij, medtem ko je bil B. subtilis učinkovitejši proti po Gramu negativnim bakterijam.

Ključne besede: živinoreja / prehrana živali / krmne mešanice / mikrobiologija / probiotiki / Bacillus / antibiotiki / protimikrobna aktivnost
Acta agriculturae Slovenica, 92(december 2008)2, 185–187.

Agris category codes: L73
COBISS Code           1.03
Jezik: angleški

PCR-RFLP ANALIZA POLIMORFIZMOV V PROMOTORJU LAKTOFERINSKEGA GENA PRI GOVEDU IN POVEZAVA S SUBKLINIČNIM MASTITISOM

Sorry, but a Javascript-enabled browser is required to email me.

a), Gao-ming HE, Yan-liang WANG in Zhao-xia ZHANG

a) Shihezi University, College of Animal Science & Technology, Shihezi Xinjiang, China 832000

IZVLEČEK

Mastitis smo ugotavljali na osnovi kliničnih znakov. Sto dvajset krav smo razdelili v dve skupini, 60 živali je bilo v kontrolni skupini (zdrave živali), drugih 60 pa v poskusni skupini (živali s subkliničnim mastitisom) in ugotavljali povezavo med subkliničnim mastitisom in polimorfizmom restrikcijskih fragmentov (PCR-RFLP) promotorske regije gena za laktoferin. Rezultati kažejo, da bi bil polimorfizem v promotorski regiji govejega laktoferinskega gena lahko povezan z dovzetnostjo za mastitis.

Ključne besede: govedo / krave / molznice / bolezni / subklinični mastitis / molekularna genetika / geni / laktoferin / PCR-RFLP

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta