Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
30


KAKOVOST ŽIVINOREJSKE PROIZVODNJE IN PROIZVODOV V SLOVENIJI

M. ČEPONa), S. ČEPIN in C. VARGA
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V prispevku je predstavljeno razmišljanje o kakovosti živinorejske proizvodnje in primarnih živalskih proizvodov. Predstavljamo nekatere dejavnike, ki vplivajo na kakovost proizvodnje, ter rezultate do sedaj opravljenega dela na tem področju v Sloveniji. Prikazana je tudi sedanja kakovost najpomembnejših primarnih živinorejskih proizvodov v Sloveniji ter primerjava s takšnimi proizvodi v nekaterih članicah EU.

Ključne besede: živinoreja, proizvodi, kakovost, Slovenija, EU


KLJUČNA VPRAŠANJA PROIZVODNJE ANIMALNIH PROIZVODOV IN NJIHOVE KAKOVOSTI NA MADŽARSKEM S POSEBNIM OZIROM NA VSTOP V EVROPSKO UNIJO

L. BABINSZKYa) in J. STEFLER
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Kmetijstvo je imelo vedno pomembno vlogo v gospodarstvu Madžarske, kar gre pripisati geografskemu položaju, naravnim razmeram in zgodovinski tradiciji. Po letu 1989 je prišlo do močnega zmanjšanja kmetijske proizvodnje kot posledice družbenih sprememb. Te neugodne tendence jasno kažejo podatki o BDP, saj se je delež BDP iz kmetijstva iz 17,5 % v letih 1981-1985 zmanjšal na 6,6 % v letu 1996. Zaradi zmanjšanja kmetijske proizvodnje je, žal, prišlo tudi do poslabšanja kakovosti. Glede izboljšanja kakovosti mleka so prizadevanja rejcev usmerjena v povečanje vsebnosti mlečnih beljakovin in maščob. Če upoštevamo, da v svetovnem merilu črno bela pasma prevladuje med mlečnimi pasmami, ne moremo pričakovati nobenega bistvenega izboljšanja v kratkem času. Kakovost prašičjega mesa lahko bistveno izboljšamo s pomočjo prehrane. Pri sestavljanju krmnih obrokov je bistveno, da upoštevamo razmerje med prebavljivimi aminokislinami in prebavljivo energijo. V preteklih letih so bili raziskovalni projekti s področja prehrane živali usmerjeni predvsem v raziskovanje možnosti vplivanja na sestavo maščobnih kislin v mesu, saj je le ta zelo pomembna z vidika humane prehrane.

Ključne besede: živalski proizvodi, kakovost, Madžarska, EU


KONKURENČNOST IN KAKOVOSTNI POGOJI ŽIVALSKIH PROIZVODOV NA HRVAŠKEM V PRIMERJAVI Z DRŽAVAMI CEFTE IN EC

M. BOŽIĆa), I. JURIĆ, A. KOLEGA, Marija ĐIKIĆ, Gordana KRALIK in A. PETRIČEVIĆ
a) Ministry of Agriculture and Forestry of Croatia, Ul. grada Vukovara 78, CRO-10000 Zagreb, Croatia

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Živalska proizvodnja na Hrvaškem v primerjavi z enako proizvodnjo v državah EU in CEFTA značilno zaostaja. Konkurenčnost živalskih proizvodov s Hrvaške je precej manjša kot v sosednih državah, zaradi visokih vhodnih stroškov in še bolj zaradi slabše kakovosti izdelkov. Hrvaški pravilnik za ocenjevanje kvalitete prašičev na liniji klanja se ujema s pravilnikom EU št. 3220/84 iz leta 1984. Ostale pravilnike za ocenjevanje kakovosti mleka, živalske krme in klavne kakovosti govedi še pripravljajo. Analiza kakovosti prašičev na osnovi S-EUROP sistema je pokazala, da znaša mesnatost populacije prašičev na področju Papuk-Požega na Hrvaškem 50,1 %, kar lahko vzamemo kot natančno oceno prašičje populacije namenjene za hrvaški trg. Mesnatost proučevane populacije ABCD hypor prašičev je 56,1 % in mesnatost prašičev križancev švedske landrace in C in AB linije s farme “Dubravica” pa med 53 do 54 %. Proučevali smo količino mleka in vsebnost maščob v mleku. Količina mleka se povečuje, kar je za Hrvaško kot uvoznico večjih količin mleka pomembno.

Ključne besede: živalska proizvodnja, kakovost, zakonodaja, Hrvaška, EU, CEFTA


PRESTRUKTURIRANJE ŽIVINOREJSKE PROIZVODNJE V DRŽAVAH SREDNJE IN VZHODNE EVROPE

F. HABEa), M. ZJALIČ in E. ERJAVEC
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na osnovi podatkov Evropske komisije in OECD navajamo številčni pregled stanja in razvoja živinorejske proizvodnje v desetih državah, potencialnih kandidatkah iz srednje in vzhodne Evrope za sprejem v EU (SVED) v obdobju tranzicije (1989-1997). Med državami SVED obstajajo precejšnje razlike v makroekonomskih značilnostih in v naravnih virih kmetijstva. V obdobju tranzicije prihaja do različnega oblikovanja bipolarne strukture kmetijskih gospodarstev, ki jo na eni strani tvorijo velika kolektivna posestva (organizirana kot kapitalne družbe, ali zadruge) in večje družinske kmetije ter majhne mešane kmetije na drugi strani, oziroma samooskrbno naravnana kmečka gospodinjstva. Stalež živali je zaradi izgube trgov, predvsem nekdanjega sovjetskega, in zmanjšanja porabe, padel od 20 do 80 %, odvisno od živalske vrste in države. V drugi polovici 90 let opažamo ponovno oživljanje proizvodnje, ki pa še ne dosega predtranzicijske ravni. Cene živinorejskih proizvodov so v državah srednje in vzhodne Evrope (SVED) bistveno nižje kot v EU, izjema je morda le Slovenija z enako ali celo višjo ravnijo cen. Glede na nižjo ceno žit v SVED je sorazmerno visoka cena prašičev in perutnine znak premajhne učinkovitosti proizvodnje. Cene mleka in goveda so v SVED so delno celo pod ravnijo svetovnih cen in težko pokrivajo materialne stroške proizvodnje, čeprav se v zadnjih letih nekoliko popravljajo. Podrobneje po Evropski komisiji za obravnavane kandidatke povzemamo razvoj in izglede za proizvodnjo mleka, govejega mesa in prašičev v letih od 1989 do 2003. Zaradi potreb po strokovni podpori je Evropsko združenje za živinorejo (EAAP) organiziralo svojo posebno obliko dela (skupino), ki je v sedmih delavnicah in drugih oblikah delovanja v letih 1990-1998 poskušala prispevati k posodobitvi živinoreje v SVED in k učinkovitejšemu prenosu znanj in izkušenj iz držav Zahodne Evrope v države SVED.

Ključne besede: živinoreja, Centralna Evropa, Vzhodna Evropa


PRILAGODITEV ŽIVALSKE PROIZVODNJE IN IZDELKOV ZAKONODAJI EVROPSKE UNIJE IN STANDARDIZACIJA ZA TRŽENJE, KAKOVOST IN VARSTVO OKOLJA

K. BENČEVIĆa), Ž. BUKVIĆ in A. PETRIČEVIĆ
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Živalska proizvodnja in kakovost živalskih proizvodov v Evropski uniji je posledica dolgega sistematičnega razvoja gospodarskega sistema. Ta sistem se že v osnovi razlikuje od socialističnega sistema. Države v prehodu iz socialističnega sistema težijo k vključitvi v zahodno evropsko integracijo. Prilagoditev živalske proizvodnje in proizvodov pravilom EU ne more biti zgolj prepisovanje določenih predpisov. Resnično potrebujemo le prilagoditev osnovnih predpisov, ki sestavljajo gospodarski in tržni sistem. Samo na ta način lahko dosežemo enako kakovost in vrednost izdelkov na trgu ter zaščito okolja. Predstavljena so osnovna pravila trženja v EU in njenih članicah, skrb za zdravje in varovanje okolja, ki neposredno ali posredno vplivajo na prilagoditev živalske proizvodnje, kakovost proizvodov in varovanje okolja v Republiki Hrvaški. Na Hrvaškem veljavna pravila ne vsebujejo vseh določil osnovnih pravil za proizvodnjo, trženje in kakovost živalskih proizvodov, ki so v veljavi EU. Pravila so vezana samo na določene dele živalske proizvodnje in kakovosti proizvodov. Zaradi navedenih razlogov je potrebno takoj reorganizirati in sprejeti ustrezne zakone za razvoj živinoreje na Hrvaškem.

Ključne besede: živalska proizvodnja, kakovost, ekonomika, trženje, varstvo okolja, zakonodaja, EU


DEJAVNIKI VPLIVA NA KONKURENČNOST KMETIJSTVA IN PODEŽELJA OB VSTOPU MADŽARSKE V EU

G. JUHÁSZa), G. KEMÉNY in A. MÁTHÉ
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Danes sta madžarsko kmetijstvo in podeželje v krizi. 60 % ljudi, ki so imeli svoja delovna mesta v kmetijskem sektorju, to je 607.000 zaposlenih, je izgubilo svoja delovna mesta. Ker je kmetijstvo tesno povezano z življenjem na podeželju, je prav tu največ problemov. Ena tretjina madžarske populacije živi na podeželju, nezaposlenost tam pa predstavlja polovico nezaposlenosti v državi. V procesu privatizacije je bila zemlja razdrobljena. Večina individualnih kmetij je manjša od enega hektara. Velik del majhnih kmetij ni vključenih v tržno gospodarstvo, ampak zadovoljuje le lastne potrebe lastnikov. Velik delež kmetijskih struktur je še aktivnih. Njihovi nasledniki ne morejo več delovati tako kot so nekoč v svojih regijah in še vedno pričakujejo stimulacije v obliki državnih subvencij.

Ključne besede: kmetijstvo, podeželje, razvoj, Madžarska, EU


GOSPODARSKI VIDIKI SLOVENSKE ŽIVINOREJSKE PROIZVODNJE V SPREMINJAJOČEM SE OKOLJU

S. KAVČIČa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V članku je ovrednotena gospodarska učinkovitost živinorejske proizvodnje v Sloveniji in verjetne spremembe v bližnji prihodnosti. Izbrali smo šest glavnih živinorejskih dejavnosti (prireja mleka, pitanje govedi, pitanje prašičev, reja brojlerjev, prireja jajc in prireja jagnjet) in zanje s pomočjo matrike za politične analize (PAM metoda) izračunali primerjalne prednosti v letih 1995 in 1997. Z dodatno simulacijo, smo ocenili učinke različnih kmetijskih politik (slovenske, SKP EU in reformirane SKP) na donosnost živinorejske proizvodnje v krajšem in daljšem časovnem obdobju. Rezultati kažejo, da nobena tradicionalna oblika živinorejske proizvodnje v Sloveniji ni mednarodno konkurenčna. Prireja mleka ima primerjalno prednost pred ostalimi proučevanimi dejavnostmi. To dejstvo tudi vsaj deloma opravičuje trenutno vladno politiko v Sloveniji.

Ključne besede: kmetijstvo, živinoreja, ekonomika, donosnost, politika, analiza, PAM, Slovenija


STANJE IN PERSPEKTIVE RAZVOJA PRAŠIČEREJE IN PERUTNINARSTVA V POVOJNEM OBDOBJU V BOSNI IN HERCEGOVINI

S. ADILOVIĆa), A. GAIĆ, E. ADILOVIĆ, V. ŠAKIĆ in M. SMAJLOVIĆ
a) Univ. of Sarajevo, Veterinary Fac., Zmaja od Bosne 90, BiH-71000 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Vojna je katastrofalno spremenila čredo domačih živali v Bosni in Hercegovini. Pred vojno je bilo več kot 850 000 govedi, 1 300 000 ovc, 730 000 prašičev, 95 000 konjev, 80 000 čebeljih panjev in 10 000 000 perutnine. Glede na ocene je bilo v federaciji BiH po posameznih vrstah uničenih od 52 do 90 % staleža živali. Del živali je ali ostal na okupiranem območju, ali pa je bil prodan v Srbijo in Črno Goro. Tako je vojna, ki je trajala skoraj štiri leta, predvsem uničila črede na sedanjem območju federacije BiH. Obnova čred se je začela v letu 1996 z odločitvijo koordinacijskega odbora vlade federacije BiH in ustanovitvijo projektnega izvršitvenega urada. To omogoča prebivalcem pridelavo hrane za samooskrbo in za trg. Do konca leta 1997 je bilo preko urada razdeljenih 10 000 telet, 15 000 ovc, 2 000 koz, 200 prašičev in manjše število perutnine. Pri govedu je prevladovala lisasta pasma (75 %), rjava (10 %), siva (5 %) in črno bela (10 %). Najmanj rejskega dela je bilo do sedaj opravljenega na področju prašičereje in perutninarstva, zato bo potrebno tej proizvodnji posvetiti več pozornosti. V članku so prikazane dejavnosti za obnovitev rejskega dela na področju prašičereje in perutninarstva.

Ključne besede: Bosna in Hercegovina, živinoreja, razvoj, prašičereja, perutninarstvo


 GENETSKI STANDARDI IN SELEKCIJSKE METODE PRI DOMAČIH ŽIVALIH V EVROPSKI UNIJI

P. GLODEKa)
a) Univ. Göttingen, Institute of Animal Husbandry and Animal Breeding, Albrecht-Thaer-Weg 3, D-37075 Göttingen, Germany

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V prispevku so prikazana osnovna pravila reje domačih živali, podana v direktivah sveta in odločitvah komisij, katerih glavna naloga je omogočiti prosto trgovino s plemenskimi živalmi, zarodki in gametami v skupnosti. Obravnavano je govedo, prašiči, ovce in koze ter konji. Najpomembnejše dejavnosti so prepoznavanje rejskih organizacij, identifikacij in registracij plemenskih živali, izdaja pedigrejev in sprejem registriranih plemenskih živali v vseh državah članicah. Malo je določenega o spremljanju proizvodnih lastnosti in ocenjevanju plemenskih vrednosti. Na tem področju so potrebni mednarodno sprejemljivi standardi, ki jih bodo odobrile referenčne organizacije kot npr. ICAR ali INTERBULL pri govedu. Splošen trend pri vseh vrstah domačih živali je zmanjševanje testiranja živali na centralnih testnih postajah in povečevanje zbiranja podatkov iz normalnih proizvodnih pogojev, da bi zmanjšali negativne vplive interakcij med genotipom in okoljem. Skoraj povsod uporabljajo BLUP model ocenjevanja živali, zaradi velikih prednosti pri uporabi zapisov živali in njenih sorodnikov. Vendar ti postopki zahtevajo veliko investicijskih sredstev in dragega vzdrževanja in so zato lahko učinkovito izvedeni samo v okviru velikih rejskih organizacij in s strani države podprtih računalniških centrov. Tako lahko v prihodnosti pričakujemo več mednarodnega sodelovanja na tem področju, kot je npr. INTERBULL-ov servis za ocenjevanje plemenskih vrednosti.

Ključne besede: domače živali, selekcija, zakonodaja, EU


OCENA HERITABILITETE (h2) DOLOČENIH LASTNOSTI KOT MERILO VREDNOTENJA POPULACIJE ČISTOKRVNIH MADŽARSKIH PRAŠIČEV

L. CSATÓa), J. FARKAS, A. OBORNIK, L. RADNÓCZI in E. GROENEVELD
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Avtorji so ocenili komponente variance na madžarskih pasmah prašičev s pomočjo programa VCE 3.2, ki ga je razvil Groeneveld (1993). Določili so h2 vrednost za štiri čistokrvne tipe in dve osnovni hibridni liniji z aplikacijo individualnih modelov. V model so vključili dve kovariabli, pet fiksnih in en naključni vpliv (npr. gnezdo) ter karakteristične vplive. Zbirko podatkov lastnih testov (USTV) in raziskav centralne testne postaje (HVT) so uporabili simultano s programom, vključenim v ocenjevalni proces. h2 vrednosti za dve lastnosti so ocenili z USTV. Vrednosti med 0,14 in 0,33 so dobili za lastnost, povezano z intenzivnostjo rasti, z nizkim deležem napake ocene (med 2 in 8 %). V primeru povprečne debeline hrbtne slanine, ki je izraz klavne vrednosti, so bile h2 vrednosti v razponu od 0,13 do 0,33 z napako ocene od 2 do 13 %. Nizke h2 vrednosti gre lahko pripisati tako imenovanemu pojavu “zmedenosti”, ki se nastane s prepletom operativnih in genetskih učinkov pri genetsko zaprtih pasemskih skupinah. HVT h2 vrednosti so bile določene za štiri lastnosti. Dobljene ocene heritabilitet so bile za število dni dobe pitanja od 0,24 do 0,46; za količino zaužite krme v času poskusa od 0,25 do 0,55; za količino večvrednih kosov mesa od 0,39 do 0,67; in za skupno oceno kvalitete mesa od 0,04 do 0,21. Napaka pri oceni heritabilitete je nihala med 3,0 in 24,8 % za prve tri lastnosti, in med 14,1 ter 61,6 % za četrto lastnost. Za nadaljnje ocene, ki bodo slonele na obsežnejših zbirkah podatkov in jih avtorji še načrtujejo, si želijo, da bi pojasnile razlike v h2 vrednosti, opažene med pasmami in genotipi.

Ključne besede: prašičereja, selekcija, genetski parametri, heritabiliteta, BLUP


VPLIV GENOTIPA NA RAST TELESNIH TKIV PRI PRAŠIČIH

G. KUŠECa) Gordana KRALIK, A. PETRIČEVIĆ, Draženka GUTZMIRTL in Sonja JOVANOVAC
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevali smo vpliv genotipa na diferencialno rast telesnih tkiv in glavnih delov prašičjih polovic. V ta namen je bilo zaklanih 50 prašičev LW X SL (1 skupina) in 50 prašičev (LW X SL) X GL (2 skupina) pri telesnih masah od 85 do 136 kg. Po zakolu so bile polovice razdeljene na glavne dele (šunka, hrbet, plečka, trebuh z rebri in vrat), ti pa nato disecirani na mišično in maščobno tkivo ter kosti. Izračunali smo alometrične rastne koeficiente za telesna tkiva in za pet glavnih telesnih delov glede na maso hladnih polovic, oziroma za posamezna tkiva znotraj posameznega dela v primerjavi z maso posameznega dela. Med proučevanima skupinama sta bila statistično značilna (p< 0,05) alometrična koeficienta za kosti in trebuh z rebri. Statistično značilno različna sta bili tudi alometrična koeficienta za rast maščob znotraj šunke (p< 0,05) in znotraj hrbta (p< 0,01).

Ključne besede: prašiči, tkiva, rast, alometrija


VPLIV GENOTIPA NA KLAVNO VREDNOST PRAŠIČEV PO DOLOČILIH S - EUROP STANDARDA

Đ. SENČIĆa), Gordana KRALIK, B. ANTUNOVIĆ, Z. ANTUNOVIĆ, A. PETRIČEVIĆ in Anica PERKOVIĆ
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

POVZETEK
Proučevali smo prašičje klavne polovice dveh genetskih osnov (švedska landrace in linija 3) in na osnovi S-EUROP razvrstili v tržne razrede. Desne polovice (30 kosov) omenjenih genotipov smo razkosali po metodi Wenigerja in sodelavcev (1963). Polovice smo ločili v S-EUROP razrede na osnovi deleža mišičnine. Svinjske polovice, razvrščene v različne kakovostne razrede znotraj posameznega genotipa (švedska landrace in linijan 3) se razlikujejo po klavne kakovosti. Polovice, razvrščene v razrede z večjo mesnatostjo, imajo tanjšo hrbtno slanino, na preseku večjo površino MLD, večji indeks šunke, boljšo konformacijo (večji delež večvrednih telesnih delov), boljšo porazdelitev mišičja in za malenkost slabšo kakovost mesa. Svinjske polovice različnih genotipov imajo različno tržno in uporabno vrednost zaradi razlik v klavni kakovosti in porazdelitve polovic znotraj posameznega razreda.

Ključne besede: prašiči, klavna kakovost, genotip, standardi, S-EUROP


VARIABILNOST PRAŠIČEV MED SVINJAMI ZNOTRAJ MERJASCA

Marija ĐIKIĆa), I. JURIĆ in D. MUNJAS
a) Univ. of Zagreb, Agricultural Fac., Dept. of Animal Science, Svetošimunska c. 25, CRO-10000 Zagreb, Croatia

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V raziskavo so bili vključeni hypor prašiči, križanci ABCD (n=23) med merjascem AB in petimi svinjami CD. Skupine potomcev po svinji so bile označene kot A, B, C, D in E. Analizirali so proizvodne lastnosti in ocenili mesnatost z dvotočkovno metodo na liniji klanja (Regulation NN 79/95). Prašiči so dosegli naslednje rezultate: telesna masa ob zakolu 100,6 kg, starost ob zakolu 195,6 dni, masa toplih polovic 79,6 kg, dnevni prirast telesne mase od rojstva do zakola 513,3 g/dan, neto prirast 407 g/dan, prirast mesa 224,9 g/dan, debelina hrbtne slanine15,9 mm, debelina dolge hrbtne mišice 69,1 mm in delež mesa v klavnih polovicah 56,4 %.Statistično značilna razlika (p< 0,01) med posameznimi svinjami je bila v deležu mesa med potomci svinj D (65,4 %) in E (60,7 %) na eni strani in potomci svinj A (53,8) in B (50,8) na drugi, medtem ko je bila razlika med potomci svinje C (56,7 %) in potomci ostalih svinj statistično značilna le na 5 % stopnji (p< 0,05). Ocena variabilnosti prašičev na liniji klanja naznačuje, da je na razrede mesnatosti možno vplivati preko izločitve svinj na osnovi njihovega lastnega testa.

Ključne besede: prašiči, dnevni prirasti, mesnatost, debelina hrbtne slanine


RAZVOJ KUNCEV PASME PANNON WHITE IN SPREMEMBE REZULTATOV PROIZVODNJE MED 1988 IN 1997

Z. SZENDRŐa), Edit NÉMETH-BÍRÓ in I. RADNAI
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pregled rezultatov proizvodnje kuncev kaže, da je selekcija na prirast telesne mase učinkovita metoda, saj se je povprečni dnevni prirast povečal za 1,3 - 1,4 g na leto. Vzporedno s tem povečanjem je porasla tudi telesna masa pri 10 tednov starih in pri odraslih kuncih, povečala se je velikost gnezda in njegova masa pri starosti 21 dni. V letih 1992-1996 so bili doseženi sledeči rezultati: telesna masa pri 10. tednih 2,13 oziroma 2,31 kg; velikost gnezda 8,04 oz. 8,55; masa gnezda pri 21. dneh 2,38 oz. 2,56 kg; in individualna masa pri treh tednih starosti 335 oz. 370 kg. Selekcija na osnovi CT podatkov je tudi učinkovita. Avtorji priporočajo restriktivno krmljenje (130 - 150 g krmne mešanice na žival dnevno) plemenskih mladic do prve osemenitve in nebrejih samic po odstavitvi mladičev.

Ključne besede: kunci, pasme, Pannon White, selekcija, proizvodni kazalci, genetski napredek


VSEBNOST TELESNIH MAŠČOB PRI PEKINŠKIH, MUŠKATNIH IN RACAH KRIŽANKAH

S. SZASZa) in F. BOGENFÜRST
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevali smo vsebnost telesnih maščob pri pekinških, muškatnih in racah križankah. Delež telesnih maščob je znašal pri starosti 7 tednov pri pekinških, muškatnih in racakih križancih 13,8, 14,3 in 12,7 %. Do 12 tedna starosti se je pri pekinških racakih vsebnost telesnih maščob povečala na 19,6 %, medtem ko je pri ostalih dveh tipih ostala nespremenjena (12,5 in 11,9 %). Pekinške račke so pri starosti 7 tednov imele večji delež telesnih maščob kot pa racaki. Račke križanke so imele približno enak delež telesnih maščob kot racaki, medtem ko so muškatne račke bile nekje med pekinškimi in račkami križankami. Delež telesnih maščob pekinških račk pri starosti 12 tednov je bil približno enak kot pri starosti 7 tednov in nižji kot pri pekinških racakih. Pri muškatnih račkah in račkah križankah se je delež telesnih maščob v tem času zmanjšal.

Ključne besede: race, sestava telesa, telesne maščobe


SISTEM OCENJEVANJA KLAVNIH POLOVIC V EVROPSKI UNIJI

E. KALLWEITa) in Martina HENNING
a) Institute of Animal Husbandry and Animal Behaviour (FAL), Mariensee, D-31535 Neustadt, Germany

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Da bi dosegli tržno transparentnost, so v evropski uniji uvedli ocenjevanje klavnih polovic za posamezne vrste domačih živali. Poleg mase klavnih polovic pri prašičih in deloma pri govedu spremljajo tudi druge objektivne meritve, ki so osnova za oceno deleža mesa. Merilna oprema za ocenjevanje prašičjih klavnih polovic je v različnih državah članicah enaka, vendar pa se glede na regionalne razlike v pasemski sestavi in razlike v zahtevah porabnikov uporabljajo različne formule za oceno deleža mesa. Lastnosti mesa še niso vključene v sistem plačevanja. Subjektivno ocenjevanje konformacije in pokritosti klavnih polovic z lojem se uporablja za večino klavnih polovic goveda in ovc v državah članicah. Razvrščanje trupov pri perutnini upošteva tudi higiensko kakovost trupov.

Ključne besede: klavne polovice, ocenjevanje, klasifikacija, sestava, cena, govedo, prašiči, ovce, perutnina, EU


ANALIZA KAKOVOSTI ZAKLANIH GOVED V SLOVENIJI*

S. ŽGURa) in Marjana DROBNIČ
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V sedmih klavnicah smo v obdobju od julija 1994 do junija 1998 zbrali podatke o zakolu in skupno obdelali podatke o 147888 klavnih polovicah. V kategoriji mladih bikov, ki predstavlja najpomembnejšo kategorijo, je bilo 6 %, 48 %, 37 %, 8 % in manj kot 1 % klavnih polovic razvrščenih v E U, R, O in P razred konformacije. Več kot 97 % klavnih polovic je bilo v 2 in 3 razredu zamaščenosti. V vseh ostalih kategorijah (teleta, telice, voli, mlade in stare krave ter stari biki) so bile klavne polovice najpogosteje razvrščene v R razred konformacije in 3 razred zamaščenosti. Masa klavnih polovic je bila v vseh kategorijah zelo variabilna. Klavne polovice z boljšo oceno za konformacijo in višjim razredom zamaščenosti so imele tudi večjo maso.

Ključne besede: govedo, klavne polovice, standardi EUROP, razvrščanje, kakovost

____________________
* Raziskavo sta podprli Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Ministrstvo za znanost in tehnologijo Republike Slovenije

ANALIZA MESNATOSTI PRAŠIČEV NA LINIJI KLANJA V SLOVENIJI

Milena KOVAČa) in Špela MALOVRH
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V Sloveniji je bilo v letu 1996 v večjih klavnicah uvedeno ocenjevanje mesnatosti in razvrščanje prašičev na liniji klanja. Ocenjevanje temelji na merjenju debeline maščobnega tkiva in debeline mesa v ledvenem predelu ter masi toplih klavnih trupov. Skupno je bilo ocenjenih 535388 prašičjih trupov. Klavniški zapisi so bili poslani v centralno podatkovno bazo. Podatke smo uporabili pri ovrednotenju mesnatosti pri prašičih, zaklanih med junijem 1996 in junijem 1998. Rezultati kažejo na povečevanje mesnatosti pri dani masi toplih klavnih polovic v opazovanem obdobju. Na uvedbo novega sistema ocenjevanja so se rejci ugodno odzvali in postopoma prilagajali s spremembo v načinu prehrane in sprejemom novih tržnih pravil.

Ključne besede: prašiči, ocenjevanje in razvrščanje klavnih trupov, mesnatost


SPREMEMBE VREDNOSTI ZAKLANIH MADŽARSKIH PRAŠIČEV NA OSNOVI EUROP KLASIFIKACIJSKEGA SISTEMA

L. CSATÓ a) in A. OBORNIK
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevali smo vpliv novega klasifikacijskega sistema (S)EUROP za prašiče, tako da smo obdelali podatke o zaklanih prašičih v treh tednih: en teden takoj po uvedbi sistema (na sredini leta 1997), en teden na sredini uporabe in en teden v marcu/aprilu 1998. Ugotovili smo, da se delež ocenjenih prašičev vse od uvedbe EUROP sistema, stalno povečuje. V začetnem obdobju je bilo razmerje prodajnih cen porazdeljenih na zelo širokem območju, kakovost pa je bila nagrajena z večjim odstopanjem cene. Razmerje cen se je v drugem obdobju precej zožilo, v tretjem obdobju pa malo manj. Delež zaklanih prašičev boljše kakovosti se je kljub temu na Madžarskem stalno povečeval.

Ključne besede: prašiči, klavna kakovost, standardi, S-EUROP, Madžarska


PROUČITEV MOŽNOSTI ZA ZGODNJO DOLOČITEV ZMOGLJIVOSTI RASTI IN KLAVNE KAKOVOSTI PRAŠIČEV Z BIOKEMIČNIMI TESTI

S. ADILOVIĆa), M. HAMAMDŽIĆ, Aida HODŽIĆ, E. ADILOVIĆ in V. ŠAKIĆ
a) Univ. of Sarajevo, Veterinary Fac., Zmaja od Bosne 90, BiH-71000 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na osnovi podatkov iz literature in lastnih raziskav smo poskušali ugotoviti povezanost med intenzivnostjo in zmogljivostjo rasti ter klavno kakovostjo prašičev in nekaterimi biokemičnimi lastnostmi krvi: aktivnost alkalne fosfataze (AP), stopnja beljakovinsko vezanega joda (PBI) in tirozina, raven insulina, reakcija glikogena in insulina na oralno dodajanje glukoze ter histomorfološke značilnosti ščitnice in trebušne slinovke. Test je bil opravljen na prašičih švedske landrace pasme obeh spolov, ki so bili razdeljeni na osnovi koncentracije insulina v jutranjem vzorcu krvi: skupina A (n=9) z nizko koncentracijo in skupina B (n=12) z visoko koncentracijo insulina. Po zakolu je bila določena klavna kakovost prašičev in histomorfološke značilnosti ščitnice in trebušne slinovke. Raziskava je pokazala, da obstojajo nekatere razlike med obema skupinama prašičev iste pasme. Vendar pa dobljeni rezultati ne dovoljujejo trdnih zaključkov o povezanosti biokemičnih lastnosti krvi z zmogljivostjo rasti ter klavno kakovostjo prašičev.

Ključne besede: prašiči, rast, klavna kakovost, kri, biokemične lastnosti


RAZISKAVA RAZVOJA MIŠIC PRI MERINO IN SUFFOLK OVCAH S POMOČJO RAČUNALNIŠKE TOMOGRAFIJE

D. MEZŐSZENTGYÖRGYIa) in A. LENGYEL
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Avtorji so v raziskavo vključili 192 madžarskih merino in 43 suffolk ovnov ter primerjali obe pasmi z uporabo CT-ja. Raziskovali so razvoj mišičja ter nalaganje maščob na osnovi sedmih slik, posnetih na ledvenem predelu oz. stegnu živali. Poleg tega so bili obdelani tudi podatki o razdalji, merjeni med vretenci ledvenega predela. Ugotovitve študije nakazujejo, da ovni madžarske merino pasme ne kažejo pomembne spremembe v preseku dolge hrbtne in velike ledvene mišice nad 35 kg telesne mase. Pri suffolk ovnih pa ta vrednost linearno narašča do 45 kg telesne mase. Potrjena je bila statistično preverjena značilna razlika med obema pasmama. Zaradi ocenjevanja mase večvrednih telesnih delov so določili tudi medvretenčno razdaljo. Dokazano razliko med obema tipoma živali so ugotovili s preverjanjem vretenc kratkega predela. Glede na kategorije telesne mase je maščobno tkivo linearno naraščalo pri merino ovnih, pri suffolk ovnih pa je maščobno tkivo naraščala eksponentno.

Ključne besede: ovce, pasme, merino, suffolk, računalniška tomografija (CT), sestava telesa, mišice, maščoba


POVEZANOST KLAVNE KAKOVOSTI BROJLERJEV IN INTENZIVNOSTI RASTI V ČASU PITANJA

Gordana KRALIKa), G. KUŠEC, R. SCITOVSKI, Z. ŠKRTIĆ in A. PETRIČEVIĆ
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V raziskavo je bilo vključenih 115 ross brojlerjev. Zbrali smo podatke o telesni masi za 91 brojlerjev za sedem tednov dolgo obdobje pitanje, ki je bilo osnova za izračun rastne krivulje z uporabo asimetrične S funkcije. Lastnosti v modelu so: b = 0,05164, c=30,87436. Obdobja rasti so določena s točkama tB = 2,18 tednov (298,36g) in Tc = 8,45 tednov (2736,69 g) s prevojno točko I = 1478,85 g (5,32 tednov). S tem modelom smo pojasnili 99,924 % variabilnosti. To pomeni, da asimetrično S - funkcijo lahko uporabimo kot model za opis rasti brojlerjev. Ostalih 24 brojlerjev je bilo žrtvovanih pri telesni masi od 2200 g do 3400 g in starosti od 7 do 12 tednov. Za analizo relativne rasti z alometrično metodo smo vključili tudi podatke, dobljene z disekcijo kokoši na glavne dele (prsa, bedra peruti in hrbet). Stopnja rasti (b) je bila za večvredne dele: prsa - 1,158, bedra - 0,869, peruti - 0,725, hrbet - 1,063 in abdominalna maščoba - 1,519. Alometrični koeficienti kažejo, da je bila v proučevanem obdobju intenzivna samo sinteza maščob. To potrjuje ugotovitev, da najprimernejšo starost za zakol brojlerjev določimo z asimetrično S-funkcijo.

Ključne besede: brojlerji, rast, klavna kakovost, asimetrična S funkcija, alometrija, kakovost


IN VIVO OCENA SPREMEMB V SESTAVI TELESA BREJIH KUNK Z UPORABO METODE TOBEC

G. MILISITSa), R. ROMVÁRI, Z. SZENDRO, A. LÉVAI in Tünde GYARMATI
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Z metodo TOBEC smo spremljali spremembe v sestavi telesa kunk v času prve brejosti. Vsebnosti vode, maščob in beljakovin v živih živalih smo ocenili z regresijskimi enačbami, v katere sta bili kot neodvisni spremenljivki vključeni E-vrednost (izmerjena z metodo TOBEC) in telesna masa. Za vodo in maščobe smo dobili srednje vrednosti (r = 0,63 in r = 0,56), za beljakovine pa nizko vrednost (r = 0,16). Vsebnost maščob je naraščala do 21. dneva brejosti, potem pa je padala. Pri kontrolnih kunkah je vsebnost maščob naraščala ves čas poskusa. Na koncu poskusa je bila razlika v vsebnosti maščob med brejimi in kontrolnimi kunkami statistično značilna (p < 0,001).

Ključne besede: kunci, sestava telesa, TOBEC


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta