Home 


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 83–88.

OSKRBA Z MESOM IN MLEKOM NA HRVAŠKEM

Ante KOLEGA a), Ivan JURIĆ in Marija ĐIKIĆ
a)
Univ. of Zagreb, Fac. of Agriculture, Animal Science Department, Svetošimunska 25, HR-10 000 Zagreb, Croatia, prof., dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Analiza oskrbe z živili živalskega izvora na Hrvaškem kaže, da domača proizvodnja ne pokrije potreb po mleku, govedini, svinjini, ovčetini in kozjem mesu. Trgovinska bilanca je pozitivna pri perutnini in jajcih. Pričakujemo, da bo živinorejska proizvodnja na Hrvaškem narasla zaradi porasta domače porabe in zaradi naraščanja domače konkurenčnosti glede na proizvodnjo žita. Povečano število turistov že pozitivno vpliva na živinorejsko proizvodnjo.

Ključne besede: živila živalskega izvora / oskrba / Hrvaška


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 89–94.

MOŽNOSTI SLOVENSKE PRAŠIČEREJE

Miran KASTELIC a)
a)
Emona Farma Ihan, Breznikova 89, SI-1230 Domžale, Slovenija, dr., mag.

Predhodna objava
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Slovenija ima relativno majhne možnosti za razvoj prašičereje, toda kljub temu bi lahko priredili šest milijonov 30 kg pujskov predvsem za izvoz. S tem bi prihranili mlečno kvoto za proizvajalce na absolutnem travinju in močno povečali intenzivnost slovenskega kmetijstva. Razvoj prašičereje mora biti povezan z varovanjem okolja. Potrebno je ustanoviti novo organizacijo prašičerejcev, manjkajoče znanje pa pridobiti iz držav z najbolj razvito prašičerejo.

Ključne besede: prašičereja / razvoj / Slovenija / Evropska zveza


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 95–103.

MOŽNOSTI IN RAZVOJ PRIREJE PIŠČANČJEGA MESA V PERUTNINI PTUJ OZ. SLOVENIJI

a), Marko VOLK, Vladimir STRELEC in Ciril VARGA
a)
Perutnina Ptuj d.d., Potrčeva 10, SI-2250 Ptuj, Slovenija, dr., mag.

Strokovni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V primerjavi z drugimi vrstami mesa je prireja perutninskega mesa v svetu in pri nas rasla hitreje zaradi napredka na področju genetike, prehrane in tehnologije. To vse je omogočilo, da je perutninarstvo danes uspešna in finančno zelo uspešna kmetijska dejavnost, ki se pri nas uvršča na vidno mesto. Glede na skupno prehrambeno industrijo v Sloveniji dosega meso piščancev 7,8 % domače prodaje, z 9,2 % pa pokriva prodajo na tujih trgih. V Sloveniji v zadnjih letih dosegamo okrog 42 tisoč ton letne prireje piščančjega mesa, od tega 59,6 % v Perutnini Ptuj. Trendi povečane porabe piščančjega mesa, še zlasti v obliki izdelkov in pripravljenih jedi, so v zadnjih letih zelo izraziti in kaže, da bo poraba še naraščala.

Ključne besede: perutninarstvo / pitovni piščanci / poraba / tehnologija reje / meso / živilskopredelovalna industrija


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 105–110.

PRIREJA PURJEGA MESA V SLOVENIJI

a) in Antonija HOLCMAN
a)
Jata, d.d., Hladilniška 34, SI-1000 Ljubljana, Slovenija.

Pregledni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na kmečkih gospodarstvih so poleg druge perutnine od nekdaj redili tudi pure, predvsem na gričevnatih področjih Slovenije, ob meji s hrvaškim Zagorjem. Začetki intenzivnejše reje pur segajo v leto 1980, vendar je po treh letih reja pur zamrla predvsem zaradi povečane možnosti izvoza piščančjega mesa. Po osamosvojitvi Slovenije in izgubi nekdanjega jugoslovanskega trga je bilo slovensko perutninarstvo prisiljeno zmanjšati prirejo. Perutninarji so kljub vsemu želeli izkoristiti razpoložljive zmogljivosti, med drugim so pričeli razširjati pitanje pur tudi zaradi vse večjega poudarjanja zdravega prehranjevanja. Z vidika ocene prehranske vrednosti zavzema purje meso pomembno mesto na jedilniku. V skupni prireji perutninskega mesa je purjega mesa približno 15 % in na prebivalca priredimo 3,3 kg (v letu 2000), poraba purjega mesa na prebivalca pa je 4,1 kg na leto. Nadejamo se povečevanja prireje purjega mesa, saj želimo zagotoviti stoodstotno samooskrbo.

Ključne besede: perutnina / purani / pure / meso / prireja / kakovost / Slovenija


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 111–116.

ŠIRITEV OPREDMETENEGA DELA V POVEZAVI Z VELIKOSTJO OBRATOV, USMERJENIH V PRIDELAVO KRME

János EMBER a) in Gyula HORVÁTH
a)
Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Sciences, Guba Sándor street 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, prof., dr.

Strokovni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Po drugi svetovni vojni se je struktura kmetijskih površin na Madžarskem bistveno spremenila. Med obema vojnama je bilo madžarsko kmetijstvo polfevdalno, 52 % prebivalcev se je preživljalo s kmetijstvom, 20 % kmetij je obsegalo povprečno manj kot 2 ha, 30 % 12 ha in 14 % več kot 2 000 ha. Po vojni je bilo le 7 % zemlje v privatni lasti, 70 % je bilo zadružne in 12 % državne s povprečno 7 ha, 3 600 ha in 7 600 ha kmetijskih površin. V letu 2 000 je bila večina kmetijske zemlje v privatni lasti, s tem da je bila večina majhnih kmetij z manj kot 1 ha, nekaj pa z okrog 100 ha. Glede na stroške uporabe strojev različnih zmogljivosti je najprimernejša kmetija s 50 ha zemlje.

Ključne besede: kmetijstvo / opredmeteno delo / kmetije / velikost / krma / pridelava


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 117–121.

MOŽNOSTI ZA EVROPSKE PRIDELOVALCE MLEKA NA MADŽARSKEM IN NJIHOVI DEJANSKI REZULTATI

Szilárd GESZTI a)
a)
Univ. of Kaposvar, Fac. of Animal Sciences, Dept. of Farm Economics, Guba Sándor street 40, H-7400 Kaposvár, Hungary.

Strokovni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Z vidika širjenja Evropske zveze (EZ) in globalizacije je raziskovanje konkurenčnosti madžarske kmetijske prireje in tudi prireje mleka nujno. Izhajajoč iz podatkovne baze evropskih pridelovalcev mleka (EDF) so trenutno stanje prireje mleka na Madžarskem in njene možnosti v prihodnosti primerljivi z gospodarskim položajem evropskih kmetov. Raziskave zajemajo 15 madžarskih kmetov in zagotavljajo dovolj podatkov za primerjavo. Rezultati kažejo, da trenutna gospodarska raven prireje mleka na Madžarskem ne more doseči mednarodnega tržnega deleža, vendar pa je sposobna pokrivati trenutne in prihodnje domače potrebe.

Ključne besede: mleko / prireja / Madžarska / Evropska zveza


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 123–127.

UVAJANJE MEDNARODNE PRIMERJALNE MREŽE ZA KMETIJE IN NJENE MOŽNOSTI PRI PRIREJI MLEKA NA MADŽARSKEM

Bernadett KOVÁCS a)
a)
Univ. of Kaposvar, Fac. of Animal Sciences, Dept. of Farm Economics, H-7401 Kaposvár, Hungary, P.O. Box 16., mag.

Predhodna objava
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pogoji usklajevalnega projekta WTO so podoba globalnega scenarija in trenutno poslovno popolnoma prosti. V prid vsakega posameznika je vedeti, kakšne možnosti so v njegovi državi za vstop v tekmovalno areno na prostocarinskem trgu. Mednarodna primerjalna mreža za kmetije (IFCN) si prizadeva spoprijeti se z izzivi in tako sodelovati pri izgradnji znanstveno raziskovalne mreže, ki se bo hitro in zanesljivo odzivala na spremembe tako na globalnem trgu kot tudi lokalno. IFCN deluje na Madžarskem že tri leta in na osnovi njenih rezultatov razvija mreže, ki zagotavljajo najnovejše, zanesljive in primerljive informacije znanstvenikom, kmetom in politikom tako v lokalnem kot svetovnem merilu.

Ključne besede: mleko / prireja / Madžarska / globalizacija


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 129–133.

KAJ MENIJO PORABNIKI O PRAVILIH GLEDE UGODNEGA POČUTJA ŽIVALI V POKRAJINI SOMOGY NA MADŽARSKEM?

Attila CSORBAI a) , Péter JANKOVICS in Gábor CSERVÁRI
a)
Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Sciences, Dept. of Farm Economics, Guba Sándor street 40, H-7401 Kaposvár, Hungary.

Predhodna objava
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pravila o ugodnem počutju živali so resen izziv v državah članicah Evropske zveze (EZ). Zahteve so postavili porabniki, sledili so zakoni. Pomanjkljivost tehnologij, ki upoštevajo ugodno počutje živali, je nižja prireja in s tem višji stroški, vendar je večina porabnikov v EZ pripravljena plačati razliko. Avtorje je zanimalo mnenje porabnikov o ugodnem počutju živali na Madžarskem, ki čaka na vstop v EZ. Najpomembnejša vprašanja so bila: “Ali ste že kdaj slišali za to, ali je tovrstna skrb potrebna ali ne, katera področja prireje in katere živalske vrste so najproblematičnejše, ali imajo izdelki, dobljeni ob ugodnem počutju živali, kakšno prednost pred izdelki iz intenzivne prireje?” Dobljeni rezultati so primerljivi z rezultati Karine Latuche, ki je obdelala odgovore porabnikov na vprašanja o ugodnem počutju živali v Franciji.

Ključne besede: farmske živali / ugodno počutje / porabniki / ankete


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 135–138.

PERSPEKTIVE MAJHNIH DRUŽINSKIH KMETIJ V OBČINI CAZIN

Vedad ŠAKIĆ a), Ćazim CRNKIĆ in Asim KRAKOVIĆ
a)
Univ. of Sarajevo, Veterinary Fac., Zmaja od Bosne 90, BiH-71000 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, as., mag.

Strokovni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Občina Cazin je v severozahodnem delu Bosne in Herzegovine, bolj natančno v Kantonu Una-Sana. Obsega 381 km2 površine in leži na nadmorski višini 317 m. V občini Cazin smo analizirali podatke, dobljene na 20 kmetijah v maju leta 2001. Kmetije smo izbrali naključno, opravili smo ogled kmetij in poizvedbo o strukturi goveje črede, starosti ter produktivnosti. Na koncu smo analizirali dobljene podatke. V prispevku prikazujemo rezultate o kategorijah goved in strukturi goveje črede. Podajamo tudi najpomembnejše informacije o reji in produktivnosti mlečnih krav v tej občini. Na osnovi pregleda in rezultatov poizvedbe bi lahko zaključili, da sta način reje in produktivnost krav zadovoljiva, če ju primerjamo z današnjim povprečjem v Bosni in Herzegovini.

Ključne besede: govedoreja / kmetije / Bosna in Herzegovina


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 139–142.

POVEZOVANJE KMETIJSTVA IN TURIZMA V OBSOTELJSKO-KOZJANSKEM OBMOČJU

Franci ŽERAK a) in Maja JANKOVIČ
a)
Mesnine Žerak, Strmolska ulica 9, SI-3252 Rogatec, Slovenija.

Predhodna objava
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Prispevek obravnava pogoje za skupni razvoj kmetijstva in turizma na Obsoteljsko-Kozjanskem območju. Naravne lepote in mir dežele, pa tudi že obstoječi zdraviliški turizem, nudijo vse možnosti za nadaljnji razvoj turizma na tem področju. V okviru projektov za razvoj kmetijstva obstajajo natančna pravila za pridobitev blagovnih znamk, da bi proizvedli več zdravega mesa. Več kot 80 kmetij je vključenih v projekt “FRANCIJEVE KMETIJE”. Prikazane so smernice za skupni razvoj turizma in kmetijstva skupaj s pridobivanjem kakovostnega mesa na manjših kmetijah ob sočasni skrbi za ohranjanje in vzdrževanje kulturne krajine.

Ključne besede: kmetijstvo / turizem / podeželje / razvoj / Slovenija / blagovne znamke


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta