Home 

Zb. Biotehniške fak. Univerze v Ljubljani Kmetijstvo.
Suplement
30


KAKOVOST NAŠIH MESNIH IZDELKOV IN PRIMERJAVA Z EU

B. ŽLENDERa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za živilstvo, Jamnikarjeva 101, 1000 Ljubljana, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Danes uspešnost trženja zagotavlja samo primerno visoka in stalna kakovost naših izdelkov ter njihov ustrezen izbor, ki zadovoljuje vse večje zahteve porabnikov. Kakovost mesnin na našem trgu sistematično nadzorujejo inšpekcijske službe, vendar najbolj širok pregled nad njihovo senzorično kakovostjo dobimo ob vsakoletnem ocenjevanju mesa in mesnin v domači konkurenci, ter suhih mesnin v mednarodni konkurenci, na Kmetijsko živilskem sejmu v Gornji Radgoni. V prispevku opisujemo stanje kakovosti izdelkov v domači konkurenci, kjer ocenjujejo štiri kategorije izdelkov: standardne izdelke, nove izdelke, varne mesnine in sveže meso. Opisane so tudi lastnosti in najpogostejše napake suhih mesnin, to je suhega mesa in klobas, kjer pa je glede kakovosti možna primerjava z nekaterimi evropskimi državami. Posebej navajamo značilnosti tehnologije in kakovost pršutov in suhih klobas ter vzroke za specifične kakovostne lastnosti teh izdelkov po različnih deželah in pokrajinah.

Ključne besede: mesni izdelki, kakovost, Slovenija, EU


KAKOVOST PERUTNINSKIH PROIZVODOV V LUČI EVROPSKE ZAKONODAJE

Antonija HOLCMANa), D. TERČIČ in R. VADNJAL
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
EU je uredila sanitarno in higiensko zakonodajo ter skupne tržne standarde za jajca leta 1968 in za perutninsko meso leta 1976. V teh standardih so zajeti bistveni kriteriji kakovosti, predpisi glede označevanja in metode za ugotavljanje stanja in kontrole. Standardi se stalno dopolnjujejo in prilagajajo, ne samo glede na spreminjanje proizvodne strukture, trženja živil in tehnološki napredek ampak tudi glede na spremembe dojemanja kakovosti živil pri porabnikih. V Sloveniji “Pravilnik o kakovosti jajc in jajčnih izdelkov” iz leta 1989 predpisuje pogoje, ki jih morajo glede kakovosti izpolnjevati jajca in jajčni izdelki. Minimalni pogoji, ki jih mora izpolnjevati meso zaklane perutnine in užitna drobovina, pa so predpisani v “Pravilniku o kakovosti mesa” iz leta 1981 in “Pravilniku o spremembah in dopolnitvah pravilnika o kakovosti mesa perutnine” iz leta 1988. Primerjava vsebin navedenih pravilnikov in zakonodaje v EU kaže na potrebnost sprememb in dopolnitev pravilnikov ter ustrezno uskladitev z evropsko zakonodajo.

Ključne besede: perutnina, jajca, meso, kakovost, zakonodaja, EU, Slovenija


PRILAGAJANJE KAKOVOSTI PERUTNINSKEGA MESA ZAHTEVAM EU

C. VARGAa) in Vera ŠMIGOC
a) Perutnina Ptuj d.d., Potrčeva cesta 10, 2250 Ptuj, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na osnovi primerjave predpisov, ki regulirajo kakovost perutninskega mesa v Sloveniji in EU smo ugotovili, da obstajajo razlike v predpisih, ki uravnavajo kakovost perutninskega mesa, razreza in drobovine v Sloveniji in EU. Predpisi v EU omogočajo širšo ponudbo perutninskega mesa. Parametri kakovosti perutninskih trupov (A, ekstra A, B in C razreda) so pri nas bolj točno definirani, kar zagotavlja tržišču boljšo kakovost mesa. Sistem tehtanja in toleranca odstopanj v neto masi zamrznjenega mesa in osnovnih delov omogoča klavnicam cenejše in enostavnejše delo. Slovenski proizvajalci perutninskega mesa se bodo hitro prilagodili zahtevam kakovosti EU.

Ključne besede: perutnina, meso, kakovost, zakonodaja, EU, Slovenija


KRITERIJI HIGIENSKE NEOPOREČNOSTI ŽIVIL ŽIVALSKEGA IZVORA

J. MARINŠEKa)
a) Univ. v Ljubljani, Veterinarska fak.., Gerbičeva ul. 60, 1000 Ljubljana, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V prispevku so opisani kriteriji higienske neoporečnosti živil živalskega izvora. Naše predpisane tolerance za vsebnost posameznih onesnaževalcev okolja in za veterinarsko medicinske preparate v živilih živalskega izvora smo preverjali s tolerancami, predpisanimi v nekaterih državah EU. Vsebnost t.i. bioreziduov v živilih živalskega izvora je v Sloveniji sistematično nadzorovana, kar prikazujemo na koncu skupaj z oceno stanja.

Ključne besede: živila, živila živalskega izvora, higiena, kriteriji, Slovenija, EU


OCENA DIETETIČNE VREDNOSTI KONJSKEGA MESA

S. MAKRAYa), C. HANCZ, T. G. MARTIN in J. STEFLER
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Poročilo je rezultat dolgotrajnega poskusa, ki poteka že od leta 1988 na populaciji vlečnih konj v Kapošvaru. Sedemnajst odstavljenih žrebet, štirih genotipov je bilo zaklanih v starosti 205,2 ± 14,4 dni. Končna telesna masa je bila 300,0 ± 45,1 kg, masa klavnih polovic 157,8 ± 27,6 kg, klavnost pa 52,9 ± 4,3 %. Rezultati so bili modificirani zaradi manjšega okvirja konj pasme haflinger, ostala žrebeta pa so bila križanci velikega okvirja madžarskih ali francoskih vlečnih kobil, ki so jih parili s percheron ali norik žrebci. Glavne sestavine voda (75,8 ± 1,0 %), beljakovine (20,7 ± 0,9 %), maščobe (2,3 ± 0,8 %) in pepel (0,9 ± 0,3 %) se niso značilno razlikovale med pasmami. Poleg nizke skupne vsebnosti maščob je ugodna lastnost konjskega mesa tudi nizek delež nasičenih maščobnih kislin.

Ključne besede: vlečni konji, pasme, meso, kakovost


PREHRANSKI POMEN JETER ZA OSKRBO Z VITAMINOM A

Vesna JEŠEa) in Renata CIGLARIČ
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Namen raziskave je bil dobiti orientacijsko oceno o koncentracijah vitamina A v jetrih različnih vrst domačih živali v Sloveniji. Analizirali smo jetra telet (n=5), govedi (n=5), piščancev (n=7) in prašičev (n=6).Po umiljenju in ekstrakciji je sledila določitev vitamina A s HPLC metodo. Sistem HPLC omogoča ločitev all-trans-retinola od ostalih izomer vitamina A. Detekcija je potekala z UV-detektorjem pri valovni dolžini 328 nm. V telečjih jetrih je bila povprečna koncentracija all-trans-retinola 5,6 mg/100g jeter, v govejih 25,9 mg/100 g, v piščančjih 14,0 mg/100 g in v svinjskih 15,0 mg/100 g. Srednje vrednosti vitamina A, preračunano na 100 g praženih jeter, so bile 4-krat do 25-krat večje od priporočil za dnevno oskrbo (RDA), odvisno od vrste jeter, starosti ter spola oseb. S prehranskega stališča so jetra zelo bogat vir vitamina A. Večja količina zaužitega vitamina A je lahko teratogena za zarodek, zato naj bi se nosečnice jetrom z veliko vitamina A izogibale. Že nekaj povišanih vnosov vitamina A lahko pri nosečnicah povzroči razvojne anomalije zarodka, posebej v prvem trimesečju. Pri ostalih porabnikih tega živila obstaja nevarnost le, če so količine zaužitih jeter zelo velike in je njihovo uživanje zelo pogosto.

Ključne besede: domače živali, prehrana živali, jetra, vitamin A, all-trans-retinol


POMEN PROIZVODNJE IN PREDELAVE OVČJEGA MESA ZA MESNO INDUSTRIJO BOSNE IN HERCEGOVINE

F. ČAKLOVICAa), S. ADILOVIĆ, M. SMAJLOVIĆ, E. ADILOVIĆ in V. ŠAKIĆ
a) Univ. of Sarajevo, Veterinary Fac., Zmaja od Bosne 90, BiH-71000 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Predstavljeno je število in pomen reje ovc pred agresijo v Bosni in Hercegovini ter proizvodnja, kemična sestava, organoleptične lastnosti ter ocena kakovosti in predelave ovčjega mesa. Reja ovac ima komparativne prednosti, še posebej v hribovitih predelih, z obvezno uporabo sodobnega rejskega in selekcijskega dela in izgradnjo oziroma prenovo obstoječih klavnic, hladilnic in produkcijskih zmogljivosti za proizvodnjo in predelavo ovčjega mesa. Industrijska predelava bi se morala usmeriti v proizvodnjo klasičnih in novih izdelkov iz prekajenega ovčjega mesa, klobas in konzerv. Glede na to bi morali uporabiti preizkušene proizvodne postopke, z obvezno uporabo klasičnih metod in naravnih dejavnikov, da bi zagotovili tradicionalno visoko kakovost izdelkov.

Ključne besede: ovčje meso, mesni izdelki, Bosna in Hercegovina


KONCEPT KONTROLE KAKOVOSTI V MADŽARSKEM RIBIŠTVU

C. HANCZa), S. KÖRMENDI, J. PEKLI in M. PERÉNYI
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proces priključitve Madžarske v ES, zastavlja številne naloge v vseh vejah kmetijstva, vključno z ribištvom. Ena pomembnih nalog je razvoj tehnik za kontrolo kakovosti. Vsa podjetja, ki bodo želela izvažati svoje proizvode v ES, bodo morala čimprej v proces managementa celostne kakovosti (Total Quality Management,TQM). To pomeni analizo celotnega proizvodnega sistema od surovin, živali in krme v skladu s sprejetimi standardi kakovosti. Metode preverjanja nevarnosti in kritičnih točk (HACCP) se uporabljajo za preverjanje najvažnejših abiotičnih in biotičnih označevalcev kakovosti. Obravnavani so posebni vidiki za akvakulturo in ribištvo glede na kontrolo kakovosti managementa okolja. Razvit je model za vališče rib.

Ključne besede: ribištvo, kakovost, kontrola, TQM, HACCP, Madžarska


PRILAGAJANJE KONTROLE KAKOVOSTI MLEKA IN MLEČNIH IZDELKOV SMERNICAM EVROPSKE ZVEZE

Slavica GOLC–TEGERa)
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V članku so opisani parametri kakovosti mleka in mlečnih izdelkov. Kakovost slovenskega mleka navajamo s stališča doseganja evropskih meril za kakovost, navedenih v smernicah 92/46/EEC. Sodobna mlekarska analitika za določanje parametrov kakovosti surovega mleka in sistem zagotavljanja kakovosti dela v analitskih laboratorijih sta zelo pomembna.

Ključne besede: mleko, mlečni izdelki, kakovost, kontrola, EU, Slovenija


SESTAVA MLEKA PRI KRAVAH V KONTROLI IN KAKOVOST ODKUPLJENEGA MLEKA V ZADNJIH DESETIH LETIH V SLOVENIJI

Marija KLOPČIČa), J. POGAČAR in Ivana VALJAVEC
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Za obdobje zadnjih 10 let smo proučili rezultate kontrole produktivnosti v slovenskih kontroliranih čredah. Povečuje se mlečnost krav v standardni laktaciji pri vseh pasmah. Pri vsebnosti maščobe ni izrazitih razlik med pasmami, se pa iz leta v leto povečuje. Bolj spremenljiva je vsebnost beljakovin. Najvišjo vsebnost beljakovin dosegajo krave lisaste pasme, najnižjo pa krave črno-bele pasme. Precejšnje razlike se kažejo tudi v povprečni mlečnosti med farmskimi in kmečkimi čredami ter na kmetijah med posameznimi območji. Podobni trendi so tudi pri odkupljenem mleku. Količina odkupljenega mleka se iz leta v leto povečuje, kljub temu da se izrazito zmanjšuje število kmetij, od katerih se mleko odkupuje. Vsebnost maščobe in beljakovin odkupljenega mleka se zvišuje in med letom precej niha. Pomembno pa se je v obdobju zadnjih 10 let izboljšala mikrobiološka kakovost mleka, saj je bilo v letu 1997 že 82,8 % odkupljenega mleka v ekstra in prvem kakovostnem razredu (do 100.000 SŠMO/ml). Število somatskih celic v odkupljenem mleku se znižuje, saj je bilo v zadnjem letu preko 80 % mleka, v katerem je bilo število somatskih celic pod 400.000/ml mleka. Kvaliteta odkupljenega mleka v Sloveniji se je bistveno izboljšala in je primerljiva s kvaliteto mleka v drugih zahodno evropskih državah.

Ključne besede: govedo, mleko, količina, kakovost, Slovenija


KAKOVOST MLEKA NA FARMAH MERCATORJEVEGA KMETIJSKEGA GOSPODARSTVA V KOČEVJU GLEDE NA ZAHTEVE EVROPSKE UNIJE

Marija RAJČEVIČa), J. ŽLINDRA, A. VIDIC in K. POTOČNIK
a) Bratov Učakar 6, 1117 Ljubljana, Slovenija

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Analizirali smo kemično sestavo in higiensko kakovost mleka, pridobljenega v letih 1996 in 1997 na farmah Mercatorjevega kmetijskega gospodarstva v Kočevju. Rezultate za količino suhe snovi brez maščobe, beljakovin, skupno število mikroorganizmov (SŠMO) in število somatskih celic (ŠSC) smo analizirali glede na predpise v Sloveniji in jih primerjali z zahtevami v EU (92/46 EEC). Po povprečni količini suhe snovi brez maščobe, beljakovin, SŠMO in ŠSC je oddano mleko v obeh letih ustrezalo zahtevam EU, vendar pa je bilo v letu 1996 25,42 % mleka z manj kot 85 g suhe snovi brez maščobe na kilogram in v letu 1997 15,90 %. Mleka z manj kot 28 g beljakovin na kilogram ni bilo. 1,7 % mleka letno ni ustrezalo zahtevam EU, ker je vsebovalo več kot 10 x 104/ml SŠMO, vendar se po naših predpisih (Ur. l. RS, 34/98) še lahko odkupuje. Po ŠSC ni ustrezalo zahtevam EU 7,3 % oddanega mleka v letu 1996, v letu 1997 pa 21,14 %; v tem mleku je bilo ŠSC večje od 40 x 104/ml.

Ključne besede: mleko, kemična sestava, higiena, zakonodaja, Slovenija, EU


PRIREJA IN SESTAVA MLEKA DROBNICE V SLOVENIJI

D. KOMPANa), Suzana BREŽNIK, D. BIRTIČ in Marjana DROBNIČ
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Pregledni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Prireja mleka drobnice pri nas in v svetu narašča. Pomembna je sestava in kakovost mleka, ki je večinoma namenjeno predelavi v vrhunske proizvode, ki jih je mogoče narediti le iz kakovostne surovine. Opisani so dejavniki, ki najpogosteje vplivajo na sestavo in kakovost ovčjega in kozjega mleka. Predstavljena je vsebnost maščobe, beljakovin, laktoze pri slovenskih pasmah ovc in koz ter porazdelitev somatskih celic v vzorcih ovčjega mleka.

Ključne besede: drobnica, prireja mleka, mleko, sestava, somatske celice, Slovenija


KONKURENČNOST MADŽARSKEGA MLEKARSTVA V LUČI ŠIRITVE EVROPSKE UNIJE

I. HEINRICH a), C. BORBÉLY, G. SZÉLES in A. OLSOVSZKY
a) Institute of Farm Economics, German Federal Research Centre (FAL), Bundesallee 50, D-38116 Braunschweig, Germany

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Večina stroškov pri madžarskih proizvajalcih mleka se giblje med sroški na Novi Zelandiji in v zahodni Evropi. Primeri proučevanih kmetij kažejo da na Madžarskem obstajajo pogoji za dobičkonosno prirejo mleka. Prednosti Madžarske so v nižjih stroških delovne sile, relativno nizkih stroških krme in v čredi visoko produktivnih živali. Primerna pazljivost in strokovno znanje skupaj z naštetimi prednostmi bodo madžarskim pridelovalcem mleka omogočili obdržati se na globalnem trgu.

Ključne besede: mlekarstvo, Madžarska, EU


OCENA VSEBNOSTI IMUNOGLOBULINOV-G V MLEKU IN KOLOSTRUMU PREŽVEKOVALCEV Z DOLOČITVIJO VSEBNOSTI BELJAKOVIN V SIROTKI

Zsuzsanna KISS-CSAPÓa), I. HOLLÓ, Éva VISI-VARGA, Éva BALLA-TERLAKY in A. KOVÁCS
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Raziskave povezav med vsebnostjo beljakovin sirotke in imunoglobulinov-G v kolostrumu in mleku 141 krav različnih genotipov (čistopasemske in križanke), 55 koz različnih pasem in 171 ovc različnih pasem so pokazale visoko korelacijo med tema dvema parametroma pri vseh treh vrstah. Vrednosti r so bile 0,9869 za govedo, 0,9723 za koze in 0,9574 za ovce. Vrednost r za vse tri vrste skupaj je bila 0,9667. Visoke korelacije, določene z linearno regresijo, opravičujejo uporabo enačb, s katerimi na osnovi vsebnosti imunoglobulinov-G ocenimo vsebnost serumskih beljakovin.

Ključne besede: prežvekovalci, mleko, kolostrum, beljakovine, imunoglobulini


NOVA METODA ZA KVANTITATIVNO DOLOČANJE BELJAKOVIN BAKTERIJSKEGA IZVORA NA OSNOVI VSEBNOSTI D-AMINOKISLIN

J. CSAPÓa), J. SCHMIDT, Zsuzsanna KISS-CSAPÓ, I. HOLLÓ, Éva VISI-VARGA in Éva BALLA-TERLAKY
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V zadnjih letih so razvili več metod za določanje deleža dušikovih spojin bakterijskega izvora, ki prehajajo iz vampa v siriščnik ali tanko črevo. Pri proučevanju vsebnosti D-aminokislin v živilih, posebno v mleku in mlečnih izdelkih smo ugotovili da lahko D-alanin (D-Ala), D-glutaminsko kislino (D-Glu) in D-asparaginsko kislino (D-Asp) določimo v podobnih količinah, posebno v proizvodih, povezanih z bakterijsko aktivnostjo. Z diaminopimelično kislino (DAPA), D-Glu in D-Asp bakterijskega izvora iz vampa in vsebine dvanajsternika goveda bi lahko ugotovili kakšna je povezava med omenjenimi kislinami in če lahko D-Asp in D-Glu uporabimo za oceno vsebnosti beljakovin bakterijskega izvora. DAPA, D-Asp in D-Glu iz vsebine dvanajsternika in vampa petih pitovnih bikov so bile določene z uporabo aminokislinskega analizatorja in tekočinske kromatografije (HPLC). Za vsebino dvanajsternika (v oklepaju za vampne bakterije) so bile r-vrednosti, določene z linearno regresijo, med DAPA in D-Asp 0,778 (0,758) in med DAPA in D-Glu 0,703 (0,808). Vrednosti r med vsebnostjo surovih beljakovin vampnih bakterij in markerji so bile sledeče: DAPA, 0,737; D-Asp 0,7254; D-Glu 0,614. V modelnem poskusu so bile za določitev vrednosti beljakovin bakterijskega izvora izračunane teoretične vrednosti na osnovi D-Asp in D-Glu. Teoretične vrednosti, izračunane na osnovi DAPA, so bile približno 10 % večje. Zato priporočamo, da se razen DAPA vključita med beljakovinske markerje tudi drugi dve aminokislini.

Key words: bakterije, beljakovine, aminokisline, kvantitativno določanje


OCENA PREŽITVENE SPOSOBNOSTI PRI KRAVAH ČRNOBELE PASME V SLOVENIJI

J. POGAČARa), K. POTOČNIK, I. KUMP in Anka DOLINAR
a) Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, 1230 Domžale, Slovenija

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pri 4742 kravah črno-bele pasme, ki so potomke 35 očetov in imajo najmanj 30 hčera, smo ocenili povprečni preživitveni odstotek živali pri 48 mesecu starosti, in sicer je 75 %, pri 60 mesecih preživitve je 61 % in pri 72 mesecih je 47 %. Za oceno funkcionalne preživitvene sposobnosti je treba vrednosti korigirati na mlečnost. Dednostni deleži za preživitvene sposobnosti so sledeči: 0,05 za preživitev ob 48 mesecu, 0,08 za preživitev ob 60 mesecu in 0,09 za preživitev ob 72 mesecu. Genetska variabilnost za preživitveno sposobnost zadostuje, da je selekcija na lastnosti preživetja možna in z gospodarskega vidika tudi potrebna.

Ključne besede: govedo, pasme, črno-bela, dolgoživost, preživitvena sposobnost, selekcija, heritabiliteta, Slovenija


MOLZNOST MADŽARSKIH LISASTIH KRAV

B. HUTHa), I. HOLLO, I. FÜLLER in Zsuzsanna KISS-CSAPO
a) Pannon Agricultural Univ., Fac. of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučili smo lastnosti molznosti 75 krav madžarske lisaste pasme različnega porekla po očetu (pasme madžarska lisasta, nemška lisasta in montbeliard). Za pretok mleka in simetrijo vimena smo ugotovili velik razpon vrednosti. Samo pri indeksu vimena je bila razlika med skupinami različnega porekla po očetih statistično značilna. Povezave med obliko vimena in molznostjo niso bile jasne. Lastnosti molznosti so pomembne pri selekciji in pri zdravju vimena, zato predlagamo ponovno vključitev tovrstnih raziskav v selekcijski sistem na Madžarskem.

Ključne besede: govedo, krave, molznost, pretok mleka


ODVISNOST TRAJANJA MOLŽE OD UPORABE RAZLIČNIH TEHNOLOŠKIH POSTOPKOV

D. KRALIKa), Ž. BUKVIĆ, R. EMERT in R. ZIMMER
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia.

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevali smo delo dveh skupin molznikov. Prva skupina je delala s sistemom z mlekovodom (1. sistem) in druga skupina z vrči (2. sistem). Analizirali smo razlike v trajanju molže kot tudi razlike med molzniki znotraj vsakega sistema. Znotraj 1. sistema smo ugotovili majhne razlike med molzniki (2,21*), medtem ko so bile razlike v 2. sistemu (4,76**) bolj značilne. To dokazuje, da molzniki niso pravilno ocenili postopka in trajanje molže. Takšna napaka se odraža v manjši količini izmolženega mleka in večji možnosti nastanka bolezni vimena. Rezultati kažejo na upravičenost mlekovoda, ki istočasno olajša težko delo molznikov.

Ključne besede: molža, mlekovod, vrči


VPLIV GOSTOTE PRIDELKA IN GNOJENJA KORUZE NA VIŠJI PRIDELEK KORUZE IN VIŠJO UČINKOVITOST MLEČNE PROIZVODNJE

M. JURIŠIĆa), M. STJEPANOVIĆ, Ž. BUKVIĆ, M. DOMAČINOVIĆ in Ivana JURIŠIĆ
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia

 

Izvirni znanstveni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Raziskava je potekala na poskusnem zemljišču Fakultete za kmetijstvo Osijek in proizvodni enoti v Vinkovcih od leta 1993 do 1994. V raziskavi je bil uporabljen hibrid Bc 592. Znotraj vrstic na parcelah je bil razmak za S1-48000 rastlin na ha = 29,7 cm, S2-60000 rastlin na ha = 23,8 cm in S3-80000 rastlin na ha=17,9 cm, razdalja med vrsticami pa je bila 70 cm. Uporabili so tri dušikova gnojila N1=90, N2=180 in N3=270 kg/ha s 100 kg/ha P2O5 in 150 kg/ha K2O. S foliarnim gnojilom z mešanico INA-Fertina K1 v 3 % koncentraciji, so gnojili dvakrat na leto v intenzivni rastni fazi koruze na enem delu poskusa. Raziskava je na osnovi kemične analize koruznega zrnja (koncentracija glavnih hranil in voda), narejene v letih 1993 in 1994, pokazala, da povečano gnojenje z dušikom v drugi in tretji skupini pozitivno vpliva na povečano vsebnost beljakovin. Največjo vsebnost energije je bila dosežena v tretji skupini s pretvorbo različnih koruznih donosov v energijske enote izražene kot FU. Tretja skupina je imela za 723 FU višji pridelek kot prva skupina in za 422 FU višjega kot druga. Različna energijska vrednost koruznega pridelka je bila spremenjena v količino končnega proizvoda – mleko, in tržno realizacijo. Dosežene so bile sledeče vrednosti: več mleka (s 654 kg na 1572 kg) je bilo proizvedenega v tretji in drugi skupini kot pa v prvi, kar denarno pomeni 1635 kn, oziroma 3929 kn več kot v prvi skupini. Podobni rezultati kot s koruzo v letu 1993 so bile doseženi s pretvorbo koruze nekaterih skupin (1994) v energijske vrednosti.

Ključne besede: prehrana živali, koruza, gnojenje, gostota setve, hranilna vrednost, mlekarstvo


KEMIČNE IN ORGANOLEPTIČNE LASTNOSTI MEDU MEDONOSNIH ZELIŠČ NA PODROČJU SLAVONIJE IN BARANJE

Z. TUCAKa), Z. PUŠKADIJA, D. BEŠLO, Ž. BUKVIĆ in Zlata MILAKOVIĆ
a) J. J. Strossmayer Univ. of Osijek, Agricultural Fac., Trg sv. Trojstva 3, CRO-31000 Osijek, Croatia

Strokovni članek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Slavonija in Baranija sta bogati z medonosnimi rastlinami, kar omogoča čebelarstvo. Med vse bolj pridobiva na pomenu kot prehrambeni in medicinski proizvod, zato smo se odločili za kemično in organoleptično analizo medu. Kakovost medu glede na barvo, aromo, okus in vsebnost beljakovin, sladkorjev in drugih sestavin ustreza kakovostnim normam, ki jih predpisuje Republika Hrvaška in Evropska unija.

Ključne besede: med, organoleptične lastnosti, kemične lastnosti, medonosne rastline


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta