Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
24


VISOKO TEHNOLOŠKE STARTER KULTURE V PROIZVODNJI MLEKA

L. DE VUYSTa)
a) Division of Industrial Microbiol., Ferment.Technol. and Downstream Processing, Department of Biotechnology, Faculty of Science, Vrije Universiteit Brussel (VUB), Pleinlaan 2, B-1050 Brussels, Belgija

Pregledni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Mlečnokislinske bakterije navadno dodajamo kot starter kulture pri industrijski fermentaciji mleka zaradi njihovih ugodnih fermentacijskih lastnosti (prebavljivost laktoze, uporaba citratov, proteoliza, odpornost na bakteriofage, proizvodnja sluzi), sposobnosti proizvodnje vonjev (diacetil, acetaldehid) in njihive proti mikrobne dejavnosti (organske kisline, vodikov peroksid, bakteriocid). Najugodnejša fiziološka in tehnološka kontrola teh presnovnih lastnosti omogoča uporabo izboljšanih fermentacijskih postopkov tako in vitro kot in situ. Uporaba molekularnih tehnik in naravnih transferov genov je povzročila izbor in konstrukcijo mlečnih starter kultur s poudarjenimi proizvodnimi lastnostmi. Še več, nove mlečnokislinske bakterije so dobili z genetskim, presnovnim in beljakovinskim inženiringom. Pričujoči članek je pregled sedanjega stanja zmožnosti in možnosti mlečnokislinskega inženiringa za izboljšanje kakovosti mlečnih proizvodov, vonjev in dodatkov.

Ključne besede: mlečnokislinske bakterije, fermentacija mleka, lastnosti fermentacije, okusi, antimikrobi


BAKTERIOCINI MLEČNO-KISLINSKIH BAKTERIJ KOT MOŽNI NARAVNI KONZERVANSI

Bojana BOGOVIČ-MATIJAŠIĆa), Irena ROGELJ
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Mlečno-kislinske bakterije (MKB) so dobro poznane po tvorbi zaviralnih snovi in pogosto sodelujejo pri konzerviranju hrane. Med zaviralnimi snovmi so zelo zanimivi bakteriocini. Zanimanje za uporabo bakteriocinov MKB kot naravnih protimikrobnih snovi se je pojavilo predvsem zato, ker nekateri od njih inhibirajo določene po Gramu pozitivne kvarljivce hrane in patogene bakterije, kot so: Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Bacillus cereus in Clostridium butyricum. Bakteriocini MKB ne morejo popolnoma nadomestiti drugih sredstev konzerviranja, pač pa lahko predstavljajo dodatno oviro. V hrano jih uvedemo kot starterske kulture, zaščitne kulture ali v obliki očiščenih, delno očiščenih ali predhodno fermentiranih pripravkov. Uporaba bakteriocinov v hrani je omejena zaradi nekaterih lastnosti: ozek obseg delovanja, inaktivacija s proteolitičnimi encimi, vezava na sestavine hrane, premajhna "in situ" tvorba, vpliv intrinzičnih dejavnikov (pH, aw), pojavljanje resistentnih sevov. Nekatere od teh ovir lahko obidemo s kombiniranjem večih bakteriocinov ali z genetskim modificiranjem tvorcev bakteriocinov. Zaenkrat so v uporabi v industrijskem obsegu le nizin in pediocini, mnoge od njih pa še preizkušajo. Predstavljeni so nekateri obetavni primeri uporabe bakteriocinov ali bakteriocine tvorečih kultur pri konzerviranju.

Ključne besede: konzerviranje hrane, mlečnokislinske bakterije, bakteriocini, nizin.


UGOTAVLJANJE PROTIBAKTERIJSKE AKTIVNOSTI KOMERCIALNIH MLEČNOKISLINSKIH STARTER KULTUR

Irena ROGELJa), Bojana BOGOVIČ-MATIJAŠIĆ, Andreja ČANŽEK
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Testirali smo 21 komercialnih starter kultur na protibakterijsko aktivnost proti 24 izbranim indikatorskim bakterijam. Spekter protimikrobne aktivnosti in prisotnost bakteriocina smo določali z metodo neposredne inhibicije na trdnem gojišču. Protibakterijski učinek proti indikatorskim bakterijam smo ugotovili pri 13 od 21 testiranih komercialnih starter kultur. Proizvodnjo protimikrobne snovi proteinske narave pa pri starter kulturah MSK B2, LA-CH-5, L. acid. 145 in MSK/V10. V brezceličnem bakteriocinskem pripravku, pridobljenem iz tekočega gojišča, nismo ugotovili bakteriocinske aktivnosti. Sevi starter kultur BB 12, L. casei 01, LA-CH-5, L. casei R, MSK/V10 (L. acidophilus) so bili odporni proti vrednostim pH 2 - 5 in koncentracijam žolčnih soli 0,1% do 1,5%. Posebno zanimive so se, kot zaščitne kulture ali probiotične kulture, pokazale L.casei 01, BB12, LA-CH-5, L.casei R, L.acid 145, MSK B2 in MSK/V10.

Ključne besede: starter kulture, protibakterijska aktivnost, bakteriocini, probiotiki.


ZMANJŠANJE HOLESTEROLA V NEKATERIH VRSTAH SIRA

I.F. VUJIČIĆa), Marija ŠKRINJAR, Mirjana VULIĆ, T. KÖNYVES, I. KURELJUŠIĆ, S. MIRECKI
a) Poljoprivredni fak., Trg D. Obradovića 8, 21000 Novi Sad, Jugoslavija

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevali smo možnosti zmanjšanja holesterola v času zorenja v sirih trapist, kačkaval, kozji sir njeguški in beli sir. Vsebnost holesterola med zorenjem se je postopno zmanjševala v vseh vrstah sirov. Zmanjšanje holesterola v trapistu je bilo 35%, 40% in 45% po 14, 30 oziroma 60 dneh, v kačkavalu 17% in 27% po 14 oziroma 30 dneh in v njeguškem siru 18% in 30% po 14 oziroma 45 dneh, v belem siru-1 25%, 28% in 32% po 7, 14 oziroma 21 dneh ter v belem siru-2 24%, 30% in 31% po 7, 14 oziroma 21 dneh.

Ključne besede: sir, zmanjšanje holesterola.

 


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta