Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
24


STANJE IN MOŽNOSTI RAZVOJA MIKROBIOLOŠKE METODOLOGIJE

W. KNEIFELa)
a) Department of Dairy Research & Bacteriology, Agricultural University, Gregor Mendel-Str. 33, A-1180 Dunaj, Avstrija

Pregledni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Mikrobiološke analize mlečnih proizvodov že dolgo razumemo kot del tradicionalnega, celo zgodovinskega raziskovanja. Celo danes so klasične metode, na primer tehnike s kulturami , še vedno zelo pomembne. Znanstvena vedenja o patogenih in kvarljivih organizmih in o splošni kakovosti hrane so se postopno širila in povzročila obsežne spremembe in preureditve v mikrobioloških laboratorijih v zadnjih desetih letih. Danes mikrobiološke analize hrane slonijo tako na starih kot novih metodah, ki se med seboj dopolnjujejo. Mikrobiološka analiza mlečnih proizvodov mora upoštevati dva cilja: odkriti in prešteti mora patogene in kvarljive organizme ter prešteti značilne mikroorganizme kot morebitne znanilce dobre kakovosti fermentiranih proizvodov. V tem sestavku podajamo pregled mikrobioloških metod, tako sodobnih kot tradicionalnih, hitrosti in avtomatizacije, fluorogenskih in kromogenskih snovi, bioluminiscence in zavornih tehnik ter imunoloških in molekularno-bioloških metod.

Ključne besede: metode, mikrobiologija, stanje in trendi, pregled.


UGOTAVLJANJE PRISOTNOSTI BAKTERIJE Bacillus cereus V MLEKU IN MLEČNIH IZDELKIH

Karmen GODIČ-TORKARa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Ugotavljali smo prisotnost aerobnih sporotvornih bakterij vrste Bacillus cereus v mleku in mlečnih izdelkih. Bakterijske seve smo izolirali in identificirali z uporabo selektivnega gojišča PEMBA, z metodo najbolj verjetnega števila (MPN), s postopkom barvanja spor in intercelularnih maščobnih kroglic v celicah mikroskopskega preparata, z dokazovanjem hemolitične aktivnosti, premičnosti v trdnem gojišču ter z razgradnjo glukoze v anaerobnih pogojih. V obdobju od decembra do junija smo analizirali 141 vzorcev pasteriziranega konzumnega mleka z 1,6, 3,2 in 3,6% mlečne maščobe, pasterizirane sladke smetane, skute, pudinga, sladoleda, mlečnega prahu, sterilnega mleka z 1,6 in 3,2% mlečne maščobe ter sterilne sladke smetane. Bacillus cereus je bil prisoten v 46,8% vzorcev in v 38,3% ponovno pasteriziranih vzorcev. Mlečni prah je bil kontaminiran stoodstotno, 64,0% je bilo pozitivnih vzorcev pasterizirane sladke smetane 62,5% skute in sladoleda, 35,0 do 50,0% vzorcev pasteriziranega mleka in 44,4% vzorcev pudinga. Bacillus cereus smo našli tudi v 15,0% sterilnega mleka in sterilne sladke smetane. V pudingu je bilo v povprečju največje število bakterijskih celic (55,4 kolonije tvorečih enot v ml vzorca), medtem ko jih je bilo v pasteriziranem mleku le 0,08 do 0,33 v ml. Značilno je bilo sezonsko nihanje pojavljanja proučevane bakterije z vrhovoma v decembru in januarju ter v maju in juniju. Odvisnosti med prisotnostjo vrste Bacillus cereus, skupnim številom, številom sporotvornih in psihrotrofnih mikroorganizmov nismo ugotovili.

Ključne besede: Bacillus cereus, mleko, mlečni izdelki, izolacija.


UGOTAVLJANJE PRISOTNOSTI BAKTERIOFAGOV V SIROTKI IN PROUČEVANJE FAGOV Lactococcus lactis fMB18 IN fMB20

Irena ROGELJa), Andreja MIKLIČ, Petra ANDREJKA
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Proučevali smo metode za detekcijo bakteriofagov. Z bakteriofagom fCHL92 in celico gostiteljico Lactococcus lactis CAa120 smo preizkusili spot test (ST), indikatorsko metodo (IM) ter metodo merjenja optične gostote (MMOD) na mikrotitrski plošči. Iz sirotke slovenske mlekarne smo izolirali dva bakteriofaga, fMB18 in fMB20. Celica gostiteljica bakteriofaga fMB18 je Lactococcus lactis subsp. lactis MB18, celica gostiteljica bakteriofaga fMB20 pa je Lactococcus lactis subsp. cremoris MB20. Bakteriofagoma smo določili latentno dobo, brstno velikost in % adsorpcije. Morfološke lastnosti smo proučevali z elektronskim mikroskopom. Bakteriofag fMB18 ima brstno velikost 82.7 in fMB20 37.6. Latentna doba bakteriofaga fMB18 je 35 min in fMB20 33 min. Bakteriofag fMB18 ima elipsoidno glavo s premerom 43x55 nm in rep dolžine 95 nm. Bakteriofag fMB20 ima izometrično glavo premera 51x50 nm in dolg rep (134 nm).

Ključne besede: virusi, bakteriofagi, detekcija bakteriofagov, sirotka, metode detekcije, brstna velikost, latentna doba.


PRIMERJAVA DOLOČANJA VSEBNOSTI SEČNINE V MLEKU PO DVEH METODAH

Marija KLOPČIČa), Vanja PENCA-HABJAN, J. POGAČAR
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V obdobju devetih mesecev, to je od aprila do konec decembra smo enkrat tedensko na 11 kmetijah na Gorenjskem jemali vzorce mleka iz bazena, ki smo jih nato analizirali na vsebnost sečnine v mleku. Vsakič smo odvzeli dva paralelna vzorca, ki sta bila analizirana v dveh različnih laboratorijih in po dveh različnih metodah. V času naše raziskave je bilo skupno odvzeto in analizirano 368 parov vzorcev. V laboratoriju A so vsebnost sečnine določali fotometrično na aparaturi COBAS-MIRA, v laboratoriju B pa so določali sečnino z encimsko metodo – test kombinacijo Boehringer-Mannheim. Povprečna vsebnost uree v mleku je bila v laboratoriju A statistično višja kot v laboratoriju B. Izračunana korelacija med meritvami obeh laboratorijev je visoka (r = 0,75) in statistično značilno različna od nič. Tudi izračunani regresijski koeficinti so statistično visoko signifikantni. Koeficient determinacije v našem primeru znaša 56,3 %.

Ključne besede: kmetija, krave, mleko, urea v mleku, laboratorijske metode.


ZAGOTAVLJANJE KAKOVOSTI ANALIZ V MLEKARSKIH LABORATORIJIH

Slavica GOLC-TEGERa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
Z nastopom enotnega evropskega trga in medsebojnim priznavanjem kvalitete proizvodov, je potreba po zagotavljanju kakovosti laboratorijskih analiz vse večja. Akreditacija laboratorija, uporaba validiranih in standardiziranih metod, doseganje visoke ponovljivosti (r) rezultatov analiz v laboratoriju, sodelovanje v medlaboratorijskem primerjalnem testiranju točnosti analiz, postaja vse pomembnejše. V prispevku je poudarjen sistem zagotavljanja kakovosti analiz v mlekarskih laboratorijih: organizacija medlaboratorijskega testiranja kot del sistema evropske mreže referenčnih mlekarskih laboratorijev.

Ključne besede: zagotavljanje kakovosti, analize, mleko, mlečni proizvodi, zanesljivost rezultatov analiz, medlaboratorijsko-primerjalno testiranje, revialni pregled.


STANDARDI S PODROČJA MLEKA IN MLEČNIH PROIZVODOV

Mira KOS-ZUPANCa)
a) Ministrstvo za znanost in tehnologijo, USM, Kotnikova 6, 1000 Ljubljana, Slovenija

Pregledni članek
Jezik: slovenski

IZVLEČEK
V okviru Urada za standardizacijo in meroslovje Republike Slovenije deluje tehnični odbor TCKŽP Kmetijski pridelki in živilski proizvodi, ki pokriva mednarodni tehnični odbor ISO TC 34 Agriculture food products. V okviru omenjenega tehničnega odbora deluje tudi delovna skupina WG 5 Mleko in mlečni proizvodi, ki pokriva mednarodni pododbor SC 5 Milk and milk products. V omenjenem prispevku bom podala sestavo standardov, njihov pomen pri uporabi v analiznih kemičnih laboratorijih in potek dosedanjega dela v naši delovni skupini.

Ključne besede: standard, mleko in mlečni proizvodi, preskusna metoda, vzorčenje.


TRAJNOST KOT MERILO KAKOVOSTI MLEČNIH IZDELKOV

Jasmina LUKAČ-HAVRANEKa), Mirza HADŽIOSMANOVIĆ
a) Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet, Svetošimunska 25, 41000 Zagreb, Hrvatska

Pregledni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pri celokupni določitvi kakovosti mleka in mlečnih proizvodov je trajnost teh izdelkov pomemben element. Zaradi velikega števila gospodarskih vzrokov in predpisov Evropske zveze kakovost ni več stvar izbire temveč pogoj za obstoj na tržišču. Bolj bi morali upoštevati objektivne možnosti trajnosti določenega izdelka glede na njegove lastnosti in možnosti skladiščenja v času trajanja izdelka, v katerem se ne bi smele pojaviti nezaželene spremembe, ki jih povzročajo mikrobiološki in fizikalno-kemični dejavniki. V tem pogledu trajnost izdelkov zavisi od vseh faz proizvodnega procesa: od zbiranja mleka, procesiranja in uporabe do dostave, skladiščenja in prodaje mleka in mlečnih izdelkov pod primernim nadzorom. Kakovost bi morala zadovoljiti vse potrebe potrošnikov in biti pokazatelj izboljšav proizvajalčevih materialnih pogojev. Modern način vodenja, nadzora in opazovanja (TQM, QSA, GMP, LISA, HACCP) v skladu s pravili Mednarodne organizacije za standarde (ISO 9000, 9011 itn.) pomembno vpliva na doseganje primerne trajnosti izdelkov.

Ključne besede: kakovost mleka, trajnost, kemična in mikrobiološka kakovost, stabilnost


NADZOR NAD KAKOVOSTJO MLEKA V MILCHPRÜFRING BAYERN e.V. NA BAVARSKEM

C. BAUMGARTNERa)
a) Milchprüfring Bayern e.V., Herzog-Heinrich-Straße 5, 80336 München, Nemčija

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na Bavarskem 79.000 kmetij s 1.600.000 kravami mlekaricami proizvede 7 mil. ton svežega mleka na leto. Milchprüfring Bayern e.V. izvaja kontrolo kakovosti mleka v skladu z nemškimi in bavarskimi zakoni. V članku predstavljamo organizacijo, odveznosti in zadolžitve te službe. Milchprüfring je bila ustanovljena na zasebno pobudo bavarskih proizvajalcev mleka in mlečne industrije in jo sestavljajo člani iz obeh interesnih skupin. 50 % proračuna predstavljajo javni finačni viri, 25 % dajejo bavarski mlekarski skladi, ostalo pa so pristojbine za vzorčenje in preglede mleka. V okviru te službe delujejo 4 laboratoriji z najsodobnejšo opremo za analizo mleka. Okrog 200 zaposlenih v laboratorijih in drugih službah opravi 10 mil. pregledov na maščobe, beljakovine, laktozo, bakterije, somatične celice, zamrzovališče in inhibitorje na leto. V nadaljnjih 10 mil. vzorcih določijo vsebnost maščobe, beljakovin, laktoze, somatičnih celic in sečnine zaradi ugotavljanja proizvodnosti krav. Avtomatizacija raziskovalnega dela od vzorčenja in pregledovanja do obveščanja o rezultatih raziskav in tesno sodelovanje z znastvenimi inštituti zagotavlja stalno visoko kakovost opravljenih analiz. Zunanji tehnični sodelavci so veterinarji z veterinarskih postaj, ki obiskujejo kmetije in nadzorujejo pogoje reje v skladu s higienskimi predpisi 92/46, ki jih je izdala Evropska skupnost in jih je Nemčija sprejela 3. maja 1995.

Ključne besede: Milchprüfring Bayern e. V., organizacija in zadolžitve, zakon o mleku, higienski predpisi 92/46 EEC.


REOLOŠKE LASTNOSTI JOGURTOV

M. BARUTa), G. TORRIANO, M. ŽUMER
a) BIA d.o.o., Teslova 30, 1000 Ljubljana, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
S pomočjo rotacijskega reometra smo merili pojemanje strižne napetosti s časom za jogurt iz delno posnetega mleka in lahki jogurt pri šestih različnih strižnih hitrostih (30 do 300 s-1) in treh temperaturah (4, 12 in 20 °C). Glede na izrazito odvisnost strižne napetosti (in viskoznosti) od časa delovanja striga, ki smo jo opisali z modificirano eksponentno enačbo, lahko ugotovimo, da sodita obe vrsti jogurta k zelo časovno odvisnim tekočinam. Za opis kinetike in stopnje podiranja strukture smo uvedli karakteristični čas tc in strukturni parameter L in ju nato uporabili za primerjavo obnašanja obeh vrst jogurtov pri različnih tokovnih pogojih. Pridobljeno bazo podatkov smo nato uporabili za postavitev polempiričnega matematičnega modela s pomočjo Cheng-Evansovega pristopa. Rezultati kažejo, da ima jogurt iz delno posnetega mleka v primerjavi z lahkim jogurtom bolj vzpostavljeno gelsko strukturo, ki pa se pod vplivom delovanja strižnih sil hitreje in izraziteje podira.

Ključne besede: jogurt, reologija, časovna odvisnost, karakteristični čas, strukturni parameter.


VONJ IN SENZORIČNA OCENA JOGURTOV MED SKLADIŠČENJEM

Mirjana HRUŠKARa), Nada VAHČIĆ, Milana RITZ
a) Prehrambeno-biotehnološki fakultet, 41000 Zagreb, Pierottijeva 6, Hrvatska

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Že več kot 100 kemičnih sestavin so izolirali iz jogurta in podobnih mlečnih izdelkov, vendar imajo le nekateri (acetaldehid, etanol, aceton, diacetil in 2-butanon) velik vpliv na zaželen okus proizvoda. Vsebnost teh tipičnih sestavin okusa se med skladiščenjem spreminja odvisno od časa in temperature skladiščenja. V tem članku prikazujemo rezultate opazovanj šestih osnovnih vrst komercialnih jogurtov, ki so bili 10 dni skladiščeni pri dveh različnih temperaturah, vsake dva dni pa smo merili spremembe v vsebnosti acetaldehida, diacetila in etanola. Obenem smo jogurte ocenili tudi senzorično. Vsebnost acetaldehida in etanola smo določili z encimsko metodo, vsebnost diacetila pa z modificirano Hillovo kolorimetrijsko metodo. Pet članov komisije je senzorično ocenilo jogurte po 20-stopenjski lestvici. Ocene smo izvrednotili z regresijo na vsebnost sestavin okusa in temperaturo, z linearnimi regresijami pa smo določili povezave med njimi. Najbolj poudarjena povezava je bila izražena kot korelacijski koeficient (r) med ocenami komisije in posameznimi sestavinami za etanol (r = –0.999) v jogortu, shranjenem pri temperaturi +4 °C. Korelacijski koeficienti so bili na splošno visoki (od –0.722 do –0.999) in zato dokaj natančno napovedujejo enačbe, ki smo jih dobili z regresijsko analizo.

Ključne besede: sestavine vonja, acetaldehid, diacetil, etanol, senzorična ocena, korelacija.

 


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta