Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
24


MOŽNOSTI POVEČANJA KOLIČINE MLEKA IN VSEBNOSTI MLEČNE MAŠČOBE IN BELJAKOVIN S SELEKCIJO

J. POGAČARa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Zaradi različne gospodarske pomembnosti in genetske variabilnosti lastnosti ter tudi zaradi antagonizmov med nekaterimi lastnostmi, npr. med količino mleka in mesnatostjo, med količino mleka in vsebnostjo beljakovin ter maščob v mleku in podobno, je optimalna strategija selekcije uporaba selekcijskega indeksa. Selekcijski indeks, ki je definiran kot maksimalni dohodek, je konstruiran tako, da upošteva različne lastnosti in njihove različne gospodarske teže v odvisnosti od tržno ekonomske situacije. Modelni računi kažejo, da je z vidika gospodarnosti najbolj uspešna hkratna selekcija na količino mlečne maščobe in količino mlečnih beljakovin in da je selekcija le na % mlečne maščobe ali le na % beljakovin ekonomsko neučinkovita.

Ključne besede: govedo, selekcija, lastnosti mlečnosti, ekonomske teže, selekcijski indeks.


MLEČNO PROFILNI TEST - REZULTATI DVOLETNIH OPAZOVANJ

T. ZADNIKa), Marija KLOPČIČ, A.PENGOV
a) Univ. v Ljubljani, Vet. fak., Gerbičeva 60, 1000 Ljubljana, Slovenija

Strokovni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Vzorci mleka iz bazena so se izkazali za pomemben orientacijsko - diagnostičen material s katerim lahko hitro, enostavno in predvsem ceneje kot z analizo krvi molznic, ugotovimo prisotnost najpogostejših produkcijskih bolezni v čredi. Iz rezultatov analiz skupnega vzorca mleka je mogoče ugotoviti nivo prehranskega in zdravstvenega statusa črede. Na osnovi pogovora z rejcem, nadaljnjimi analizami reje, krmnega obroka, kliničnega pregleda živali, vzorcev krvi in mleka ter drugega materiala, lahko tako čredo primerno obravnavamo in ustrezno ukrepamo. Ugotovitve temeljijo na 1547 tedenskih analizah vzorcev mleka iz bazena. Na štirih območjih v Sloveniji smo na 30 kmetijah leta 1993 (n=12) in 1994 (n=18) enkrat na teden jemali in analizirali vzorce mleka na vsebnost mašobe, beljakovin, laktoze, uree, natrija, kalija, acetona in na število somatskih celic. Izračunali smo tudi koeficient med vsebnostjo maščobe in beljakovinami ter beljakovinami in ureo. Z modelom analize variance smo ugotovili, da so na rezultate analiz mleka statistično pomembno (P<0,05) vplivali predvsem leto raziskave, kmetija in sezona (zimski-letni krmni obrok), manj pa (P>0,05) zdravstveni status mlečne žleze (SCCx103/ml) in ketolaktija. Rezultati mlečno profilnega testa so uporabni za rejce in strokovnjake, ki se na katerikoli način vključujejo v prirejo in predelavo mleka.

Ključne besede: mleko, krava, mlečno profilni test.


OCENA PLEMENSKE VREDNOSTI ZA LASTNOSTI MLEČNOSTI Z MODELOM ŽIVALI PRI SLOVENSKI LISASTI PASMI

Elizabeta Špela MÖNIGa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Standardni model za oceno plemenskih vrednosti v svetu je model živali. Pri oceni plemenske vrednosti upoštevamo tudi informacije ostalih sorodnikov in partnerjev pri parjenju. Z modelom lahko simultano ocenjujemo več lastnosti. Plemenske vrednosti za bike in krave ocenjujemo skupaj, hkrati ocenjujemo genetski produkcijski potencial sorodnih živali, ki še nimajo lastne proizvodnje, kar vpliva na skrajšanje generacijskega intervala. Ocenili smo plemenske vrednosti za populacijo slovenske lisaste pasme (N=49593, od tega 200 bikov) za obdobje 15 let (1975-1990) z BLUP-sire modelom, ki je trenutno standardna metoda v Sloveniji in BLUP modelom živali. V primerjavi z BLUP-sire modelom so plemenske vrednosti za bike v povprečju nižje tako za lastnost kg-mleka kakor tudi za lastnost kg-masti. Standardna deviacija plemenskih vrednosti ocenjenih z modelom živali je zelo majhna. Ocenjena korelacija med plemenskimi vrednostmi izračunanimi na istem materialu z obema metodama je visoka. Tako tudi ni bistvenih sprememb v rangu posameznih bikov. Zelo majhen je genetski napredek ocenjen na podlagi plemenskih vrednosti izračunanih z modelom živali pri obeh lastnostih tako pri bikih kot tudi pri kravah. Na podlagi dobljenih rezultatov bomo morali za nadaljnje delo skrbno preveriti točnost podatkov, posebej pedigrejev in oceniti še nekatere korekcijske faktorje ter tako model še bolje prilagoditi razmeram slovenske lisaste populacije.

Ključne besede: govedo, lastnosti mlečnosti, selekcija, ocena plemenske vrednosti, model živali.


PRIKAZ POTEKA AP KONTROLE Z RAČUNALNIŠKEGA VIDIKA

Anka DOLINARa), J. POGAČAR, Marija KLOPČIČ
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Strokovni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Za sprotno in hitro spremljanje proizvodnje mleka krav vključenih v AP kontrolo so bili izdelani določeni računalniški programi. Ti omogočajo ne samo več vrst kontrole podatkov tako pri vnosu kot pri obdelavi, pač pa tudi razne vrste izpisov, ki omogočajo rejcem, da sprotno spremljajo proizvodnjo vsake posamezne krave in tudi cele črede. Računalniški programi potrebujejo za svoje delo osnovno podatkovno zbirko iz katere črpajo podatke. Ta podatkovna zbirka se počasi povečuje, kar tudi vpliva na hitrost delovanja programov. Predvideni razvoj prihodnosti bo temeljil na čim bolj avtomatskem vnosu podatkov v računalnik ter na povezavi različnih računalnikov med seboj.

Ključne besede: računalniški programi, kontrola podatkov, spremljanje proizvodnje, podatkovna zbirka, avtomatski vnos, povezava računalnikov.


GENI PROTEINOV MLEKA: MOLEKULARNI PRISTOP

P. DOVČa), J.F. MEDRANO
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Ker se delež mleka, ki ga v svetu porabijo v tekoči obliki, stalno zmanjšuje, težijo sodobni trendi v selekciji mlečnega goveda k višji vsebnosti suhe snovi v mleku in izboljšanju tehnoloških lastnosti mleka. Vsebnost beljakovin v mleku je kvantitativna lastnost s kompleksnim genetskim ozadjem, ki uravnava kakovost in količino mlečnih beljakovin. Sklop štirih kazeinskih genov in genov za dva najpomembnejša proteina sirotke (a -laktalbumin in b -laktoglobulin) predstavljajo regije genoma, ki kodirajo najpomembnejše beljakovine mleka. Vseh šest genov nastopa v večih alelnih variantah, ki vplivajo tako na kvaliteto, kot tudi na količino beljakovin v mleku. Alelne variante laktoproteinskih genov se med seboj razlikujejo v kodogenih in regulatornih predelih, kar vpliva na uravnavanje genske ekspresije na transkripcijski in post-transkripcijski ravni. Do sedaj je uspelo dokazati kvantitativno različno ekspresijo alelnih variant genov, ki kodirajo k -kazein in b -laktoglobulin. Študij promoterskih regij genov za proteine mleka nam omogoča razumevanje molekularnih mehanizmov, ki uravnavajo sintezo proteinov mleka. Plod iskanja najpomembnejših lokusov, ki kvantitativno vplivajo na proizvodnjo mleka so ozko omejeni deli genoma, ki imajo vpliv na to lastnost. Tovrstne informacije lahko uporabimo za selekcijo s pomočjo genetskih markerjev in za biotehnološke modifikacije komponent mleka.

Ključne besede: laktoproteinski geni, diferencialna ekspresija, polimorfizmi promoterskih regij, kvantitativne lastnosti.

 


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta