Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
24


PREGLED IZGLEDOV IN MOŽNOSTI EVROPSKEGA MLEČNEGA TRGA

W. KROSTITZa)
a) Schusterbistlweg 21, 83471 Berchtesgaden, Nemčija

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Evropa je največji svetovni proizvajalec mleka, čeprav njen delež v skupni proizvodnji upada. Vse do leta 1980 je bila proizvodnja precej nad povpraševanjem, kar je botrovalo ogromnim nadomestilom za domačo proizvodnjo in izvoz. V devetdesetih letih sta se proizvodnja in povpraševanje v prejšnih socialističnih državah tesno soočila. Prilagoditev v Zahodni Evropi se je upočasnila. Za vzpostavitev razmerja med ponudbo in povpraševanjem bo potrebno nadaljnje zmanjševanje proizvodnje in cen mleka. Povprečna velikost mlečnih farm in mlekarn bo kljub vsemu verjetno še vedno naraščala. V vzhodnem delu celine si bosta povpraševanje in proizvodnja najbrž opomogla v drugi polovici devetdesetih let, seveda pa ju bo morala spremljati modernizacija in racionalizacija v kmetijstvu in trženju. Verjetno pa bo povprečna stopnja porabe precej nižja kot v preteklosti, povečevale pa se bodo tudi razlike med prebivalstvom.

Ključne besede: Evropa, proizvodnja mleka, poraba mleka in mlečnih izdelkov, trgovina, politika, izgledi.    


AVSTRIJSKO MLEČNO-PREDELOVALNA INDUSTRIJA PRED IN PO VKLJUČITVI AVSTRIJE V EVROPSKO ZVEZO

J. HASCHKAa)
a) Nö. Landes-Landwirtschaftskammer, 2.3. Tierproduktion, Löwelstraße 16, 1014 Dunaj

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V skladu z določili članstva v Evropski zvezi in referendumsko odločitvijo 12. junija 1994 se je Avstrija pridružila Evropski zvezi 1. januarja 1995, torej pet let po zaprositvi za članstvo. Čeprav ima članstvo določene ugodnosti, pa predstavlja za avstrijsko kmetijstvo, zlasti proizvodnjo mleka, veliko spremembo in izziv v tem stoletju. Razpad Avstro-Ogrske leta 1918 je zahteval spremembe v mlekarskem sektorju. Z državno pomočjo se je mlečno-predelovalna industrija preveč razbohotila, zato so cene mleka strmo padle. Leta 1931 so ustanovili Milchwirtschaftsfond (Komisija za trženje mleka), ki je uravnavala cene mleka skladno s prevoznimi stroški. Posebna območja (tako imenovana razvodna in uslužnostna območja) so bila priključena k mlekarnam, stroški proizvodnje masla pa so bili upoštevani pri stroških izdelkov iz svežega mleka. Takšen sistem, ki je bil zasnovan leta 1960, je ostal v veljavi vse do 1994. Kvalitativna in kvantitativna primerjava stanja te industrije tik pred članstvom z današnjim stanjem kaže občutne spremembe v strukturi industrije, cenah in razvoju proizvodov, seveda pa je treba upoštevati proizvajalce mleka, mlekarne in potrošnike.

Ključne besede: mlečno-predelovalna industrija, Avstrija, članstvo, Evropska zveza, posledice.


VREDNOST INFORMACIJE PRI SPREJEMANJU ODLOČITEV: PRIMERI UPORABE V PROIZVODNJI IN PREDELAVI MLEKA

S. KAVČIČa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Prispevek poudarja razliko med intuitivnim in sistematičnim pristopom k sprejemanju poslovnih odločitev. Razlaga osnovne elemente in načela, ki so se uveljavili v teoriji analize odločitev in predstavlja nekatere tehnike vključevanja tveganja v proces odločanja kot njegovega ključnega dejavnika. V tem kontekstu osvetljuje teoretični pomen termina vrednost informacije. Hipotetična primera s področja prireje in predelave mleka ponazarjata možnost uporabe prikazanih metod v praksi in nekatere njihove pomanjkljivosti. Na koncu kritično ocenjuje zmogljivost nekaterih močnejših tehnik, ki naj bi premostile opisane probleme.

Ključne besede: sprejemanje odločitev, vrednost informacije, analiza odločitev, tveganje.


VPLIV POOSTRENIH KRITERIJEV NA KAKOVOST SUROVEGA MLEKA IN STRUKTURO PROIZVAJALCEV

J. HOČEVARa)
a) Veterinarski zavod Slovenije, Cesta v Mestni Log 47a, 1000 Ljubljana, Slovenija

Strokovni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V mlekarni Hruševje smo povečali število parametrov za oceno kakovosti surovega mleka in zaostrili kriterije za njegovo razvrščanje v plačilne razrede. Analizo podatkov smo opravili za 439 pridelovalcev iz občine Postojna, ki so oddajali surovo mleko v obdobju junij 93 - marec 95. Število pridelovalcev, katerih surovo mleko je bilo uvrščeno v kakovostni razred "Ekstra", se je kljub stalnemu zaostrovanju kriterijev povečalo iz 40 (13%) na 106 (43%) in tistih v zadnji kakovostni razred znižalo iz 142 (46%) na 1 (0,40%). Povprečna mesečna količina oddanega surovega mleka na pridelovalca se je povečala iz 534 na 970 litrov. Kljub zmanjšanemu številu pridelovalcev pa se je povečala tudi skupna mesečna količina oddanega surovega mleka in sicer iz 206 553 na 241 566 litrov. Iz napisanega lahko zaključimo, da je "Pravilnik o določanju odkupne cene kravjega mleka" pozitivno vplival na kakovost in strukturo pridelovalcev ter tako uresničil namen zakonodajalca po nekoliko večji intenzivnosti in posodobitvi pridelave.

Ključne besede: surovo mleko-kakovost, Postojna, skupno število mikroorganizmov, število somatskih celic.


PROJEKCIJA PROIZVODNJE MLEKA V SLOVENIJI

S. ČEPINa), J. FERČEJ, M. ČEPON
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Strokovni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V letih od 1985 do 1994 se je v Sloveniji zmanjšalo število vseh goved za 17,3 %, število vseh krav za 20,2 % in število krav s tržno prirejo mleka za 21,5 %. V istem obdobju je bila količina odkupljenega mleka razmeroma konstantna in se je gibala med 350 in 390 milioni litrov. Povečala se je količina tržnega mleka po kravi za 36,5 % (od 1990 litrov v letu 1985 na 2716 litrov v letu 1994), kar pomeni povprečno letno stopnjo 4 %. Zaradi predvidenega nadaljnega intenziviranja prireje mleka in razmeroma ustaljene porabe, se bo v Sloveniji tudi v bodoče zmanjševalo število krav za tržno prirejo mleka. Ob podobni povprečni stopnji povečevanja prodanega mleka po kravi, bomo lahko koncem naslednjih desetih letih odkupili enako količino mleka od okrog 100 000 krav. Izhajajoč iz strukture kmetijskih zemljišč v Sloveniji (64,5 % travinja), potrebujemo že zaradi preprečevanja zaraščanja kmetijskih površin in ohranjanja poseljene in kulturne krajine, vsaj 230 000 krav oziroma 580 000 glav goved. Istočasno pa je navedeni stalež goved potreben tudi za željeno prirejo govejega mesa. Prireje mleka v Sloveniji ne smemo obravnavati ločeno, ampak v sklopu celotne govedoreje oziroma celotnega kmetijstva.

Ključne besede: krave molznice, proizvodnja mleka, trendi, perspektive.

 


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta