Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
24


UKREPI PRI ZDRAVLJENJU VNETIJ VIMENA

E. KLEINSCHROTHa)
a) Arbeitsgruppe zur Förderung von Eutergesundheit und Milchhygiene in den Alpenländern e.V. (AFEMA), Falkenweg 33, 87439 Kempten, Nemčija

Pregledni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Zdravljenje vnetij vimena skuša skrajšati trajanje okužbe, zmanjšati pogostnost novih okužb, število povzročiteljev okužb pa ohraniti na nenevarnem nivoju. Ukrepi ob zdravljenju omogočajo uspešnost zdravljenja, če so usmerjeni v dejavnike, ki povzročajo vnetja. Zato morajo ukrepi ob zdravljenju vnetij zajemati okoljske dejavnike in popravljanje narejenih napak, če hočemo doseči ustrezno kakovost svežega mleka. Najpogostejši varovalni ukrepi pri upravljanju črede morajo obsegati sledeče: vhlevitev in krmljenje morata biti prilagojena posamezni živali, ustrezna molža s higienskimi in izpravnimi molznimi stroji, higienski ukrepi po molži, pravočasna osušitev, pravočasna odbira za zakol neozdravljivih krav, preprečevanje vnetij z onemogočanjem sesanja med telicami, nakup preizkušenih živali z zdravim vimenom. Po zdravljenju je treba upoštevati čas karence, vimena je potrebno nadzorovati redno in se vedno prepričati o uspešnosti zdravljenja. Predstavljamo nove tehnike molže, metode preverjanja higienskega stanja molznih naprav in kvalitete same molže.

Ključne besede: zdravljenje vnetij vimena, ukrepi, kakovost svežega mleka.


POVEZAVE: MLEČNOST - MOLZNOST - MASTITIS

B. ŠOBARa) , S. KAVČIČ , D. KASTELIC , M. MIKLIČ
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Želeli smo osvetliti povezave med mlečnostjo, molznostjo in mastitisom, da bi na tej osnovi odredili parametre za selekcijo krav, odpornejših na mastitis. V čredi 60 krav črno - bele pasme smo skozi tri leta merili količino mleka (z elektronskimi merilci mleka) in čas molže (s štoparico), na osnovi teh podatkov smo izračunali molznost (kg mleka na minuto) ter v laboratoriju s pomočjo Fossomatic-a ugotavljali število somatskih celic v mleku posameznih krav. Prišli smo do naslednjih rezultatov: pri majhni mlečnosti in dobri molznosti je število somatskih celic najmanjše (x = 205.000/ml); pri veliki mlečnosti in slabi molznosti je število somatskih celic v mleku večje (x = 233.000/ml); pri veliki mlečnosti in dobri molznosti je število somatskih celic v mleku še večje (x = 260.000/ml); pri majhni mlečnosti in slabi molznosti je število somatskih celic v mleku največje (x = 281.000/ml). Medsebojne povezave med mlečnostjo, molznostjo in številom somatskih celic so slabe (razlike niso statistično značilne).

Ključne besede: molznost, mlečnost, mastitis, število somatskih celic v mleku.


ŠTEVILO SOMATSKIH CELIC V OVČJEM MLEKU GLEDE NA BAKTERIOLOŠKI STATUS MLEČNE ŽLEZE

A. PENGOVa), T. ZADNIK, M. POGAČNIK
a) Univ. v Ljubljani, Vet. fak., Gerbičeva 60, 1000 Ljubljana, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Z elektronskim števcem Fossomatic 360 smo določili število somatskih celic v vzorcih ovčjega mleka in ga primerjali z bakteriološkim statusom mlečne žleze. Od 366 vzorcev iz neokuženih vimenskih polovic je bilo pri 81,9% število somatskih celic manjše od 250x103/ml; 98,8% bakteriološko pozitivnih vzorcev pa je vsebovalo več kot 250x103 celic/ml. Izmed vseh pregledanih vzorcev iz klinično zdravih vimenskih polovic jih je bilo 26,2% bakteriološko pozitivnih. Najpogostejši povzročitelji subkliničnega mastitisa pri ovcah so bili v naši raziskavi koagulazno negativni stafilokoki. V nasprotju z mastitisi pri kravah je ta vrsta bakterij pri ovcah patogena za mlečno žlezo. Glede na rezultate naše študije, bi bila vrednost 250x103 celic/ml mleka najprimernejša za ugotavljanje subkliničnih mastitisov pri ovcah.

Ključne besede: ovce, mastitis, somatske celice.


PREDNOSTI MESEČNE KONTROLE ŠTEVILA SOMATSKIH CELIC POSAMEZNE KRAVE MOLZNICE PRI ZATIRANJU SUBKLINIČNEGA MASTITISA

A. MIJOVIČa), A. PENGOV, Marija KLOPČIČ, T. ZADNIK
a) Veterinarska postaja Postojna, 6230 Postojna,
Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Slovenski pravilnik o higieni mleka predpisuje, da oddano mleko ne sme v treh mesecih preseči 500.000 somatskih celic/ml. Za zaželjeno število celic, ki naj bi ne bilo višje od 200.000/ml, je potrebno vpeljati kontinuiran program spremljanja zdravja vimena v čredi. Program med drugim predvideva mesečno kontrolo števila somatskih celic posamezne krave molznice. Na podlagi serije rezultatov lahko lažje izključimo dejavnike, ki niso v povezavi s subkliničnim mastitisom, pravočasno odkrivamo kliconosce v čredi in preprečujemo nadaljnje širjenje okužbe, odredimo optimalni čas zdravljenja, boljše učinke, zlasti okužbe s S. aureus, dosežemo s terapijo v obdobju zasušitve, kontinuirano spremljamo uspešnost zdravljenja in učinkovitost zootehniških ukrepov.

Ključne besede: higiena mleka, subklinični mastitis, somatske celice.


MOLZNI STROJ IN VNETJE VIMENA

K. RABOLDa), G. SCHLAIß, H. GRIMM
a) Univ. v Hohenheimu, FG "Milcherzeugung", D-70599 Stuttgart, Nemčija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Predstavljamo rezultate različnih raziskav, ki so jih opravili znanstveniki na FG Milcherzeugung v preteklosti. Kratek uvod o obrambnih mehanizmih seskov pred vdorom bolezenskih organizmov opozarja na pomembnost vstavkov pri preprečevanju vnetij vimena. Hamannov model "hitre spremembe in vnetje vimena" v nekoliko spremenjeni obliki je služil kot iztočnica za razpravo o rezultatih naših raziskav o vplivu vakuumske fluktuacije na premikanje vstavkov, premikanje vstavkov in izmolzavanje in na nadzor nad premikanjem vstavkov zaradi zmanjšanja izmolzavanja brez povečanja dela stroja. Razpravo spremljajo rezultati raziskav o vlogi molznih sistemov pri zdravstvenem stanju vimen v čredi.

Ključne besede: premikanje vstavkov, izmolzavanje, molzni sistemi in vnetje vimena.

 


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta