Home 


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 145–151.

PRIREJA MLEKA PRI KRAVAH V KONTROLI V ZADNJIH DESETIH LET NA HRVAŠKEM

Sonja JOVANOVAC a), Krešimir KUTEROVAC, Vesna BULIĆ in Damir RIMAC
a)
Josip Juraj Strossmayer Univ. of Osijek, Fac. of Agriculture, Trg Sv. Trojstva 3, HR-31000 Osijek, Croatia, prof., dr.

Pregledni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
V študiji so obdelani rezultati kontrole prireje mleka za obdobje desetih let na Hrvaškem. Število krav, vključenih v rejski program, je v zadnjih letih močno poraslo. Gleda na skupno število krav je bilo leta 1994 v rejski program vključenih 19,5% krav, med tem ko je njihov delež v letu 2003 narasel na 62,5%. V nasprotju z govedorejskimi obrati se je število družinskih kmetij in velikost čred povečalo. Prav tako je naraslo število krav v kontroli prireje mleka. V letu 2003 je bilo v kontroli 20,9% krav, pred devetimi leti le 8,9%. Na Hrvaškem prevladuje reja krav lisaste pasme (67,2%), nato krave holštajnske pasme (31,8%) in krave rjave pasme (0,95%). Na družinskih kmetijah se bolj zanimajo za povečevanje reje krav holštajnske pasme Prireja mleka po pasmah (lisasta, holštajnska in rjava) je predstavljena ločeno za družinske kmetije in govedorejske obrate. Pri vseh treh pasmah je zaznati občutno povečanje mlečnosti ter odstotkov maščobe in beljakovin v standardni laktaciji (305 dni), še zlasti od leta 2001 dalje. Povečana prireja mleka pri kravah v kontroli za opazovano obdobje, pa tudi pozitivni trendi zadnjih let, kažejo pogoje reje na Hrvaškem.

Ključne besede: govedo / krave / molznice / mleko / prireja / kontrola / Hrvaška


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 153–159.

RAZVOJ KOZJEREJE NA MADŽARSKEM

Ágnes PINTÉR a), Gyula TOLDI in Sándor KUKOVICS
a)
Univ. of Kaposvár, Faculty of Animal Science, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Stopnja razvoja kozjereje je precej pod evropskim povprečjem, stalež koz pa predstavlja le 10 % staleža ovc. Število plemenskih koz znaša samo približno 60 000. Populacija izkazuje povprečne lastnosti tako za prirejo mleka, kot mesa, je pa dobro prilagojena okolju. Potreben je načrten napredek sedanje populacije koz in lokalnih pasem, da bi se približali ravni reje v EU. Danes imamo na Madžarskem samo omejeno število šistopasemskih čred (srnasta, sanska in burska), primernih za ta namen. Z ohranjanjem obstoječih čistopasemskih čred in z njihovo pomočjo oblikujemo tri nove mlečne pasme koz (madžarsko belo, madžarsko rjavo in madžarsko pisano mlečno pasmo koz). Namen našega dela je bil ugotoviti sedanjo proizvodno raven naše populacije koz na osnovi analize zbranih podatkov različnih genotipov koz. Prikazali smo razlike v proizvodnih lastnostih med različnimi genotipi.

Ključne besede: koze / pasme / mlečnost / dnevni prirast / Madžarska


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 161–167.

REPRODUKCIJSKE LASTNOSTI KUNK GLEDE NA RAZLIČNO VSEBNOST TELESNE MAŠČOBE

Gábor Milisits a) in András Lévai
a)
Univ. of Kaposvár, Guba S. u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Pri pasmi panonski beli kunec je bila določena vsebnost telesne maščobe s pomočjo aparata za merjenje telesne maščobe pri malih živalih tipa EM-SCAN SA-3153 (po metodi TOBEC). Glede na izmerjeno vsebnost maščobe je bilo izbranih 18% najboljših in najslabših kunčjih samic ter 8 % najboljših in najslabših samcev, ki so jih med seboj parili (zamaščene samice z zamaščenimi samci in suhe samice s suhimi samci). Samice z visoko vsebnostjo telesne maščobe so imele boljšo stopnjo oploditve kot samice z malo telesne maščobe. Nasprotno pa so samice z manj telesne maščobe imele večja gnezda. Prav tako so imele samice z manj telesne maščobe več živorojenih mladičev, vendar pa se je razlika med skupinama spremenila v primerjavi s skupnim številom rojenih mladičev. Smrtnost mladičev v sesnem obdobju (do 21. dneva starosti) je bila pri potomcih manj zamaščenih samic večja kot pri potomcih zamaščenih samic. Kunčje samice z več telesne maščobe so imele v večini večji delež oploditve, manjše potomce ob rojstvu, vendar pa zaradi manjše smrtnosti mladičev v sesnem obdobju večje in težje potomce po 21. dnevu starosti v primerjavi z manj zamaščenimi samicami.

Ključne besede: kunci / reprodukcija / selekcija / maščoba / TOBEC


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 169–171.

OHRANJANJE GENETSKE PESTROSTI PRI DAMJAKIH

Zoltán ZOMBORSZKY a), Miklós SZABARI, Éva KANGYALICS in Róbert TÓTH
a)
Univ. of Kaposvár, Fac. of Animal Science, Guba Sándor u. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, doc., dr., e-mail: zzombors@mail.atk.u-kaposvar.hu.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Vrednost trofeje in telesna masa jelenov in damjakov (Cervus elaphus, Dama dama), živečih na Madžarskem, je po vsem svetu dobro poznana. V opravljeni študiji smo testirali primernost metode za in vitro oploditev (IVF) pri govedu za shranjevanje genetskega materiala ubitih moških in ženskih živali jelenov in damjakov. Predvsem smo želeli ugotoviti, ali je možno zbrati oocite ustreljenih ženskih živali. V tem IVF poskusu smo uporabili tako zbrane oocite in po smrti zbrane spermije. Rezultati so pokazali, da je mogoče zbrati po ustrelitvi oocite, ki so sposobne zoreti in da je potrebno nadaljnje testiranje protokola za govejo IVF.

Ključne besede: divjad / genska banka / biotehnologija / Madžarska


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 173–178.

VPLIV ZAUŽIVANJA DOBA (Quercus robur) NA ŠTEVILO JAJČEC V BLATU ČRNIH SLAVONSKIH PRAŠIČEV, REJENIH NA PROSTEM

Krešimir SALAJPAL a), Danijel KAROLYI, Relja BECK, Goran KIŠ, Ivan VICKOVIĆ, Marija ĐIKIĆ in Damir KOVAČIĆ
a)
Univ. of Zagreb, Fac. of Agriculture, Dept. of Animal Science, Svetošimunska 25, HR-10000 Zagreb, Croatia, as.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Proučevali smo kemično sestavo doba (Quercus robur), vsebnost tanina in njegovo sposobnost zmanjševanja izločenih jajčec z blatom pri črnih slavonskih prašičih, rejenih na prostem. Skupno 20 črnih slavonskih prašičev, okuženih s zajedavci, ki se običajno pojavljajo, smo naključno razdelili v poskusno (E) in kontrolno (C) skupino. Prašiči v poskusni skupini so bili krmljeni po volji z dobom, medtem ko so prašiči v kontrolni skupini dobivali le 2 kg koncentratov na dan. Število jajčec v blatu (FEC) smo določili pri vsakem prašiču pred in po zauživanju doba. Zmanjšanje števila jajčec v blatu (FECR%) smo izračunali ločeno za gliste (Ascaris suum) in druge želodčne in črevesne zajedavce (Oesophagostomum spp., Strongyloides and Hyostrongylus sp.). Rezultati so pokazali, da je dob s tanini bogata krma (65,6 g kg–1), ki lahko zmanjša izločanje FEC pri prašičih, okuženih z želodčnimi in črevesnimi zajedavci. FECR% pri prašičih, krmljenih z dobom, je znašalo 96,1 %. FECR% za A. suum in druge zajedavce prebavnega trakta (Oesophagostom spp., Strongyloides and Hyostrongylus sp.) je bilo 96,56% oziroma 93,55%. Ti rezultati kažejo, da je populacija zajedavcev v prebavnem traktu zelo občutljiva na vpliv dobovega tanina v krmi. Tako predstavlja paša doba veliko možnost pri kontroli zajedavcev prebavnega trakta pri reji črnih slavonskih prašičev na prostem in zmanjšuje uporabo antihelmentikov.

Ključne besede: prašiči / pasme / črna slavonska pasma / reja na prostem / dob / Quercus robur / tanin / zajedalci


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 179–184.

VPLIV KOLOSTRALNE IMUNOSTI NA PRIRAST IN ZDRAVSTVENO STANJE PRI TELETIH

Jožica JEŽEK a) in Martina KLINKON
a)
Univ. v Ljubljani, Veterinarska fak., Klinika za prežvekovalce, Cesta v Mestni log 47, SI-1000 Ljubljana, Slovenija, as., dr., jozica.jezek@vf.uni-lj.si.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Teleta se rodijo brez lastnih imunoglobulinov (Ig). Le-te dobijo šele po pitju kolostruma. Zadostna in pravočasna oskrba z njimi je ključnega pomena za zdravje teleta. V raziskavo smo vključili 36 telet črno-bele pasme. Spremljali smo jih od rojstva do starosti 24 tednov. Koncentracijo Ig v kolostrumu smo določali s kolostrometrom, v serumu teleta pa posredno z merjenjem aktivnosti encima gama glutamil – transferaza (GGT) in koncentracije celotnih serumskih beljakovin (CSB). Merili smo tudi koncentracijo albuminov (Alb) v prvem tednu starosti. Pri teletih smo redno spremljali zdravstveno stanje ter ugotavljali prirast s pomočjo merjenja prsnega obsega. Povprečni prirasti pri obolelih teletih so bili nižji kot pri zdravih, vendar razlika ni bila statistično značilna. Statistična analiza je pokazala, da je količina Ig iz zaužitega kolostruma vplivala na koncentracijo CSB in na aktivnost GGT, ne pa na koncentracijo Alb v serumu telet. Čas prvega pitja kolostruma je statistično značilno vplival na aktivnost GGT, ne pa na vsebnost CSB in količino Alb. Koncentracija Alb v serumu se je pri moških in ženskih teletih razlikovala. Ugotovili smo visoko statistično značilno korelacijo med količino Ig v kolostrumu in vsebnostjo CSB v krvnem serumu preiskovanih telet ter statistično značilno korelacijo med Ig v kolostrumu in aktivnostjo GGT. Aktivnost encima GGT je v statistično značilni korelaciji z vsebnostjo CSB. Dobra oskrba s kakovostnim kolostrumom je pomembna za zdravje telet, zelo pomemben pa je tudi dober management.

Ključne besede: govedo / teleta / kolostrum / imunologija / imunost / zdravstveno stanje


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 185–190.

EKOLOŠKA PRIREJA KOT REGULATOR TRGA S PRAŠIČJIM MESOM NA OBMOČJU OSJEKA IN BARANJE

Zdravko TOLUŠIĆ a), Gordana KRALIK in Vladimir MARGETA
a)
Josip Juraj Strossmayer Univ. of Osijek, Fac. of Agriculture, Dept. of Agroeconomics, Trg svetog Trojstva 3, HR-31000 Osijek, Croatia, e-mail: ztolusic@pfos.hr, doc., dr., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Namen raziskave je bil ugotoviti potrebe potrošnikov po visoko kakovostnem ekološko pridelanem mesu ter proučiti, v kakšnem obsegu ekološka pridelava in kakovost tako pridelanga prašičjega mesa vplivata in uravnavata trženje le-tega. Na osnovi rezultatov raziskave je mogoče zaključiti, da je prašičje meso pomembno živilo v prehrani prebivalcev pokrajin Osjek in Baranja. Več kot 80% anketiranih uživa prašičje meso vsaj enkrat tedensko. Cena in ne kakovost je še vedno najpomembnejši kriterij za nakup mesa. Več kot 40 odstotkom anketiranih ni pomemben izvor mesa in tretjina jih ne preveri ali je meso zdravstveno neoporečno. Kljub temu da celotna populacija pozna ekološke načine reje prašičev, skoraj tretjina od njih tega načina prireje prašičjega mesa ne ocenjuje pozitivno. Polovica vprašanih za ekološko prirejeno meso ni pripravljena plačati več, kljub temu da menijo, da je takšno meso kakovostnejše. Tako ekološko pridelano prašičje meso trenutno nima pomembnega vpliva na tržne tokove in uravnavanje trga, zato bo potrebno v prihodnje izpolniti nekatere pogoje. V prvi vrsti se le-ti nanašajo na dvig kupne moči prebivalstva in njihove ekološke zavesti ter na spremembe v prehranskih navadah ljudi v smeri uživanja bolj zdrave hrane.

Ključne besede: prašiči / ekološka reja / trženje / potrošniki / odnos potrošnikov / ankete / Hrvaška


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 191–193.

IZRAČUN EKONOMSKIH TEŽ Z UPORABO ENAČBE ZA IZRAČUN DOBIČKA PRI HIPOTETIČNI POPULACIJI PRAŠIČEV PASME MADŽARSKI LARGE WHITE

László CSATÓ a), Zsófia VÍGH in István NAGY
a)
Faculty of Animal Science, University of Kaposvár, Guba S. str. 40, H-7400 Kaposvár, Hungary, izr.prof., mag.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Enačbo za izračun dobička smo uporabili za izračun ekonomskih tež pri hipotetični populaciji prašičev pasme madžarski large white. Velikost populacije je bila stalna pri 100 svinjah, razporejenih v štiri enake starostne skupine (12, 18, 24, 30 mesecev v povprečju). Povprečna doba med prasitvama je bila po predpostavki 6 mesecev, vse svinje so bile osemenjena vsako leto. Delež uspešnih osemenitev in delež odstavljenih pujskov je bil 85 % oziroma 90 %. Povprečna velikost gnezda naj bi bila 10, tako da je bilo skupno število odstavljenih pujskov na leto 1530. Vsako leto bi lahko po remontu prodali 25 izločenih svinj in 1505 prašičev. Ekonomska teža za število rojenih prašičev je bil 1,1 EURA. Na osnovi primerjave ekonomske teže za število rojenih prašičev in enoto proizvoda lahko zaključimo, da so na Madžarskem reprodukcijske lastnosti zelo pomembne.

Ključne besede: prašičereja / prašiči / pasme / madžarski large white / ekonomika / ekonomske teže / Madžarska


Acta agriculturae slovenica, suplement 1(avgust 2004), 195–200.

PRIMERJAVA IN RAZVOJ MORFOMETRIČNIH LASTNOSTI ŽREBCEV IN KOBIL LIPICANSKE PASME V KOBILARNI ĐAKOVO

Zoran ŠKRTIĆ a), Gordana KRALIK, Zlata MALTAR in Zlata GAJČEVIĆ
a)
Faculty of Agriculture Osijek, Trg sv. Trojstva 3, HR-31000 Osijek, Croatia, doc., dr., mag., e-mail: mbaban@pfos.hr.

Izvirni znanstveni prispevek
Jezik: angleški

IZVLEČEK
Raziskavo smo opravili na 20 žrebcih in 20 kobilah lipicanske pasme v kobilarni Đakovo, pri katerih smo izmerili 15 telesnih lastosti. Raziskava je pokazala, da so konji lipicanske pasme v kobilarni Đakovo večjega okvirja v primerjavi z lipicansko pamo v Sloveniji in Avstriji zaradi občasnega uvoza žrebcev iz Madžarske in Romunije. V opravljeni raziskavi so žrebci imeli statistično značilno večje telesne mere razen dolžine telesa in prsnega obsega. Tudi kobile so imele malo večje telesne mere.

Ključne besede: konji / pasme / lipicanec / telesne lastnosti / žrebci / kobile / Hrvaška


nadaljevanje na drugi strani

 

Univerza v Ljubljani Biotehniška fakulteta