Home 


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 213–219.

PITANJE PRAŠIČEV NA VEČJO MASO ZA POTREBE PREKMURSKE ŠUNKE * – PRIMERJAVA TREH GENOTIPOV

Zorica ABRAHAM PANIČ a), Sašo SEVER, Damjan JERIČ in Marjeta ČANDEK POTOKAR
a)
Živinorejsko-veterinarski zavod za Pomurje, Štefana Kovača 40, SI-9000 Murska Sobota, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V preskusu smo želeli preveriti tri križanja za potrebe predelave v tradicionalni izdelek prekmursko šunko. V preskus smo vključili 48 prašičev; 15 prašičev potomcev križanja landrace (LAN11) merjasca z large white (LW) svinjo, 16 prašičev potomcev križanja mesnatega tipa landrace (LAN55) merjasca z LAN11
´ LW svinjo, 17 prašičev potomcev križanja PI(pietrain) ´ LAN55 merjasca z LAN11 ´ LW svinjo. S preskusom smo pričeli pri 27,5 kg in končali pri 128,0 kg telesne mase prašičev. Bili so skupinsko vhlevljeni in krmljeni po volji do 100 kg, nato odmerjeno do zakola. Med preskusom smo prašiče trikrat tehtali; pri 60 kg (obrok 1), 100 kg (obrok 2) in 130 kg (obrok 3). Po zakolu smo ocenili klavno kakovost in kakovost mesa. lw ´ lan11 so priraščali statistično značilno bolje kot križanci z LAN55 (705 oz. 662 g dan–1), oboji se niso razlikovali od križancev z PI ´ LAN55 (688 g dan–1). Prašiči treh križanj se niso razlikovali v klavni masi in odstotku mesa, vpliv križanja pa je bil značilen pri nekaterih klavnih lastnostih. Slanina na stegnu je bila tanjša pri lw ´ lan11 prašičih kot križancih z LAN55 ali pi ´ lan55 (18,8 oz. 21,0 oz. 21,6 mm). Križanci z LAN55 in pi ´ lan55 so imeli težja stegna kot lw ´ lan11 prašiči (14,6 oz. 14,4 oz. 14,1 kg). Na kakovost mesa križanje ni vplivalo. Pri pitanju do 130 kg je s sedanjo genetsko zmogljivostjo mogoče zagotoviti primerno kakovost surovine za izdelavo prekmurskih šunk. Ekonomika podaljšanega pitanja je lahko enakovredna običajnemu pitanju samo v primeru, če težje prašiče prodamo po višji ceni za kg.

Ključne besede: prašiči / genotip / meso / kakovost / suha šunka / prekmurska šunka / gospodarnost / Slovenija

____________________
* Prekajena, suha šunka, tradicionalen izdelek severo-vzhodne Slovenije iz območja Prekmurja.

Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 221–225.

RAZLIČNI VIDIKI KAKOVOSTNE PRIREJE GOVEJEGA MESA

Martina HENNING a) in Erhard KALLWEIT
a)
Institute of Animal Science and Animal Behaviour (FAL), Mariensee, D-31535 Neustadt, Germany, dr.

Pregledni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Na razvoj trga z govejim mesom v Evropi, posebno še v Nemčiji, bo močno vplival odnos med pridelovalci in porabniki. Izdelek mora biti zdravstveno neoporečen (brez tveganja), nemasten (pust) in okusen, poleg tega ne sme škodovati okolju in živalim v času vzreje. Celoten proces prireje mora biti pregleden, merila kakovosti natančno določena. Meso mladih živali je mehkejše kot meso starejših živalih. Pri slednjih je sicer prednost v večji vsebnosti intramuskularne maščobe, potrebujejo pa več oskrbe in energije pri staranju. Ekstenzivni in organski načini prireje ne zagotavljajo vedno visoke kakovosti mesa, vendar pa porabniki pozitivno sprejemajo sisteme vhlevitve in krmljenja. Dejstva bo moč razjasniti samo s primernim sodelovanjem in obveščanjem.

Ključne besede: govedo / meso / prireja / kakovost / porabniki


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 227–232.

PREHRANSKA VREDNOST IN TEHNOLOŠKA KAKOVOST MESA BIKOV NA SLOVAŠKEM

Jozef MOJTO a), Kvetoslav ZAUJEC in Ladislav HETÉNYI
a) Research Institute of Animal Production, Hlohovská 2, SK-949 92 Nitra, Slovakia, dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V raziskavi so ovrednotili kakovost klavnih polovic (EUROP) in mesa zaklanih bikov govejih pasem, ki jih vzrejajo na Slovaškem: slovaška lisasta (S), slovaška pinzgauska (SP), holstein (H). Primerjali so omišičenost in zamaščenost klavnih polovic, osnovno kemično sestavo ter tehnološko in prehransko kakovost mesa. Pozornost so posvetili tudi stopnji marmoriranosti mesa in vsebnosti intramuskularne maščobe. Rezultati so pokazali določene prednosti kombiniranih pasem (S in SP) v primerjavi z mlečno H pasmo. Razreda U in R sta značilna za S pasmo (84,09 %), R razred (81,8 %) je značilen za SP pasmo R in O razreda pa sta značilna za H pasmo (81,8 %). Med pasmami niso ugotovli nobenih značilnih razlik v raziskovanih parametrih mesne kakovosti, razen za vezivno-tkivne beljakovine, ki jih je bilo največ (0,46 g 100 g–1) pri S pasmi. Primerno ravnaje z živalimi pred zakolom je preprečilo porabo glikogena in nastanek TČS (temnega, suhega, čvrstega) mesa. Povezava med intramuskularno maščobo in stopnjo marmoriranosti je bila linearna. Samo približno 30 % živali je doseglo priporočeno vsebnost intramuskularne maščobe med 2,5–4,5 g 100 g–1 mišičnine. Klavne polovice S pasme so imele najmanj marmorirano meso.

Ključne besede: govedo / biki / klavne polovice / meso / kakovost / Slovaška


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 233–239.

KLAVNA KAKOVOST TRUPOV JAGNJET PASME ISTRSKA PRAMENKA

Angela CIVIDINI a), Silvester ŽGUR, Drago KOMPAN in Metka ŽAN
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V poskusu smo analizirali klavno kakovost 14 sesnih jagnjet avtohtone pasme istrska pramenka. Matere jagnjet so dobivale seno po volji in 500 g močne krme na dan. Jagnjeta pa so poleg sesanja dobivala še 100 g močne krme z 20 % SB na dan. Pri povprečni starosti 55 dni so dosegla 19 kg telesne mase. Klavnost je znašala 47 %. Pri tej starosti je bila večina jagnjet razvrščenih v B kategorijo (64 %), nato v C (24 %) in A (14 %) kategorijo. V prvi kakovostni razred je bilo razvrščenih 43 % jagnjet. Vsa jagnjeta so bila razvrščena v drugi kakovostni razred zaradi preskromne zamaščenosti. Jagnjeta z večjo maso klavnih trupov so imela temnejše in bolj rdeče meso (manjše L in večje a* vrednosti) na prerezu dolge hrbtne mišice (musculus longissimus dorsi).

Ključne besede: ovce / jagnjeta / pasme / istrska pramenka / klavni trupi / meso / kakovost


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 241–246.

IN VIVO DOLOČITEV SESTAVE TELESA PRI OVNIH RAZLIČNIH GENOTIPOV S POMOČJO RAČUNALNIŠKE TOMOGRAFIJE

Attila LENGYEL a) in Dávid MEZŐSZENTGYÖRGYI
a) Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Sciences, Guba Sándor street 40, H-7401 Kaposvár, Hungary, doc., dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Delež mišic in maščobe v klavnih polovicah smo določili pri šestih genotipih (madžarski merino, nemški mesni merino, panonski mesni, suffolk, suffolk × britanski mlečni in teksel) s pomočjo računalniške tomografije (CT). Preverili smo, da podatki, ki se nanašajo na celo telo, niso odražali sestave trupa brez glave. Suffolk in teksel sta imela najnižji, madžarski merino pa najvišji delež maščobe v klavnih polovicah. Glede deleža mišičja so bili najboljši rezultati pri pasmah teksel in nemški mesni merino. Teksel se je statistično značilno razlikoval od pasem suffolk in panonska mesna (P < 0,001). Določeno je bilo tudi razmerje mišice/maščobe (indeks CTIF). Najboljša sta bila teksel in suffolk (6,2 in 5,9). Statistično značilne razlike so bile ugotovljene samo pri pasmah madžarski merino, teksel in suffolk (P < 0,05).

Ključne besede: ovce / računalniška tomografija / CT / sestava telesa / mišice / maščobe


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 247–251.

OPAZOVANJE SPREMEMBE SESTAVE TELESA V ČASU RASTI PRI JAGNJETIH Z RAČUNALNIŠKO TOMOGRAFIJO

Attila LENGYEL a), Dávid MEZŐSZENTGYÖRGYI in Tímea KUPAI
a)
Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Sciences, Guba Sándor street 40, H-7401 Kaposvár, Hungary, doc., dr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Spremljali smo rast treh genotipov. Z računalniško tomografijo (CT) smo pri obeh spolih izvedli raziskave in vivo pri telesni masi 22, 30 in 38 kg. Pasma suffolk je nalagala najmanj maščobe, madžarska merino pasma pa največ. Nalaganje maščobe je bilo pri vseh genotipih obsežnejše pri ovcah samicah. Natančnost ocene za nalaganje maščobnega tkiva je bila r2 = 0,5–0,8, enaka je bila tudi za sestavo mišic (r2 = 0,5–0,8). Natančnost ocene (r2 = 0,2–0,8), ki temelji na osnovi CTIF indeksa, je pokazala veliko razliko med genotipi. Ovni vseh treh genotipov so imeli večje razmerje mišice/maščoba kot ovce.

Ključne besede: ovce / rast / sestava telesa / mišice / maščobe / računalniška tomografija / CT


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 253–257.

KAKOVOST MESA KOZLIČEV KRIŽANCEV MED DOMAČO BELO BALKANSKO IN SANSKO PASMO

Vedad ŠAKIĆ a), Faruk ČAKLOVICA, Muhamed SMAJLOVIĆ in Bedrija ALIĆ
a)
Univ. of Sarajevo, Veterinary Fac., Zmaja od Bosne 90, BiH-71000 Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, as., mag.

Strokovni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučili smo sestavo mesa 44 kozličev križancev med domačo belo balkansko in sansko pasmo pri starosti 3–4 in 6–7 mesecev. Rezultati so pokazali največjo povprešno vsebnost vode v mesu moških kozličev pri starosti 6–7 mesecev (76, 45 %) in najmanjšo pri kozličih moškega spola pri starosti 3–4 mesece (70,73 %). Največjo vsebnost beljakovin v mesu so imeli kozliči moškega spola, stari 6–7 mesecev (21,28 %), najmanjšo pa kozliči ženskega spola, stari 3–4 mesecev (19,14 %). Največjo vsebnost maščob v mesu so imeli kozliči ženskega spola pri starosti 3–4 mesecev (1,21 %), najmanjšo pa najmlajši kozliči moškega spola (1,17 %). Vsebnost pepela se je v obeh skupinah in spolih gibala med 1,06 in 1,17 %. Glede na navedene vrednosti menimo, da je kozličje meso obeh starosti in spolov dragoceno živilo v človeški prehrani.

Ključne besede: koze / meso / sestava / pasme / sanska koza / balkanska bela koza


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 259–266.

RASTNOST IN KLAVNE LASTNOSTI KOPUNOV

a), Špela MALOVRH in Antonija HOLCMAN
a)
Univ. v Ljubljani, Biotehniška fak., Odd. za zootehniko, Groblje 3, SI-1230 Domžale, Slovenija, mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V poskus je bilo vključenih devetintrideset kopunov in delnih kopunov slovenske srednje težke grahaste kokoši prelux-G in osemintrideset kopunov in delnih kopunov slovenske avtohtone pasme kokoši štajerke. Petelinčki prelux-G so bili kopunjeni pri starosti osmih tednov, petelinčki štajerske pasme pa pri devetih tednih. Pitali so jih na treh različnih lokacijah v hlevih z izpusti do triintridesetega tedna starosti. Mase kopunov in delnih kopunov se pri vseh tehtanjih niso statistično značilno razlikovale. Živali prelux-G so bile težje od živali štajerske pasme. Klavne lastnosti smo izmerili na vzorcu devetih kopunov in šestih delnih kopunov prelux-G ter šestih kopunov in treh delnih kopunov štajerske pasme. Telesna masa pred klanjem, masa klavnih trupov in zamaščenost (delež abdominalne maščobe) kopunov so bile značilno večje kot pri delnih kopunih. Provenienca prelux-G je v primerjavi s štajersko pasmo dosegla značilno večje vrednosti (P < 0,0001) pri telesni masi pred zakolom, masah klavnih trupov in klavnosti. Zamaščenost se med pasmama ni značilno razlikovala. Barva kože se je med kopuni in delnimi kopuni razlikovala značilno v svetlosti, rdečini in rumenosti; med pasmama pa le v rdečini.

Ključne besede: perutnina / kopuni / rastnost / klavne lastnosti / klavnost / zamaščenost / barva kože


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 267–271.

VPLIV SEGREVANJA Z MIKROVALOVI NA VODOTOPNE VITAMINE IN VSEBNOST D-AMINO KISLIN V MESU

János CSAPÓ a), Gabriella POHN, Éva VARGA-VISI, Éva TERLAKY-BALLA in Zsuzsanna CSAPÓ-KISS
a)
Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Sciences, Guba Sándor street 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, prof., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V mesnih kroglicah smo določili vsebnost vitaminov B1, B2 in C, in tudi spreminjanje vsebnosti D-asparaginske in D-glutaminske kisline med kuhanjem. Vitamin B1 je bil primešan mesnim kroglicam normalne velikosti v koncentraciji 50 mg 100 g–1. Po 10 minutah pečenja se je vitamin B1 zelo malo spremenil, v času 20 minutnega pečenja pa se ga je razstavilo 70 %. Zdi se, da je vitamin B2 bolj odporen na mikrovalovo obdelavo, saj se je njegova koncentracija v 10 minutah znižala s 50 mg 100 g–1 na 43 mg 100 g–1 in po 20 minutah mikrovalovne obdelave na 35 mg 100 g–1. Vsebnost vitamina C v mesnih kroglicah, določena z dvema lastnima metodama, je bila 20–22 mg 100 g–1 po 10 minutah in 13–14 mg 100 g–1 po 20 minutah. Razlika med vsebnostjo vitamina v notranjosti in na površju mesnih kroglic ni bila statistično značilna. V neobdelanih vzorcih je bilo razmerje med D- in L-asparaginsko kislino 0,048, razmerje med D- in L-glutaminsko kislino pa 0,027. Razmerje med deležema je bilo pri asparaginski kislini po 10 minutah povečano na 0,069 in po 20 minutah na 0,151, pri glutaminski kislini pa je bilo razmerje med deležema po 10 minutah povečano na 0,042 in po 20 minutah na 0,047.

Ključne besede: meso / mikrovalovna obdelava / vitamini / vitamin B1 / vitamin B2 / vitamin C / D-asparaginska kislina / D-glutaminska kislina


Zb. Bioteh. Fak. Univ. Ljubl., Kmet. Supl., 31(oktober 2001), 273–276.

UČINEK Lactobacillus acidophilus NA RAST Aspergillus ochraceus IN NASTAJANJE OHRATOKSINA A V JOGURTU

Marija ŠKRINJAR a), Ivana SEDEJ in Dragana PEŠIĆ-MIKULEC
a)
Univ. of Novi Sad, Fac. of Technology, Bulevar cara Lazara 1, YU-21000 Novi Sad, Yugoslavia, prof., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Ugotavljali so možnost zmanjašanja rasti ohratoksikogene glive Aspargillus ochraceus in nastajanje ohratoksina A (OA) med vrenjem mleka v jogurt ob dodatku 4 % kulture Lactobacillus acidophilus. Jogurt so skladiščili pri 4, 25, 32 in 38 °C, preskus pa je trajal 2, 4 oz. 6 dni. 4 % kulturo A.ochraceus so dodajali istočasno s kulturo L.acidophilus. Ugotovili so, da L.acidophilus močno zmanjša rast A.ochraceus in nastajanja OA. A.ochraceus je rastel pri 4 °C v vseh časovnih obdobjih (5,8 × 103–5,1 × 105 celic ml–1), pri 25 °C pa v dveh dnevih (7,6 × 102 celic ml–1). Pri vseh drugih pogojih je bila rast A.ochraceus v celoti zavrta. OA je nastajal v jogurtu le pri 25 °C po 4 dneh rasti A. ochraceus v koncentraciji 400.00 μg l–1.

Ključne besede: mlečni izdelki / jogurt / mikrobiologija / Lactobacillus acidophilus / Aspergillus ochraceus / ohratoksin A


nadaljevanje na drugi strani

 

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta